Діти — наше майбутнє, тому для них необхідно створювати максимально комфортні умови. Діти, які знаходяться в дошкільному закладі під наглядом вихователів, — надійний тил батьків, а якщо останні — працівники, то ще й запорука спокійного і якісного виконання ними трудових обов’язків. Роботодавець може взяти на себе всі або частину витрат з утримання дітей працівника в дошкільному закладі, оскільки таке утримання іноді коштує недешево для працівника. Як оплачується роботодавцем утримання дітей працівника в дошкільному закладі? Який порядок оподаткування такого доходу працівника? Як витрати на утримання дітей працівника в дошкільному закладі відображаються в обліку підприємства?
Утримання дітей працівників у дошкільних закладах за рахунок роботодавця
Статтею 11 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III (далі — Закон № 2628) визначено, що заклад дошкільної освіти — це навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту.
До закладів дошкільної освіти (далі — ЗДО) належать ясла, ясла-садок (в т. ч. компенсуючого, сімейного і комбінованого типу), дитячий садок, будинок дитини, дитячий будинок інтернатного типу, центри розвитку дитини (ст. 12 Закону № 2628).
ЗДО бувають державної, комунальної та приватної форм власності.
Дитина має гарантоване державою право на безоплатну дошкільну освіту в державних і комунальних ЗДО (ч. 2 ст. 28 Закону № 2628).
Відповідно до частини 5 статті 35 Закону № 2628 батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному ЗДО у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління. Пільгові умови оплати харчування дітей у ЗДО для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету. Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, в яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Держбюджет для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних ЗДО.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 № 1243 (далі — Постанова № 1243) визначено, що розмір плати для батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей у державних і комунальних ЗДО установлюється засновником (власником, уповноваженим органом) закладу один раз на рік відповідно до статті 35 Закону № 2628.
Відповідно до пункту 2.2 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667 (далі — Порядок № 667), розмір плати за поданням ЗДО встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні ЗДО, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім’ї та режиму роботи закладу. Вони можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у ЗДО за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.
Згідно з пунктом 3 Постанови № 1243 та пунктом 2.3 Порядку № 667 за харчування дітей у державних і комунальних ЗДО для батьків сімей, які мають трьох і більше дітей, встановлено знижку з плати в розмірі 50%. При зменшенні на 50% батьківської плати за харчування дітей у ЗДО нарівні з рідними дітьми враховуються падчерки та пасинки, які проживають у цій сім’ї, якщо вони не були враховані в сім’ї іншого з батьків, а також діти, на яких оформлена опіка у зв’язку зі смертю батьків, позбавленням їх батьківських прав, засудженням до позбавлення волі, включаючи час перебування під слідством або направленням на примусове лікування тощо.
Організація харчування дітей у приватних ЗДО покладається на власників та керівників зазначених ЗДО (ч. 3 ст. 35 Закону № 2628). Тому розміри оплати як за здобуття дошкільної освіти, так і за харчування дітей в приватних ЗДО встановлюють їхні власники.
Вищевказану оплату за утримання дітей у ЗДО (особливо в приватних ЗДО) якраз і можуть здійснювати роботодавці за своїх працівників у межах соціального пакета.
Оплата роботодавцем утримання дітей працівників у дошкільних закладах
Норму про оплату утримання дітей працівників у ЗДО необхідно відобразити в колективному договорі та/або трудових договорах з працівниками. Крім того, в таких договорах потрібно встановити умови, порядок проведення та розміри оплати витрат на утримання дітей працівників у ЗДО.
Також підприємству необхідно отримати від працівників заяви з проханням здійснювати оплату утримання їхніх дітей у ЗДО з додаванням до неї копій свідоцтв про народження дитини (дітей).
Оплата за утримання дітей працівників у ЗДО може здійснюватися підприємством за наказом керівника такими способами:
• у безготівковій формі шляхом перерахування коштів безпосередньо на поточний рахунок ЗДО;
• шляхом виплати працівнику готівки або перерахування на його рахунок у банку коштів, які він самостійно сплачує ЗДО.
Для проведення оплати безпосередньо ЗДО за утримання дитини (дітей) працівника підприємству необхідно укласти з ЗДО двосторонній договір. Також може бути укладений тристоронній договір між підприємством, працівником і ЗДО про оплату утримання дитини (дітей) працівника у ЗДО. Оплата за утримання дитини (дітей) працівника повинна перераховуватися підприємством на підставі рахунку (щомісячних рахунків) ЗДО та заяви працівника в строки, встановлені в договорі між підприємством і ЗДО.
