.

Вы здесь

Об уплате единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование

МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС —
СДПІ з обслуговування великих платників
у м. Одесі

ЛИСТ

 від 11.09.2015 р. № 1026/10/28-08-42/7

Щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

  Щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соцiальне страхування i в межах своїх повноважень повiдомляє.

  По питанню: Чи потрібно зараховувати мобілізованих працівників до кількості застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати, в реквізиті 21 таблиці 1 додатка 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування?

  Показник «Кількість застрахованих осіб, у звітному періоді, яким нараховані виплати» зазначається в основних реквізитах заголовної частини таблиці 1 додатка 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435  (далі — Порядок № 435). Він включає осіб, за яких подаються відомості до системи персоніфікованого обліку.

  Так, в таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 персоніфіковано по кожному працівникові відображається сума нарахованої заробітної плати, винагороди за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

  На одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435, якщо, зокрема протягом одного звітного періоду застрахованій особі нарахування здійснювалися за поточні та майбутні (відпускні, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами), за минулі (лікарняні, тимчасова непрацездатність та перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду — середня заробітна плата за вимушений прогул) періоди (п. 9 розд. IV Порядку № 435).

  Проте, працівнику чи іншій фізичній особі, у зв’язку з відпусткою без збереження зарплати, перебуванням повний місяць на лікарняному, який буде оплачено в наступному місяці, чи відсутністю доходу, оскільки відпускні були нараховані в попередньому місяці, у таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 зазначаються тільки кількість днів, відповідно до показника «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати» таблиці 1 додатка 4 до Порядку № 435 такі особи не включаються.

  По питанню: Чи включається до середньомісячної кількості застрахованих осіб, з метою застосування понижуючого коефіцієнту, працівники, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період?

  Відповідно до п. 9 прим. 5 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами і доповненнями, першою обов’язковою умовою для застосування понижуючого коефіцієнта при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є збільшення бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄВ) в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці на 20 відс. і більше порівняно з середньомісячною базою нарахування ЄВ платника за 2014 рік в розрахунку на одну застраховану особу.

  База нарахування ЄВ в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці — це сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, на яку нараховується ЄВ у звітному місяці 2015 року, зменшена на суму нарахованої заробітної плати працюючих інвалідів (за наявності) / кількість застрахованих осіб платника у звітному місяці 2015 року, яким нараховані виплати, зменшену на кількість працюючих інвалідів (за наявності), яким у звітному місяці нараховані виплати.

  При цьому, не є базою нарахування та утримання ЄВ суми компенсаційних виплат підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які виплачуються роботодавцем відповідно до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого  постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 105.

  Враховуючи зазначене вище, кількість працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період,не включається до середньомісячної кількості застрахованих осіб, з метою застосування понижуючого коефіцієнта.

  По питанню: Як виправити помилку в не грошових реквізитах таблиці 1 додатку 4 після закінчення терміну подання звітності з єдиного внеску?

  Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905, звітним періодом є календарний місяць.

  Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до Порядку № 435.

  У разі виявлення страхувальником у звіті після закінчення звітного періоду помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи, тобто страхувальник повинен сформувати та подати звіт за попередній період, який містить: перелік таблиць звіту, відповідну таблицю зі статусом «скасовуюча» з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб та відповідну таблицю зі статусом «початкова» із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб, при цьому таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 435 повинна містити дані по кожній застрахованій особі окремо (п. 2 розд. V Порядку № 435).

  Отже, виправити помилки, допущені в звіті, а саме, в таблицях 1 – 4 додатка 4 до Порядку № 435, що не стосуються грошових показників (загальні реквізити), страхувальник може шляхом зазначення вірних показників в звіті за будь-який наступний звітний період.

  По питанню: Чи мають право роботодавці здійснити перерахунок єдиного внеску за попередній звітний період з метою застосування понижуючого коефіцієнту?

  Порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування визначено Законом України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою  наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449.

  Відповідно до частини другої ст. 9 Закону № 2464 обчислення ЄВ здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується ЄВ.

  При цьому, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, нараховані суми включаються до заробітної плати того місяця, у якому були здійснені нарахування (п.п. 3 п. 3 розд. ІV Інструкції № 449).

  Отже, оскільки обчислення ЄВ здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, законодавством не передбачений перерахунок ЄВ за минулий період з метою застосування понижуючого коефіцієнту.

  По питанню: Застосування зворотного способу розрахунку ставки ЄВ.

  Листом ДФСУ від 09.04.2015 № 12518/7/99-99-17-03-01-17 вказано на необхідність розрахунку понижуючого коефіцієнта зворотнім способом для контролю при розрахунку середнього платежу ЄВ на одну застраховану особу в звітному місяці. Відповідно до листа, «Така необхідність пов’язана з тим, що в оновленій звітності передбачено всі необхідні розрахунки і встановлено алгоритми контролю по заповненню форм звіту щодо єдиного внеску.»

  Законом України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою  наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 не передбачені підстави застосування зворотного способу розрахунку ставки ЄВ.

Создание сайта: SSC Group