Роз’яснення Управління Держпраці у Рівненськiй областi «Щодо повідомлення працівника про звільнення з ініціативи роботодавця в умовах воєнного стану» від 30.03.2022
УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 30.03.2022
Щодо повідомлення працівника про звільнення
з ініціативи роботодавця в умовах воєнного стану
(Витяг)
Чи потрібно в умовах воєнного стану під час процесу звільнення працівників у зв’язку зі скороченням чисельності працівників надавати повідомлення про заплановане звільнення для ознайомлення під підпис?
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022 на території України введено воєнний стан із 24.02.2022 р. <…>.
24 березня 2022 року набув чинності Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Він встановлює нові правила організації трудових відносин в умовах воєнного стану усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Так, в період дії воєнного стану законодавство передбачає можливість розривати трудовий договір з працівником з ініціативи роботодавця (ст. 40 та 41 КЗпП).
Як правило, кожному працівнику, якого попереджають про майбутнє вивільнення, надається письмове повідомлення про можливе майбутнє вивільнення під підпис.
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» не містить виключень із зазначеного правила.
Враховуючи вищезазначене, вважаємо, що у разі відсутності фізичних можливостей вручити повідомлення про вивільнення під підпис необхідно надіслати працівнику вищезазначене повідомлення електронною поштою, через месенджери або зателефонувати й зачитати при свідках та скласти акт про такий спосіб ознайомлення працівника із вказаним повідомленням.
Додатково інформуємо, що дане роз’яснення не містить норм права, а носить лише рекомендаційний характер.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного додамо, що з 19.07.2022 частиною 2 статті 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX встановлено, що у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.