Індикатор надійності

Підказка: Пароль повинен мати щонайменше 12 символів. Щоб зробити його сильнішим, використовуйте великі та маленькі букви, цифри, та спеціальні символи.

Мінекономіки роз’яснило, які гарантії має працівник, призваний на військову службу під час призупинення дії трудового договору

Міністерство економіки України видало лист від 10.05.2022 р. № 4711-06/23239-07, з якого випливає, що якщо з працівником під час воєнного стану було призупинено дію трудового договору, а після цього його призвали (прийняли за контрактом) на військову службу в особливий період, то за ним до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення з військової служби зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток, який виплачується за рахунок коштів роботодавця, на підставі частини третьої статті 119 КЗпП, яка є спеціальною нормою.

Аналогічний висновок був зроблений і нами у статті «Трудові відносини, режим роботи та оплата праці в умовах воєнного стану» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2022, стор. 10.

У разі призову (прийняття за контрактом) на військову службу в особливий період працівника, з яким призупинено трудовий договір, радимо роботодавцям скасувати наказ про призупинення дії трудового договору з працівником і видати наказ про увільнення працівника від роботи на час проходження військової служби в особливий період із збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку до дня фактичного звільнення з військової служби.

Докладно про трудові гарантії працівників, призваних (прийнятих за контрактом) на військову службу, йдеться у статті «Трудові гарантії працівників, призваних на військову службу або прийнятих до тероборони під час воєнного стану» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2022, стор. 32.

Наводимо текст листа Мінекономіки повністю.

 

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

 ЛИСТ

 від 10.05.2022 р. № 4711-06/23239-07

 Щодо збереження гарантій за працівником, призваним на військову службу під час призупинення дії трудового договору

Відповідно до статті 13 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон) призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю України на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів. За працівниками, призваними на строкову військову службу або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зазначені норми передбачають, що між працівником, призваним або прийнятим на військову службу в особливий період, та роботодавцем зберігаються трудові відносини, а працівник лише увільняється від виконання обов’язків із збереженням місця роботи, посади та виплатою збереженого середнього заробітку строком до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення.

Виплати компенсації роботодавцям у межах середнього заробітку працівникам, призваним або прийнятим на військову службу в особливий період, за рахунок коштів державного бюджету діючим законодавством не передбачено. Тобто виплата середнього заробітку зазначеним працівникам здійснюється за рахунок коштів роботодавця.

Додатково інформуємо, що згідно зі статтею 10 Закону заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойових дій строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.

Враховуючи зазначене, на нашу думку, за працівником, призваним або прийнятим на військову службу в особливий період, під час призупинення дії трудового договору на підприємстві зберігається місце роботи, посада та виплачується збережений середній заробіток за рахунок коштів роботодавця.

Заступник Міністра                                                                                Ігор ДЯДЮРА


Вам також може бути цікаво

Кабмін затвердив нові Порядки бронювання військовозобов’язаних та критерії визначення підприємств критично важливими
Кабмін продовжив на три місяці строк дії відстрочок від мобілізації для заброньованих працівників
Кабмін затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, яким визначено обов’язки роботодавців
Кабмін вніс зміни до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
Збільшено адміністративні штрафи за порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію
З 18 травня 2024 року до низки законодавчих актів внесено зміни, спрямовані на удосконалення проведення заходів мобілізації