Роз’яснення Пенсійного фонду України «Щодо подання інформації про прийняття працівника на роботу до Державної податкової служби та Пенсійного фонду України» від 05.08.2024
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 05.08.2024
Щодо подання інформації про прийняття працівника на роботу
до Державної податкової служби та Пенсійного фонду України
Як кадровику підприємства виконати вимогу щодо подання інформації про працевлаштування працівника на наступний день після його прийняття, якщо це молодий спеціаліст й інформація про нього відсутня в Реєстрі застрахованих осіб?
У разі працевлаштування нового працівника роботодавець ще до початку роботи повинен подати до територіального органу Державної податкової служби за місцем обліку як платника єдиного внеску повідомлення про прийняття працівника на роботу або про укладення гіг-контракту (постанова Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу / укладення гіг-контракту»).
У такому випадку на момент подання відомостей про трудові відносини відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України інформація про працівника вже буде наявна в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, тобто подати дані у визначені законодавством строки ви зможете.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведеного роз’яснення випливає, що якщо працівника приймають на роботу (допускають до роботи), наприклад, з 1 жовтня 2024 року, то підприємство повинно не пізніше 30 вересня подати до ДПС повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту за формою, наведеною у додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413, після чого інформація про прийняття працівника на роботу потрапляє до реєстру застрахованих осіб. Потім не пізніше 2 жовтня підприємство повинно подати Пенсійному фонду України (далі — ПФУ) через вебпортал електронних послуг ПФУ в електронній формі відомості про прийняття працівника на роботу, що передбачено пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» від 05.06.2024 № 650 (далі — Постанова № 650).
Нагадаємо, що згідно з пунктом 3 Постанови № 650 органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (далі — підприємства), які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, підприємства, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, не пізніше ніж протягом наступного дня після прийняття працівника на роботу, переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору подають до ПФУ відповідні відомості через вебпортал електронних послуг ПФУ в електронній формі з обов’язковим накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Для реалізації цієї норми на вебпорталі електронних послуг ПФУ є опція «Відомості про трудові відносини (оперативне подання інформації)», тому підприємства, які бронюють своїх працівників, мають за допомогою такої опції оперативно (не пізніше ніж протягом наступного дня) подати до ПФУ відомості про прийняття на роботу, переміщення, переведення, звільнення, поновлення на роботі працівника, тимчасове припинення / відновлення дії трудового договору з ним. Алгоритм подання відомостей до ПФУ через вебпортал електронних послуг викладено у роз’ясненнях ПФУ від 05.07.2024 та від 04.07.2024 (див. ВПЗ № 6/2024, стор. 124–126). У разі подання роботодавцем зазначених відомостей через вебпортал електронних послуг ПФУ дані в реєстрі застрахованих осіб оновлюються впродовж доби.1
1 Докладно про подання критично важливим підприємством до ПФУ інформації про зміни у трудових відносинах з працівниками йдеться у статті «Нові Порядки бронювання військовозобов’язаних та критерії визначення підприємств критично важливими для економіки та потреб ЗСУ» та роз’ясненнях Пенсійного фонду України від 05.07.2024 в журналі «Все про працю і зарплату» № 6/2024, стор. 68, 125 та 126. (Ред.)