Роз’яснення ГУ ДПС у Запорізькій області «Щодо відображення у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку суми, сплаченої роботодавцем за навчання працівника» від 06.02.2024
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 06.02.2024
Щодо відображення у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку суми,
сплаченої роботодавцем за навчання працівника
Як в графах 3а та 3 додатка 4ДФ до Розрахунку відобразити суму, сплачену роботодавцем за навчання працівника?
В додатку 4ДФ до Розрахунку сума, сплачена за навчання працівника, відображається однією сумою за звітний місяць, в якому проведено нарахування.
Відповідно до підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 ПКУ особи, які відповідно до Податкового кодексу України (далі — ПКУ) мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4.
Відповідно до пункту 4 розділу IV Порядку в додатку 4ДФ до Розрахунку у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний період місяць) дохід, який нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу, наведеній у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» (додаток 2 до Порядку).
У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.
Нарахований дохід відображається повністю, без вирахування податку на доходи фізичних осіб, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, — обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, суми податкової соціальної пільги за її наявності та військового збору (у періоді його справляння).
У графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом.
Заробітна плата, що виплачується у встановлені терміни в наступному місяці, має бути відображена в 4ДФ за той період, у який входить попередній місяць, за який заробітну плату було нараховано. Наприклад, у додатку 4ДФ до Розрахунку за січень відображається заробітна плата, яка нарахована у січні та виплачена в лютому, за лютий (нарахована у лютому та виплачена в березні), за березень (нарахована в березні та виплачена у квітні).
___________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведеного роз’яснення випливає, що незалежно від того, за який період навчання (весь навчальний рік, один семестр тощо) здійснюється оплата роботодавцем вартості навчання працівника закладу освіти, в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сума, сплачена за навчання працівника, відображається однією сумою за звітний місяць, в якому проведено нарахування (оплату).
Водночас для визначення оподатковуваного доходу сплачену роботодавцем суму оплати за навчання працівника потрібно розділити на кількість місяців навчання, за які здійснено оплату.
Це обумовлено тим, що згідно з підпунктом 165.1.21 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи.
Отже, неоподатковувана ПДФО та військовим збором вартість навчання працівника у 2024 році в розрахунку на місяць становить 21 300 грн (7100 грн х 3). Сума перевищення 21 300 грн у 2024 році обкладається ПДФО та військовим збором як додаткове благо на підставі підпункту «е» пп. 164.2.17 ПКУ (вартість безоплатно отриманих послуг). При цьому з метою визначення бази оподаткування ПДФО (військовим збором — під питанням1) сума такого перевищення збільшується на «натуральний» коефіцієнт (п. 164.5 ПКУ), оскільки працівник отримує дохід у негрошовій формі (у вигляді послуг освіти або навчання).
1 Див. статтю «Застосування «натурального» коефіцієнта при оподаткуванні негрошового доходу ПДФО і військовим збором» та ІПК ДПСУ від 02.11.2023 № 3900/ІПК/99-00-24-03-03-06 в журналі «Все про працю і зарплату» № 2/2024, стор. 67 та 111, а також лист ДПСУ від 12.03.2024 № 6722/6/99-00-24-03-03-06 з коментарем редакції на стор. 92 цього номера.
На нашу думку, в місяці нарахування та сплати вартості навчання неоподатковувана частина вартості навчання відображається в додатку 4ДФ за ознакою доходу «145», а оподатковувана частина вартості навчання, збільшена на «натуральний» коефіцієнт, як додаткове благо відображається в додатку 4ДФ за ознакою доходу «126».
Водночас у вищенаведеному роз’ясненні податківці зазначили, що «в додатку 4ДФ до Розрахунку сума, сплачена за навчання працівника, відображається однією сумою за звітний місяць, в якому проведено нарахування». Тобто не виключено, що, як і у випадку з нецільовою благодійною допомогою2, на думку податківців, в місяці нарахування та сплати вартості навчання закладу освіти повна (як оподатковувана, так і не оподатковувана) вартість навчання відображається в додатку 4ДФ однією сумою за ознакою доходу «145». Хоча, на нашу думку, це буде спотворювати реальну суму нарахованого (виплаченого) доходу, оскільки до оподатковуваної частини вартості навчання, яка фактично є додатковим благом, потрібно ще застосовувати «натуральний» коефіцієнт.3
2 Див. роз’яснення ГУ ДПС у Запорізькій області від 09.02.2024 «Щодо відображення нецільової благодійної допомоги в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку» на стор. 101 цього номера.
3 Див. статтю «Застосування «натурального» коефіцієнта при оподаткуванні негрошового доходу ПДФО і військовим збором» та ІПК ДПСУ від 02.11.2023 № 3900/ІПК/99-00-24-03-03-06 в журналі «Все про працю і зарплату» № 2/2024, стор. 67 та 111, а також лист ДПСУ від 12.03.2024 № 6722/6/99-00-24-03-03-06 з коментарем редакції на стор. 92 цього номера.