Роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Трудові правовідносини з працівниками, які залишилися на тимчасово окупованій території» від 26.03.2024
ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 26.03.2024
Трудові правовідносини з працівниками,
які залишилися на тимчасово окупованій території
Що робити з працівниками, які залишилися на тимчасово окупованій території?
Для продовження або припинення трудових відносин з такими працівниками можливі кілька варіантів:
- перевести таких працівників на простій;
- надати їм відпустку без збереження заробітної плати;
- припинити трудові відносини.
Звільнити працівника можна, якщо він не виходить на зв’язок протягом 4 місяців поспіль. Увесь цей період роботодавець має табелювати як неявку з нез’ясованих причин. Варто також мати документальне підтвердження такої відсутності працівника, наприклад, періодично складати відповідні акти.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного додамо, що з працівниками, які залишилися на тимчасово окупованій території, можна призупинити дію трудового договору, що передбачає стаття 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136). Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Крім того, слід враховувати, що надати працівникам, в тому числі тим, які залишилися на тимчасово окупованій території, відпустку без збереження заробітної плати на період воєнного стану можна лише на підставі заяви працівника. Таку заяву працівник може направити роботодавцю засобами електронного зв’язку, якщо такий спосіб комунікації передбачений внутрішнім документом роботодавця або обрано за згодою між роботодавцем та працівником.
Нагадаємо, що згідно з частиною 2 статті 7 Закону України № 2136 у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.
Якщо з працівником немає жодного зв’язку більше 4 місяців поспіль, то його можна звільнити за пунктом 8-3 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України — відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль.
Якщо роботодавець не бажає звільняти працівника, а сподівається, що він повернеться на територію, яку контролює Україна, і вийде на роботу, то до цього моменту роботодавець може табелювати його за кодом «НЗ» або «28» (неявки з нез’ясованих причин).