Индикатор надёжности

Подсказка: Рекомендуется задать пароль длиной не менее двенадцати символов. Чтобы сделать его надёжнее, используйте буквы верхнего и нижнего регистра, числа и символы наподобие ! " ? $ % ^ & ).

Змінено ознаки окремих доходів для відображення у Податковому розрахунку

25 жовтня 2024 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Змін до розділу 1 додатка 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» від 10.09.2024 № 435 (далі — Наказ № 435). Цим Наказом внесено зміни до розділу 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» додатка 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі — Довідник ознак доходів).

Норми Довідника ознак доходів в частині назв окремих доходів приведено у відповідність з назвами цих доходів, зазначених у підпунктах 164.2.16, 164.2.20, 165.1.54 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), до яких протягом 2022–2024 років вносилися зміни.

Так, дію попередньої редакції ознак доходів 124, 125, 185, 204, 205 Довідника ознак доходів зупинено 30.09.2024, а з 01.10.2024 ці ознаки доходів викладено у новій редакції.

Наприклад, за ознакою доходу 125 тепер потрібно відображати суми пенсійних внесків, що сплачуються роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхування (пп. «в» пп. 164.2.16 ПКУ). Раніше за цією ознакою потрібно було відображати ці ж суми внесків, але лише в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати працівнику.

За ознакою доходу 204 тепер потрібно відображати суми пенсійних внесків, що сплачуються резидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку – гіг-спеціаліста (пп. «г» пп. 164.2.16 ПКУ). Раніше за цією ознакою потрібно було відображати ці ж суми внесків, але лише в межах 30 відсотків нарахованої винагороди гіг-спеціалісту.

Крім того, з 01.10.2024 Довідник ознак доходів доповнено новою ознакою доходу 212 «Вартість незареєстрованих лікарських засобів, безоплатно наданих (переданих) на користь пацієнтів, які беруть участь у клінічних випробуваннях, програмах розширеного доступу пацієнтів до незареєстрованих лікарських засобів та/або програмах доступу суб’єктів дослідження (пацієнтів) до досліджуваного лікарського засобу після завершення клінічного випробування, за переліком та в обсягах, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, у порядку та на умовах, визначених Законом України «Про лікарські засоби» (підпункт 165.1.67 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу)».

Звертаємо увагу, що Наказом № 435 зміни внесено не до форми Податкового розрахунку, а до Довідника ознак доходів, тому в питанні визначення податкового періоду, за який вперше потрібно подавати Податковий розрахунок з оновленими ознаками доходів немає підстав застосовувати абзац другий пункту 46.6 ПКУ, згідно з яким до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Отже, оскільки Наказ № 435 набрав чинності 25 жовтня 2024 року (у ІV кварталі 2024 року), то податкові агенти повинні вперше відображати доходи фізичних осіб з урахуванням оновлених та нової ознак доходів при поданні Податкового розрахунку за ІV квартал 2024 року.


Вам також може бути цікаво

З 1 січня 2025 року внесено зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів
З 1 січня 2025 року внесено зміни до Податкового кодексу та Закону про ЄСВ, якими встановлено особливості сплати військового збору, ПДФО та ЄСВ з окремих доходів
З 1 січня 2025 року педагогічним працівникам встановлено щомісячну доплату за роботу в несприятливих умовах праці
Набрав чинності Закон про Держбюджет–2025, яким встановлено соціальні стандарти та інші показники на 2025 рік
Внесено зміни до Класифікатора професій
Внесено зміни до Податкового кодексу, якими скасовано право на підвищену податкову соціальну пільгу осіб, позбавлених звання Героя України