Якщо оплата утримання дітей працівників буде здійснюватися шляхом виплати працівникам коштів, які вони в подальшому самостійно сплачують (перераховують) ЗДО, то в колективному договорі та/або трудових договорах з працівниками необхідно встановити всі нюанси такої виплати: підстави, розміри, строки і форма надання працівникам.
Зокрема, підставою для виплати працівнику коштів як компенсації вартості «дитсадівських» витрат можуть бути заява працівника і рахунок ЗДО, а строки виплати коштів можуть бути «прив’язані» до граничних строків оплати, встановлених ЗДО, або відповідати строку виплати заробітної плати працівнику. Виплата коштів працівнику може здійснюватися готівкою з каси підприємства або шляхом перерахування на його «зарплатний» рахунок у банку одночасно з виплатою заробітної плати.
Що стосується розмірів оплати, то в колективному (трудовому) договорі (при необхідності — в договорі з ЗДО) необхідно встановити, як підприємство має оплачувати витрати на утримання дітей працівників у ЗДО: в повній сумі (зазначеній у рахунку ЗДО) або частково (у відсотковому відношенні або у певній фіксованій сумі).
Наприклад, можна встановити, що підприємство оплачує 70%, а працівник 30% суми, зазначеної у рахунку ЗДО на утримання дітей в такому ЗДО. Також можна передбачити постійну (фіксовану) суму, яку підприємство буде щомісяця виплачувати працівнику як компенсацію витрат на утримання дитини у ЗДО (наприклад, 1000 грн).
Якщо сума оплати за утримання дитини у ЗДО щомісяця змінюється (наприклад, в дитсадку проводяться заняття з музики, хореографії, гімнастики, плавання, вивчення іноземної мови, приїжджає театр, цирк тощо), то сума витрат може щомісяця вказуватися у заяві працівника або відображатися у рахунку ЗДО, на підставі яких керівником підприємства видається наказ про оплату таких витрат.
У разі виплати працівнику готівки (перерахування коштів у складі заробітної плати на його «зарплатний» рахунок у банку) в сумі, що повністю покриває витрати на утримання дитини у ЗДО, бажано, щоб працівник надавав оригінал або копію платіжного документа (квитанції) про сплачену (перераховану) ЗДО суму за утримання дитини. Це буде підтвердженням того, що видані (перераховані) працівнику кошти дійсно використовуються ним за призначенням.
Таким чином, документами, на підставі яких може бути здійснена оплата утримання дітей працівників у ЗДО, є:
• колективний договір підприємства або трудовий договір з працівником;
• заява працівника про надання йому коштів на оплату утримання дитини (дітей) у ЗДО;
• наказ керівника підприємства про оплату витрат на утримання дитини (дітей) працівника у ЗДО;
• договір між підприємством і ЗДО (між підприємством, працівником і ЗДО) про оплату утримання дитини (дітей) працівника у ЗДО;
• рахунок ЗДО на оплату утримання в ньому дитини (дітей) працівника.
Оподаткування оплати утримання дітей працівників у дошкільних закладах
Податок на доходи фізичних осіб і військовий збір
Відповідно до підпункту 14.1.47 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) додаткові блага — це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ).
Підпунктом «г» пп. 164.2.17 ПКУ встановлено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку (в т. ч. від його роботодавця) як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV ПКУ.
Таким чином, якщо оплата утримання дітей працівників у ЗДО не буде передбачена в розділі «Оплата праці» колективного договору та/або трудового договору з працівником, а буде передбачена в розділі «Соціальне забезпечення» цих договорів чи не буде передбачена нормами зазначених договорів, проте буде виплачуватися на підставі окремого наказу керівника підприємства, то вона буде додатковим благом, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) і військовим збором (далі — ВЗ).
У разі перерахування підприємством безпосередньо ЗДО оплати за утримання дітей працівників (безготівковий розрахунок на підставі рахунку ЗДО або згідно з договором між підприємством та ЗДО) має місце виплата (надання) доходу працівникові у негрошовій формі (працівник «на руки» кошти не отримує, а отримує послуги від ЗДО у вигляді утримання його дитини), тому сума такої оплати як база оподаткування ПДФО збільшується на «натуральний» коефіцієнт (п. 164.5 ПКУ).
