Роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо оплати дня відпочинку працівнику, який здійснив донацію крові під час перебування у щорічній відпустці» від 18.07.2023
ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 18.07.2023
Щодо оплати дня відпочинку працівнику,
який здійснив донацію крові під час перебування у щорічній відпустці
Чи потрібно надавати оплачуваний день відпочинку працівникові, що здійснив донацію крові під час перебування у щорічній відпустці?
Так, потрібно.
Згідно зі статтею 124 Кодексу законів про працю України у дні медичного обстеження та донації крові та/або компонентів крові особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності, із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів роботодавця відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу.
Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів роботодавця відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.
Отже, якщо працівник здає кров у період щорічної відпустки, то відпустку продовжують на 1 день. Приєднання додаткового дня відпочинку, належного працівникові за давання крові, до щорічної відпустки є правом, а не обов’язком працівника — він може використати такий день як одразу після давання крові, так і в інший час шляхом його приєднання до щорічної відпустки.
Щоб отримати право на продовження щорічної відпустки, працівник має надати довідку, видану медичним закладом, до завершення цієї відпустки.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: На жаль, у вищенаведеному листі регіональний орган Держпраці надав відповідь на запитання, але не підтвердив це прямою нормою, хоча вона є у спеціальному законодавстві. Тому ми зробимо це за нього.
Відповідно до абзацу третього частини 2 статті 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX (далі — Закон № 931) у разі донації крові та/або компонентів крові у період щорічної відпустки така відпустка продовжується на один день.
Саме на цю норму в питанні, що розглядається, посилалося й Мінекономіки в листі від 04.05.2021 № 4712-06/26180-07 (див. журнал «Все про працю і зарплату» № 5/2022, стор. 95, та статтю «Донори на підприємстві: трудові гарантії та пільги» на стор. 91 цього номера).
Таким чином, якщо у працівника донація крові відбулась у період щорічної відпустки, то така відпустка продовжується не на два дні (день донації крові та додатковий день відпочинку, що безпосередньо йде після дня донації крові), а на один день, оскільки це прямо передбачено абзацом третім частини 2 статті 20 Закону № 931. Це стосується і ситуації, коли день донації крові припав на останній день щорічної відпустки.
Зауважимо, що середній заробіток за день донації крові в період щорічної відпустки нараховується незалежно від того, на який день (робочий чи вихідний) за графіком роботи працівника припав день донації в період перебування у відпустці.