Лист Пенсійного фонду України «Щодо порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку» від 26.07.2024 № 2800-050202-8/45605
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 26.07.2024 № 2800-050202-8/45605
Щодо порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку
(Витяг)
Розглянувши запит <…>, стосовно порядку заповнення та подання податковими агентами (страхувальниками) Податкового розрахунку повідомляємо.
Статтею 20 розділу V Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 2464) визначено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — реєстр застрахованих осіб).
Відомості до реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі відомостей, що надходять з джерел згідно зі статтею 18 Закону № 2464, зокрема, відомостей про трудові відносини, нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, сформованих на підставі даних поданих страхувальником у складі звітних відомостей.
Відповідно до Закону № 2464 адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску здійснює орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування — Державна податкова служба України.
У порядку міжвідомчого обміну інформацією Державна податкова служба України надає Пенсійному фонду України звітні відомості страхувальників та інформацію про стан сплати внесків.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку (далі — Розрахунок) сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Порядок) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773.
Відомості Розрахунку щодо нарахованих сум єдиного внеску формуються на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок.
Порядок заповнення додатків до Розрахунку, що містять інформацію щодо сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, з розбивкою по місяцях звітного кварталу передбачено в розділі IV Порядку.
Додаток 1 до Розрахунку «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі — Д1) призначений для щоквартального формування платниками єдиного внеску щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у розрізі місяців звітного кварталу.
Графа 09 «Код типу нарахувань» Д1 заповнюється платником єдиного внеску лише у випадках, передбачених переліком кодів типу нарахувань 1 – 15.
Якщо донараховують або зменшують суму єдиного внеску на суму заробітної плати (доходу), нарахованої (нарахованого) у попередніх звітних (податкових) періодах, застосовують коди типу нарахувань 2 та 3.
Зокрема, тип нарахувань 2 — сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних (податкових) періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) платником єдиного внеску самостійно донараховано суму єдиного внеску.
Якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній звітний (податковий) період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування.
Проведення коригувань Розрахунку здійснюється відповідно до розділу V Порядку. Згідно з пунктом 5 розділу V Порядку після закінчення строку подання Розрахунку з типом «Звітний» та/або «Звітний новий» подається Розрахунок з типом «Уточнюючий». Уточнюючий Розрахунок може подаватися як за звітний період, так і за попередні періоди.1
1 Докладно про виправлення помилок або коригування показників у Податковому розрахунку йдеться у статті «Виправлення помилок у Податковому розрахунку» журналу «Все про працю і зарплату» № 5/2023, стор. 54. (Ред.)
<…>
Директор Департаменту Олена БОНДАРЕНКО