Роз’яснення ГУ ДПС у Вінницькій області «Щодо відповідальності страхувальників при самостійному виправленні помилок в звіті щодо сум нарахованого єдиного внеску, які впливають на суму єдиного внеску» від 09.01.2024
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 09.01.2024
Щодо відповідальності страхувальників при
самостійному виправленні помилок в звіті щодо сум
нарахованого єдиного внеску, які впливають на суму єдиного внеску
Чи передбачена відповідальність до страхувальників (в т. ч. до ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) при самостійному виправленні помилок в звіті щодо сум нарахованого єдиного внеску, які впливають на суму єдиного внеску?
Пунктом 10 частини першої ст. 1 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 2464) визначено, що страхувальники — це роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону № 2464 зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок).
Відповідно до частини одинадцятої ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом № 2464, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Пунктами 3, 5 частини одинадцятої ст. 25 Закону № 2464 передбачено відповідальність, зокрема, за донарахування контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у вигляді штрафу у розмірі 10 відс. зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відс. суми донарахованого єдиного внеску.
За неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною першою ст. 26 Закону № 2464 визначено, що посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність: за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску; неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску; подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Державний реєстр), інших відомостей, передбачених Законом № 2464.
У відповідності до ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) за порушення порядку нарахування єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі, — на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу – підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, накладається штраф від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із правопорушень, зазначених у частині першій ст. 165-1 КУпАП, — тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу – підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від сорока до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного додамо, що згідно з пунктом 9-24 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 у разі сплати платником ЄСВ протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ, суми ЄСВ, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 1 серпня 2023 року та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану на території України, суми штрафів, передбачених цим Законом, які застосовані на суму такого ЄСВ, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.
Суми ЄСВ разом із штрафом та пенею, визначені у вимозі про сплату недоїмки з ЄСВ та/або рішенні податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів, вважаються неузгодженими до моменту повної сплати таких сум, але не більше ніж протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання вимоги (рішення).
Строки, визначені статтею 25 Закону № 2464 у разі сплати платником ЄСВ протягом 30 календарних днів з дня, наступного за, застосовуються з урахуванням строку, наданого платнику ЄСВ для сплати суми ЄСВ, нарахованого за результатами документальних перевірок.
Сума ЄСВ, сплаченого у порядку, передбаченому пунктом 9-24 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, не підлягає оскарженню.