Розрахунок грошової допомоги, що виплачується працівникам при виході на пенсію в розмірі середньомісячної заробітної плати
В колективному договорі підприємства зазначено, що при звільненні у зв’язку з виходом на пенсію працівнику надається одноразова грошова допомога в розмірі трьох середньомісячних заробітних плат, однак не зазначено, як обчислюється середньомісячна заробітна плата (зокрема, немає посилання на Порядок № 100). Через це працівнику при виході на пенсію була нарахована грошова допомога в розмірі трьох посадових окладів, однак він вимагає її виплатити в розмірі трьох середньомісячних заробітних плат, обчислених відповідно до Порядку № 100 (працівнику, крім окладу, в розрахунковому періоді виплачувались премії, надбавки, доплати). Що робити підприємству в такій ситуації? Як обчислити розмір грошової допомоги у зв’язку з виходом на пенсію?
Згідно зі статтею 9-1 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) підприємства в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.
Відповідно до статті 13 КЗпП та статті 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 № 3356-XII у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, встановлення розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.), гарантій, компенсацій, пільг. Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.
Статтею 97 КЗпП визначено, що умови запровадження та розміри заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються госпрозрахунковими підприємствами самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Отже, законодавством надано право госпрозрахунковим підприємствам самостійно визначати умови, порядок нарахування та розміри виплат працівникам. Зокрема, може бути запроваджена виплата працівникам грошової допомоги при виході на пенсію на умовах та в розмірах, передбачених колективним договором або окремим положенням про її виплату. У такому локальному документі підприємства має бути обумовлений порядок розрахунку цієї виплати, а в разі її надання у розмірі (кратно розмірам) середньомісячної заробітної плати має бути визначений порядок обчислення середньої заробітної плати, в тому числі може бути передбачено, що таке обчислення здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100).
Зважаючи на зміст запитання, якщо в колективному договорі підприємства не обумовлений порядок розрахунку середньомісячної заробітної плати для нарахування грошової допомоги при виході на пенсію, то підприємству необхідно внести відповідне доповнення з цього питання до колективного договору, а до внесення такого доповнення при розрахунку середньомісячної заробітної плати застосовувати норми Порядку № 100, оскільки іншого нормативного документа, який встановлює механізм обчислення середньомісячної заробітної плати на сьогодні не існує.
Якщо всупереч нормам колективного договору працівнику при звільненні у зв’язку з виходом на пенсію виплачується грошова допомога в розмірі трьох посадових окладів, а не трьох середньомісячних заробітних плат, то має місце виплата грошової допомоги не в повному обсязі (заниження суми грошової допомоги). За таке порушення на роботодавця може бути накладений штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (абз. четвертий ч. другої ст. 265 КЗпП).
Якщо на підставі норм колективного договору грошова допомога при виході на пенсію виплачується в розмірі трьох середньомісячних заробітних плат, то обчислення останньої здійснюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю виходу на пенсію (абз. четвертий п. 2 Порядку № 100).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку. Суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт.
Премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 100 у разі коли середня місячна заробітна плата визначена як розрахункова величина для нарахування допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні 2 календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства.
ПРИКЛАД
Нарахування грошової допомоги при виході на пенсію
На підставі поданої заяви працівник звільняється з роботи 27 грудня 2024 року у зв’язку з виходом на пенсію. Колективним договором підприємства передбачено надання працівникам грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі трьох середньомісячних заробітних плат (середньомісячна заробітна плата для розрахунку грошової допомоги обчислюється відповідно до норм Порядку № 100).
В розрахунковому періоді (жовтень – листопад) оклад працівника становив 10 000 грн. Крім окладу, працівнику згідно з нормами колективного договору щомісяця пропорційно відпрацьованому часу в місяці виплачувалися виробнича премія в розмірі 30% окладу, надбавка за високу професійну майстерність в розмірі 24% окладу, доплата за вислугу років в розмірі 10% окладу.
На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю, тому за графіком роботи підприємства норма робочого часу становила: в жовтні — 23 робочих дні (далі — р. д.), в листопаді — 21 р. д.
Працівник в розрахунковому періоді (жовтень – листопад) відпрацював:
— у жовтні — 18 робочих днів (далі — відпрац. д.), оскільки в період з 14 по 18 жовтня хворів;
— в листопаді — 11 робочих днів, оскільки з 4 по 17 листопада (14 к. д.) перебував у щорічній відпустці.
Працівнику в розрахунковому періоді (жовтень – листопад) нараховано та виплачено:
- у жовтні:
— заробітну плату, обчислену з окладу, в сумі 7826,09 грн (10 000 грн : 23 р. д. х 18 відпрац. д.);
— виробничу премію в сумі 2347,83 грн (10 000 грн х 30% : 23 р. д. х 18 відпрац. д.);
— надбавку за високу професійну майстерність в сумі 1878,26 грн (10 000 грн х 24% : 23 р. д. х 18 відпрац. д.);
— доплату за вислугу років в сумі 782,61 грн (10 000 грн х 10% : 23 р. д. х 18 відпрац. д.);
— «лікарняні» в сумі 2450 грн (490 грн х 5 к. д. хвороби);
- у листопаді:
— заробітну плату, обчислену з окладу, в сумі 5238,10 грн (10 000 грн : 21 р. д. х 11 відпрац. д.);
— виробничу премію в сумі 1571,43 грн (10 000 грн х 30% : 21 р. д. х 11 відпрац. д.);
— надбавку за високу професійну майстерність в сумі 1257,14 грн (10 000 грн х 24% : 21 р. д. х 11 відпрац. д.);
— доплату за вислугу років в сумі 523,81 грн (10 000 грн х 10% : 23 р. д. х 11 відпрац. д.);
— відпускні в сумі 7000 грн (500 грн х 14 к. д. вілпустки).
«Лікарняні», нараховані в жовтні за період хвороби, та відпускні, нараховані в листопаді за період відпустки, не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування грошової допомоги при виході на пенсію (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Місячні виробничі премії враховуються у фактично нарахованій сумі, оскільки вони виплачувалися в поточному місяці за поточний місяць пропорційно відпрацьованим робочим дням в такому місяці.1
1 Докладно про врахування премій при нарахуванні «середньозарплатних» виплат йдеться у статті «Розрахунок середнього заробітку за останні 2 місяці роботи для нарахування «середньозарплатних» виплат згідно з Порядком № 100» журналу «Все про працю і зарплату» № 5/2023, стор. 10.
Сумарна заробітна плата розрахункового періоду, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку грошової допомоги при виході на пенсію:
7826,09 + 2347,83 + 1878,26 + 782,61 (складові зарплати за жовтень) + 5238,10 + 1571,43 + 1257,14 + 523,81 (складові зарплати за листопад) = 21 425,27 грн
Кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді:
18 відпрац. д. (жовтень) + 11 відпрац. д. (листопад) = 29 відпрац. д.
Середньоденна заробітна плата працівника в розрахунковому періоді:
21 425,27 грн : 29 відпрац. д. = 738,80 грн
Середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді:
(23 р. д. (жовтень) + 21 р. д. (листопад)) : 2 = 22 р. д.
Середньомісячна заробітна плата:
738,80 грн х 22 р. д. = 16 253,60 грн
Розмір грошової допомоги у зв’язку з виходом на пенсію:
16 253,60 грн х 3 = 48 760,80 грн