Индикатор надёжности

Подсказка: Рекомендуется задать пароль длиной не менее двенадцати символов. Чтобы сделать его надёжнее, используйте буквы верхнего и нижнего регистра, числа и символы наподобие ! " ? $ % ^ & ).

Розширено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти COVID-19

31 січня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 30.11.2021 № 2664 (далі — Наказ № 2664). Цим наказом внесено зміни до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, затвердженого наказом МОЗ від 04.10.2021 № 2153 (далі — Перелік № 2153).

Перелік № 2153 доповнено новими пунктами 7 – 9, внаслідок чого тепер підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі — COVID-19), на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України COVID-19, працівники:

  1. Органів місцевого самоврядування;
  2. Закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності;
  3. Комунальних підприємств, установ та організацій.

Стосовно видання Наказу № 2664 міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко пояснив таке: «Працівники органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, а також комунальних підприємств найбільше взаємодіють із великою кількістю людей, а тому мають підвищений ризик інфікуватися на коронавірусну хворобу. Між тим, 9 із 10 госпіталізованих — невакциновані та не були захищені від тяжкого перебігу коронавірусної хвороби. Це рішення необхідне для захисту життя і здоров’я українців та їхніх близьких».

Таким чином, якщо працівники вищезазначених органів, закладів, підприємств, установ і організацій не пройдуть щеплення проти COVID-19 (хоча б однією дозою дводозної вакцини), то з 31 січня 2022 року вони мають бути відсторонені від роботи, що передбачено статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III (далі — Закон № 1645), статтею 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.94 № 4004-XII та пунктом 41-6 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 № 1236 (далі — Постанова № 1236).

Відсторонення працівників від роботи здійснюється шляхом видання наказу (розпорядження) керівника органу, закладу, підприємства, установи, організації (далі — організація) з обов’язковим доведенням його до відома працівникам, які відсторонюються. Строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили (тобто до дня вакцинації проти COVID-19). В період відсторонення від роботи за працівниками не зберігається заробітна плата, оскільки вони не виконують роботу (п. 41-6 Постанови № 1236).

Нагадаємо, що пунктом 1 Постанови № 1236 на всій території України до 31.03.2022 встановлено карантин з метою запобігання поширенню COVID-19. Саме під час дії цього карантину працівники організацій, зазначених у Переліку № 2153, мають проходити щеплення проти COVID-19.

Щеплення від COVID-19 має проводитися лише в разі відсутності абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595, у редакції наказу МОЗ від 11.10.2019 № 2070. Підтвердженням наявності абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень проти COVID-19 має бути медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий працівнику закладом охорони здоров’я.

Нагадаємо, що, крім працівників організацій, зазначених в нових пунктах 7 – 9 Переліку № 2153, згідно з пунктами 1 – 6 цього Переліку обов’язковим профілактичним щепленням проти COVID-19 підлягають також працівники:

  1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
  3. Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності;
  4. Підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
  5. Установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
  6. Підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 83.

Якщо працівники організацій, зазначених у Переліку № 2153, не пройдуть щеплення проти COVID-19, то їхнє відсторонення від роботи здійснюється незважаючи на те, що вакцинація для громадян проти COVID-19 є добровільною. При цьому відповідно до частини сьомої статті 12 Закону № 1645 повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення.

Наразі багато працівників організацій, зазначених у Переліку № 2153, оскаржили в суді рішення роботодавців про їхнє відсторонення від роботи через невакцинацію проти COVID-19. Вже винесено більше десятка рішень судів першої інстанції за позовами працівників, при цьому приблизно половину рішень прийнято на користь працівників (див., зокрема, рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 06.12.2021 у справі № 585/3294/21), іншу половину рішень — на користь роботодавців (див., зокрема, рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 07.12.2021 у справі № 459/3643/21). Наразі майже по всіх рішеннях судів першої інстанції триває апеляційне оскарження.

Докладно про різні аспекти відсторонення працівників від роботи йдеться у статті «Відсторонення працівників від роботи: підстави, тривалість, документальне оформлення» журналу «Все про працю і зарплату» № 8/2021, стор. 62.


Вам також може бути цікаво

Внесено зміни до Податкового кодексу, якими скасовано право на підвищену податкову соціальну пільгу осіб, позбавлених звання Героя України
Внесено зміни до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску щодо домашніх працівників
Внесено зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних і до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими
Прийнято та офіційно опубліковано Закон про Держбюджет–2025, яким встановлено соціальні стандарти та інші показники на 2025 рік
ДПСУ роз’яснила порядок застосування нової ставки військового збору податковими агентами (роботодавцями)
Набрав чинності Закон, яким збільшено ставку військового збору