При виплаті працівнику коштів (готівкою або на його рахунок у банку) для оплати утримання дитини (дітей) у ЗДО (виплата доходу у грошовій формі) «натуральний» коефіцієнт не застосовується.
Оплата підприємством утримання дитини (дітей) працівника у ЗДО, яка є додатковим благом працівника, в розділі I додатка 4ДФ до Податкового розрахунку відображається за ознакою доходу «126».
Якщо оплата утримання дітей працівників у ЗДО передбачена в розділі «Оплата праці» колективного договору та/або трудового договору з працівником, то вона є заробітною платою працівника і в її складі обкладається ПДФО і ВЗ на підставі підпункту 164.2.1 ПКУ.
«Зарплатна» оплата за утримання дитини (дітей) працівника у ЗДО в розділі I додатка 4ДФ до Податкового розрахунку відображається за ознакою доходу «101».
Якщо роботодавець здійснює виплату працівникові заробітної плати, до складу якої входить оплата за утримання дитини (дітей) працівника у ЗДО, то в день такої виплати підприємство як податковий агент зобов’язане перерахувати ПДФО і ВЗ до бюджету, в тому числі із суми зазначеної «дитсадівської» оплати (пп. 168.1.2 ПКУ).
Якщо підприємство здійснює «незарплатну» оплату утримання дитини (дітей) працівника у ЗДО шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок ЗДО, тобто здійснює виплату доходу працівникові у негрошовій формі, або шляхом виплати готівкових коштів працівнику з каси підприємства, то ПДФО і ВЗ сплачуються протягом 3 операційних днів, наступних за днем таких перерахування або виплати (пп. 168.1.4 ПКУ).
Єдиний соціальний внесок
Згідно з підпунктом 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, оплата за утримання дітей працівників у дошкільних закладах як виплата соціального характеру у грошовій або натуральній формі належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат фонду оплати праці.
Крім того, така оплата не вказана в Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1170.
Отже, на оплату утримання дитини (дітей) працівника у ЗДО нараховується єдиний соціальний внесок (далі — ЄСВ), в тому числі у випадку, коли в цілях оподаткування ПДФО і ВЗ така оплата не є заробітною платою, а вважається додатковим благом (див. приклади 1, 2 нижче). При цьому для цілей обкладення «дитсадівської» оплати ЄСВ не має значення, передбачена вона чи ні колективним договором або трудовим договором з працівником.
Податковий і бухгалтерський облік
Податковий облік ведеться за правилами, встановленими для бухгалтерського обліку з урахуванням різниць (пп. 134.1.1 ПКУ). Різниць з «дитсадівських» витрат ПКУ не містить.
У бухгалтерському обліку «зарплатна» оплата утримання дітей працівників у ЗДО включається до витрат у складі витрат на оплату праці за категоріями працівників (п. 23 НП(С)БО 16 «Витрати»). «Незарплатна» оплата утримання дітей працівників у ЗДО включається до витрат у складі інших витрат операційної діяльності (п. 20, 26 НП(С)БО 16 «Витрати») і відображається за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Відповідно, і в податковому обліку така оплата потрапляє до витрат. Документально підтверджені витрати відображаються в тому періоді, в якому їх здійснено.
ПРИКЛАД 1
Відображення в обліку оплати підприємством утримання
дітей працівника у дитячому закладі, яка є заробітною платою
У розділі «Оплата праці» колективного договору підприємства передбачена оплата утримання дітей працівників у ЗДО. На підставі договору із ЗДО підприємство за одного з працівників перераховує оплату ЗДО на утримання його дитини. Сума оплати, що перераховується ЗДО в день виплати заробітної плати працівнику, становить 1000 грн. За домовленістю між працівником і підприємством суми ПДФО і ВЗ, що підлягають нарахуванню на суму оплати, яка перераховується підприємством ЗДО, утримуються із заробітної плати працівника за поточний місяць. Оклад працівника — 14 000 грн.
Сума оплати за утримання дитини у ЗДО, збільшена на «натуральний» коефіцієнт для визначення бази нарахування ПДФО: 1000 грн х 1,219512 = 1219,51 грн.
