У попередніх номерах журналу і попередній статті цього номера були розглянуті «стандартні» види відпусток працівників. Однією з категорій громадян, яким законодавством передбачено низку пільг і компенсацій, є особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначеним громадянам, які працюють за трудовими договорами, надаються як «стандартні» відпустки, так і додаткові відпустки, передбачені спеціальним законодавством. Ці відпустки можуть бути оплачуваними і без збереження заробітної плати. Які види відпусток надаються «чорнобильцям»? Якої тривалості та в якому порядку надаються відпустки зазначеній категорії працівників? В яких випадках і за рахунок яких джерел вони оплачуються? Який порядок оподаткування оплати «чорнобильських» відпусток?
Надання відпусток «чорнобильцям»
Законодавчим актом, спрямованим на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 № 796-XII (далі — Закон № 796).
Статтею 9 Закону № 796 визначено осіб, які вважаються постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи. До них належать:
- учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС — громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
- потерпілі від Чорнобильської катастрофи — громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Особи, які мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (далі — «ліквідатори»), визначені у статті 10 Закону № 796. До них належать громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов’язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 – 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 – 1990 роках — не менше 30 календарних днів, у тому числі при проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначався спочатку рішеннями урядової комісії, а потім Кабінетом Міністрів України.
Перелік осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, наведений у частині першій статті 11 Закону № 796.
Статус «ліквідаторів» та громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, (далі разом — «чорнобильці») підтверджується відповідно «Посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» і «Посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» («Посвідченням