Лист ПФУ «Щодо розрахункового періоду для нарахування «декретних», якщо день початку «декретної» відпустки не співпадає з днем видачі «декретного» листка непрацездатності» від 06.05.2024 № 2800-030401-8/27730
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 06.05.2024 № 2800-030401-8/27730
Щодо розрахункового періоду для нарахування «декретних»,
якщо день початку «декретної» відпустки не співпадає
з днем видачі «декретного» листка непрацездатності
(Витяг)
Розглянувши <…> запит від <…>, Пенсійний фонд України повідомляє.
<…>
Листом Пенсійного фонду України від 26.04.2024 № 2800-030401-8/25715 <…> надавалися роз’яснення з питання надання допомоги по вагітності та пологах.1
1 Цей лист Пенсійного фонду України опублікований на стор. 122 цього номера. (Ред.)
Так листом повідомлялося, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі на підставі листка непрацездатності, сформованого на підставі інформації про медичний висновок за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а у разі, якщо роботодавцем працівниці буде скорочена відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами за її бажанням, то надання допомоги по вагітності та пологах необхідно здійснювати за фактичні дні перебування у зазначеній відпустці.
Відповідно до статті 18 Закону України від 23.09.99 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Частиною другою статті 25 Закону № 1105 визначено, що порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266), середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок та/або страхові внески на відповідні види загальнообов’язкового державного соціального страхування, на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування — період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов’язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.
Пунктом 25 Порядку № 1266 визначено, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Отже, розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по вагітності та пологах є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку (видачі листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами).
Враховуючи викладене, у випадку, зазначеному у Вашому зверненні, допомога по вагітності та пологах має обчислюватися із розрахункового періоду: квітень 2023 – березень 2024.
Начальник управління страхових виплат та соціальних послуг – Світлана ЗАРУБІНА
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Вищенаведений лист стосується ситуації, коли працівниці була надана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — «декретна» відпустка) не з першого дня видачі листка непрацездатності по вагітності та пологах (далі — «декретний» ЛН), а за її бажанням пізніше. В цьому випадку розрахунковим періодом при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування допомоги по вагітності та пологах (далі — «декретні») є останні 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку (видачі «декретного» ЛН).
Наприклад, якщо «декретний» ЛН виданий (сформований для) працівниці на період з 22 квітня по 25 серпня 2024 року (126 к. д.), а працівниці за її бажанням «декретна» відпустка була надана пізніше, наприклад, з 20 травня по 22 вересня 2024 року (126 к. д.), то вважається, що страховий випадок настав у працівниці у квітні 2024 року (не у травні 2024 року), відповідно, розрахунковий період включає останні 12 календарних місяців, що передують квітню 2024 року, а саме квітень 2023 року – березень 2024 року.
Нагадаємо, що згідно з частиною третьою статті 179 Кодексу законів про працю України, частиною другою статті 17 Закону України «Про відпустки» та частиною 1 статті 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).2
Водночас, виходячи з норм пунктів 10 та 11 розділу III Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021 № 1066 (далі — Порядок № 1066), якщо працівниця вирішила перенести початок «декретної» відпустки на більш пізній термін, то вона має подати лікуючому лікарю, який веде вагітність, заяву за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 1066. На підставі такої заяви жінці буде перенесено формування медичного висновку про тимчасову непрацездатність (далі — МВТН) категорії «Вагітність та пологи» на строк пізніше ніж початок 30 тижня вагітності (для жінок-«чорнобильців» — пізніше ніж початок 27 тижня вагітності). Якщо до дня пологів працівниці не буде сформовано МВТН категорії «Вагітність та пологи», то останній формується з дати пологів на 126 календарних днів непрацездатності (для жінок-«чорнобильців» — на 180 календарних днів непрацездатності).
Якщо МВТН категорії «Вагітність та пологи» («декретний» е-ЛН) сформовано на підставі заяви працівниці з дати, зазначеної в такій заяві, або з дати пологів, то з цієї ж дати працівниці за місцем роботи може бути надана й «декретна» відпустка на підставі заяви про надання цієї відпустки, поданої нею роботодавцю. Відповідно, «декретні» мають бути нараховані за весь період «декретної» відпустки — за період непрацездатності, зазначений у МВТН категорії «Вагітність та пологи» («декретному» е-ЛН), а розрахунковим періодом для нарахування «декретних» будуть останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок згідно із сформованими МВТН і «декретним» е-ЛН (п. 25 Порядку № 1266).3
3 Див. також новину «Внесено зміни до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність, що стосуються формування медичного висновку «вагітність та пологи» в журналі «Все про працю і зарплату» № 8/2023, стор. 4.
Наприклад, якщо первісно «декретний» ЛН мав бути виданий (сформований для) працівниці, починаючи з 30 тижня вагітності, на період з 22 квітня по 25 серпня 2024 року (126 к. д.), але працівниця подала заяву лікуючому лікарю, який веде вагітність, про видачу (формування) МВТН («декретного» ЛН) з 20 травня по 22 вересня 2024 року (126 к. д.) і саме з цієї дати МВТН («декретний» ЛН) був виданий (сформований для) працівниці, то вважається, що страховий випадок настав у працівниці у травні 2024 року, відповідно, розрахунковий період для нарахування «декретних» включає останні 12 календарних місяців, що передують травню 2024 року, а саме травень 2023 року – квітень 2024 року.