Роз’яснення ГУ ДПС у Чернівецькій області «Щодо відображення мобілізованих працівників у рядку 04 «Працювало за трудовими договорами (контрактами) (ознака 101)» додатка 4ДФ» від 07.05.2024
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 07.05.2024
Щодо відображення у рядку 04 «Працювало за трудовими
договорами (контрактами) (ознака 101)» додатка 4ДФ мобілізованих працівників
Чи відображається у рядку 04 «Працювало за трудовими договорами (контрактами) (ознака 101)» додатка 4ДФ до Розрахунку кількість працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, яким на строк збереження місця роботи і посади нараховуються та виплачуються виплати у вигляді середнього заробітку?
Відповідно до пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — Розрахунок) (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок) і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4.
Згідно з частиною третьою ст. 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, в яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Статтею 163 ПКУ встановлено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст. 167 ПКУ, та військовий збір за ставкою 1,5 відс., визначеною пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ та пп. 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку, середня заробітна плата, нарахована та виплачена роботодавцем за рахунок власних джерел працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, зазначається в додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі — додаток 4ДФ) до Розрахунку за ознакою доходу 101.
Водночас п. 2.1 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 286, встановлено, що в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві.
Враховуючи викладене, у рядку 04 «Працювало за трудовими договорами (контрактами)» (ознака 101)» додатка 4ДФ до Розрахунку проставляється кількість працівників, що працюють за трудовими договорами (контрактами) у звітному періоді, по яких здійснюється нараховування доходу за ознакою 101.
При цьому у вказаному рядку відображається кількість працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, яким на строк збереження місця роботи і посади нараховуються та виплачуються виплати у вигляді середнього заробітку.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведеного роз’яснення випливає, що мобілізовані працівники, яким не нараховується середній заробіток за час перебування на військовій службі в особливий період (під час воєнного стану), не відображаються у рядку 04 «Працювало за трудовими договорами (контрактами)» (ознака 101)» додатка 4ДФ до Податкового розрахунку.
Стосовно відображення мобілізованих працівників у формах № 1-ПВ «Звіт з праці» Держстат у листі від 04.07.2014 № 09.3-6/145-14 (див. ВПЗ № 8/2014, стор. 106) повідомив наступне:
«У формі № 1-ПВ (квартальна) «Звіт з праці» працівники, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, відображаються лише у рядку 3070 «Облікова кількість штатних працівників на кінець звітного періоду». При цьому, вищезгадані працівники не включаються до середньооблікової кількості штатних працівників по аналогії з працівниками, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та догляду за дитиною. Також вони не відображаються у показниках руху кадрів та фонду робочого часу.
У формі № 1-ПВ (місячна) «Звіт з праці» нарахування, здійснені таким працівникам, включаються до рядка 1020 «Фонд оплати праці усіх працівників», без зазначення їхньої кількості у рядку 1040 «Середньооблікова кількість штатних працівників».».
З вищенаведеного можна зробити висновок, що в заголовній частині таблиці Податкового розрахунку мобілізовані працівники незалежно від того, нараховується чи ні їм середній заробіток за час перебування на військовій службі в особливий період (під час воєнного стану), відображаються у рядку 104 «Облікова кількість штатних працівників» та не відображаються рядку 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб» по аналогії з працівниками, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та догляду за дитиною.