В бухгалтерському обліку підприємства операції з виплати працівнику заробітної плати та оплати утримання його дитини у ЗДО відображаються таким чином:
№ з/п |
Зміст операції |
Бухгалтерський облік |
Сума, грн |
|
Д-т |
К-т |
|||
1 |
Нараховано працівнику зарплату у вигляді окладу |
91 |
661 |
14 000,00 |
2 |
Нараховано працівнику зарплату у вигляді оплати за утримання його дитини у ЗДО |
91 |
661 |
1000,00 |
3 |
Нараховано ЄСВ на зарплату: (14 000 + 1000) х 22% |
91 |
651 |
3300,00 |
4 |
Утримано ПДФО із зарплати: (14 000 + 1219,51) х 18% |
661 |
641/пдфо |
2739,51 |
5 |
Утримано ВЗ із зарплати: (14 000 + 1000) х 1,5% |
661 |
642/вз |
225,00 |
6 |
Перераховано кошти ЗДО на утримання дитини працівника |
377 |
311 |
1000,00 |
7 |
Перераховано ЄСВ |
651 |
311 |
3300,00 |
8 |
Перераховано ПДФО |
641/пдфо |
311 |
2739,51 |
9 |
Перераховано ВЗ |
642/вз |
311 |
225,00 |
10 |
Відображено залік заборгованостей |
661 |
377 |
1000,00 |
11 |
Виплачено зарплату працівнику: 14 000 + 1000 – 2739,51 – 225 |
661 |
301 |
12 035,49 |
ПРИКЛАД 2
Відображення в обліку оплати підприємством утримання дітей працівника
в дошкільному закладі, яка є додатковим благом працівника
Колективним договором підприємства і трудовим договором з працівником не передбачена виплата працівнику компенсації за утримання його дітей у ЗДО. Але на підставі заяви працівника та наданого ним рахунку від ЗДО підприємство за власний кошт щомісяця перераховує кошти безпосередньо ЗДО за утримання в ньому двох дітей цього працівника в сумі 1400 грн в день виплати заробітної плати.
За домовленістю між працівником і підприємством суми ПДФО і ВЗ, що підлягають утриманню із суми оплати, яка перераховується підприємством ЗДО, утримуються із заробітної плати працівника за поточний місяць. Оклад працівника — 15 000 грн.
Сума оплати за утримання дітей у ЗДО, збільшена на «натуральний» коефіцієнт для визначення бази нарахування ПДФО:
1400 грн х 1,219512 = 1707,32 грн
В бухгалтерському обліку підприємства операції з перерахування коштів ЗДО за утримання в ньому дітей працівника і виплати заробітної плати працівнику відображаються таким чином:
№ з/п |
Зміст операції |
Бухгалтерський облік |
Сума, грн |
|
Д-т |
К-т |
|||
1 |
Перераховано кошти ЗДО на утримання дітей працівника |
377 |
311 |
1400,00 |
2 |
Відображено дохід працівника у вигляді вартості утримання його дітей у ЗДО |
91 |
663 |
1400,00 |
3 |
Нараховано ЄСВ на дохід працівника у вигляді вартості утримання його дітей у ЗДО: 1400 х 22% |
91 |
651 |
308,00 |
4 |
Нараховано ПДФО на дохід працівника у вигляді вартості утримання його дітей у ЗДО (додаткове благо): 1707,32 х 18% |
663 |
641/пдфо |
307,32 |
5 |
Нараховано ВЗ на дохід працівника у вигляді вартості утримання його дітей у ЗДО (додаткове благо): 1400 х 1,5% |
663 |
642/вз |
21,00 |
6 |
Нараховано зарплату працівнику |
91 |
661 |
15 000,00 |
7 |
Нараховано ЄСВ на зарплату: 15 000 х 22% |
91 |
651 |
3300,00 |
8 |
Утримано ПДФО із зарплати: 15 000 х 18% |
661 |
641/пдфо |
2700,00 |
9 |
Утримано ВЗ із зарплати: 15 000 х 1,5% |
661 |
642/вз |
225,00 |
10 |
Перераховано ЄСВ: 308 + 3300 |
651 |
311 |
3608,00 |
11 |
Перераховано ПДФО: 307,32 + 2700 |
641/пдфо |
311 |
3007,32 |
12 |
Перераховано ВЗ: 21 + 225 |
642/вз |
311 |
246,00 |
13 |
Виплачено дохід (зарплату) працівнику: 15 000 + 1400 – 3007,32 – 246 |
661, 663 |
301 |
13 146,68 |
_____________________________________________________________________________