Роз’яснення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків «Надомна й дистанційна робота: у чому різниця» від 14.03.2024
ПІВНІЧНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС ПО РОБОТІ З ВЕЛИКИМИ ПЛАТНИКАМИ ПОДАТКІВ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 14.03.2024
Надомна й дистанційна робота: у чому різниця
Щоб продовжувати бізнес в будь-яких умовах, роботодавці переводять працівників на віддалені форми роботи: дистанційну або надомну. Дізнайтеся, чим ці форми відрізняються між собою і як правильно оформити дистанційного працівника.
Дистанційні працівники працюють у будь-якому місці за власним вибором. Водночас мають бути на зв’язку з роботодавцем за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій.
Надомний працівник працює за місцем проживання або в інших визначених ним місцях поза приміщеннями роботодавця. Для такої роботи характерна закріплена робоча зона або технічні засоби, наприклад інструменти, приладдя для виробництва продукції, надання послуг або іншої роботи. Надомний працівник «прив’язаний» до вказаної в трудовому договорі адреси й може змінити її лише з дозволу роботодавця.
Режим роботи — ще одна відмінність. Надомний працівник зазвичай додержується загального режиму роботи підприємства. Тоді як на дистанційного працівника правила внутрішнього трудового розпорядку не поширюються. Він/вона розподіляє робочий час на власний розсуд — може працювати хоч рано вранці, хоч пізно ввечері.1
1 Докладно про надомну та дистанційну роботу йдеться у статтях «Надомна робота: організація, облік, оплата» та «Дистанційна робота: особливості виконання» журналу «Все про працю і зарплату» № 6/2023, стор. 64 та 78. (Ред.)
За обох форм віддаленої праці діють норми тривалості робочого часу:
— нормальна тривалість — до 40 годин на тиждень;
— скорочена (для певних категорій працівників) — до 24 або 36 годин на тиждень.