Лист Мінекономіки «Щодо обчислення середньої заробітної плати для виплати матеріальної (грошової) допомоги та округлення показників» від 16.05.2024 № 4707-05/36086-09
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 16.05.2024 № 4707-05/36086-09
Щодо обчислення середньої заробітної плати для виплати
матеріальної (грошової) допомоги та округлення показників
(Витяг)
Міністерство економіки України розглянуло Ваше звернення <…> щодо обчислення середньої заробітної плати та в межах компетенції повідомляє.
Обчислення середньої заробітної плати працівникам проводиться відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (зі змінами) (далі — Порядок).
Абзацом першим пункту 2 Порядку встановлено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки.
Оскільки матеріальна (грошова) допомога на оздоровлення виплачується до щорічної відпустки, подією, з якою пов’язана її виплата, є дата початку наданої працівникові такої відпустки (або її частини).
Відповідно до абзацу сьомого пункту 2 Порядку час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.
До цього часу належить, зокрема, час відпустки без збереження заробітної плати.
Якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середня заробітна плата обчислюється відповідно до абзаців третього – п’ятого пункту 4 Порядку (абзац восьмий пункту 2 Порядку).
Абзацом третім пункту 4 Порядку встановлено, що якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
При цьому якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, середня заробітна плата розраховується з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку (абзац четвертий пункту 4 Порядку).
Згідно з абзацом третім пункту 7 Порядку у разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування матеріальної (грошової) допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 12 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів. Під час обчислення середньої заробітної плати за 12 місяців виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення суми, розрахованої відповідно до абзацу двадцять третього пункту 4 цього Порядку, на число робочих днів за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата, згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації (абзац четвертий пункту 7 Порядку).
Абзацом п’ятим пункту 7 Порядку передбачено, що середньомісячне число робочих днів розраховується шляхом ділення на 12 сумарного числа робочих днів за останні 12 календарних місяців згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.1
1 Докладно про нововведення в обчисленні середньої заробітної плати для виплати матеріальної допомоги йшлося у статті «Зміни у Порядку обчислення середньої заробітної плати» та у роз’ясненні Мінекономіки від 15.09.2023 в журналі «Все про працю і зарплату» № 7/2023, стор. 10 та 88. (Ред.)
З урахуванням зазначеного та змісту звернення обчислення середньої заробітної плати для надання матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні відпустки з 29.04.2024 працівнику, у якого в розрахунковому періоді не було заробітної плати, мало здійснюватися в розрахунковому періоді з 01.04.2023 по 31.03.2024 виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законодавством на час розрахунку.
Що стосується округлення при обчисленні середньої заробітної плати, зазначаємо, що оскільки проміжковий показник не є підсумковим показником, то, як правило, його не округлюють при розрахунку, а застосовують довгий дріб і округлюють кінцевий результат.
Разом з тим, якщо комп’ютерна програма округлює середній денний заробіток до двох знаків чи до іншої кількості знаків після коми, то помилки немає.
Отже, порядок округлення розрахункових показників при обчисленні середньої заробітної плати рекомендуємо зафіксовувати у локальних актах про оплату праці або колективному договорі.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
<…>
Заступник Міністра економіки України Тетяна БЕРЕЖНА
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Використовуючи дані, зазначені у вищенаведеному листі (виплата працівнику матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, наданої з 29.04.2024), розглянемо порядок обчислення суми матеріальної (грошової) допомоги та округлення показників на конкретному прикладі.
ПРИКЛАД
Визначення суми матеріальної допомоги, якщо в розрахунковому періоді
немає відпрацьованих днів і заробітної плати
Колективним договором підприємства передбачена виплата працівникам матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати при наданні щорічної основної відпустки. Працівниця подала заяву про надання щорічної основної відпустки з 29.04.2024 та заяву про виплату матеріальної допомоги на оздоровлення до цієї відпустки. На підставі поданої заяви за наказом керівника підприємства працівниці 26.04.2024 (напередодні відпустки) виплачується матеріальна допомога в розмірі середньомісячної заробітної плати. Працівниця з 2021 року по 07.04.2024 перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а 08.04.2024 вийшла на роботу. Посадовий оклад працівниці у квітні 2024 року становить 7800 грн.
У розрахунковому періоді — останні 12 календарних місяців — з 01.04.2023 по 31.03.2024 у працівниці немає відпрацьованих днів і заробітної плати, тому обчислення середньомісячної заробітної плати для нарахування матеріальної допомоги проводиться з установленого працівниці посадового окладу або з мінімальної заробітної плати. Якщо розмір посадового окладу є меншим від розміру мінімальної заробітної плати, середня заробітна плата розраховується з мінімальної заробітної плати на час розрахунку. Якщо розрахунок середньої заробітної плати обчислюється виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, то її нарахування здійснюється шляхом множення посадового окладу чи мінімальної заробітної плати на кількість місяців розрахункового періоду (абз. третій – п’ятий п. 4 Порядку № 100).
Під час обчислення середньої заробітної плати за 12 місяців виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення суми, розрахованої відповідно до абзацу четвертого пункту 4 Порядку № 100, на число робочих днів за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому виплачується матеріальна допомога, згідно з графіком роботи підприємства (абз. четвертий п. 7 Порядку № 100).
У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування матеріальної (грошової) допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (абз. третій п. 7 Порядку № 100).
Враховуючи, що посадовий оклад працівниці у квітні 2024 року є меншим від розміру мінімальної заробітної плати (7800 грн < 8000 грн), обчислення середньої заробітної плати здійснюється з мінімальної заробітної плати — 8000 грн.
Оскільки на підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю, то на останні 12 календарних місяців (розрахунковий період: квітень 2023 року – березень 2024 року) припадає 260 робочих днів згідно з графіком роботи підприємства.
Умовна заробітна плата працівниці в розрахунковому періоді:
8000 грн х 12 місяців = 96 000 грн
Середньоденна заробітна плата:
96 000 грн : 260 р. д. = 369,23 грн
Середньомісячне число робочих днів за останні 12 календарних місяців згідно з графіком роботи підприємства:
260 р. д. : 12 = 21,67 р. д.
Сума матеріальної допомоги (середня місячна заробітна плата):
369,23 грн х 21,67 р. д. = 8001,21 грн
Звертаємо увагу, що при визначенні середньоденної заробітної плати та середньомісячного числа робочих днів ми здійснювали округлення до двох знаків після коми — саме таке округлення застосовано у прикладі, наведеному в роз’ясненні Мінекономіки від 15.09.2023 (див. ВПЗ № 7/2023, стор. 88). Водночас порядок округлення цих показників, як зазначає Мінекономіки в коментованому листі, підприємство може встановити в локальному документі. Наприклад, в локальному документі можна прописати, що округлення середньомісячного числа робочих днів здійснюється до двох (трьох і вище) чи одного знака після коми або до цілого числа, а округлення показника «середньоденна заробітна плата» («середній денний заробіток») може здійснюватися до двох (трьох і вище) знаків після коми.
Водночас при визначенні суми матеріальної допомоги комп’ютерною програмою можна не застосовувати округлення проміжкових показників (середньоденної заробітної плати та середньомісячного числа робочих днів), а одразу визначати підсумковий показник, який округлювати до двох знаків після коми.
В такому разі сума матеріальної допомоги становитиме:
(8000 грн х 12 місяців : 260 р. д.) х (260 р. д. : 12) = 369,2307692307692 х 21,66666666666667 = 7999,999999999999 = 8000 грн