Роз’яснення Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо відмови батькові у наданні відпустки при народженні дитини у період дії воєнного стану» від 04.09.2024
ЦЕНТРАЛЬНО-ЗАХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 04.09.2024
Щодо відмови батькові у наданні відпустки
при народженні дитини у період дії воєнного стану
Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини?
Ні, не може, якщо працівник не залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Законодавство про працю (стаття 77-3 Кодекса законів про працю України) передбачає надання працівникам одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів.
Право на таку відпустку мають батько дитини або чоловік, дружина якого народила дитину, або інші родичі (якщо мати або батько дитини є одинокими). Ця відпустка надається тільки одній особі.1
1 Докладно про надання відпустки при народженні дитини йдеться у статті «Надання відпустки при народженні дитини» журналу «Все про працю і зарплату» № 3/2024, стор. 63. (Ред.)
Для одержання відпустки працівник має звернутися до роботодавця із заявою не пізніше трьох місяців з дня народження дитини.
Якщо працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, роботодавець має право відмовити йому у наданні відпустки при народженні дитини у період дії воєнного стану.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Вищенаведені висновки базуються на нормах Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136).
Так, згідно з частиною 2 статі 12 Закону № 2136 у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).
Крім того, абзацом третім частини 1 статі 12 Закону № 2136 встановлено, що у період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини) понад щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарні дні за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати. Надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.
Отже, у період дії воєнного стану роботодавець за власним рішенням (наприклад, у зв’язку зі скрутним фінансовим станом) може надати працівнику будь-яку оплачувану відпустку, в тому числі відпустку при народженні дитини, без нарахування відпускних.