Щодо встановлення однакових посадових окладів керівнику підприємства і бухгалтеру
На підприємстві приватної форми власності працює 5 осіб: директор, бухгалтер і три агенти торговельних. Чи можна встановити однаковий посадовий оклад керівнику підприємства і бухгалтеру?
Відповідно до статті 96 Кодексу законів про працю України та статті 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників.
Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, професійні стандарти та кваліфікаційні характеристики (за відсутності професійних стандартів).
Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників — залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати.
Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).1
1 Докладно про тарифну систему оплату праці розказано у статті «Системи оплати праці працівників (частина 1)» журналу «Все про працю і зарплату» № 7/2024, стор. 8.
Таким чином, будь-яка система оплати праці, яка запроваджується на підприємстві, має враховувати складність виконуваних робіт і кваліфікацію працівників. Це досягається диференціацією оплати праці для працівників з різною складністю робіт і кваліфікацією через встановлення різних посадових окладів.
Чинниками диференціації посадових окладів є, зокрема:
— обсяг і складність завдань, обов’язків і робіт, передбачених кваліфікаційними характеристиками (містяться в Довідниках кваліфікаційних характеристик професій працівників), посадовими інструкціями та іншими документами, які регламентують діяльність посадових осіб;
— кваліфікація (рівень освіти, підготовки, професійних знань, навичок, вмінь, досвіду і стаж роботи, необхідні для виконання завдань, обов’язків і робіт за відповідними посадами);
— рівень відповідальності;
— умови праці;
— масштаби та складність виробництва.
Будь-яка система оплати праці має передбачати розподіл працівників залежно від складності виконуваних ними робіт та їх кваліфікації — від найменшої складності з мінімальними вимогами до кваліфікації робітника до найвищої, яка вимагає спеціальних знань і високої кваліфікації, рівня відповідальності тощо.
Тарифні ставки (оклади) працівників можуть встановлюватися у штатному розписі однаковими для різних посад за умови, що у них однакова складність виконуваних робіт, кваліфікація тощо.
Найвищою посадою на підприємстві з найвищим рівнем складності завдань, обов’язків та відповідальності є керівник (директор) підприємства, тому оклад за посадою керівника підприємства має бути найвищим. Оклад за всіма іншими посадами має бути менше ніж оклад за посадою керівника підприємства.
Згідно з Національним класифікатором України «Класифікатор професій ДК 003:2010», затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 № 327 (далі — Класифікатор професій, КП), посада «Директор (начальник, інший керівник) підприємства» (код КП 1210.1) належить до групи «Керівники підприємств, установ та організацій» (код КП 121) розділу 1 «Законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі)». Цей розділ включає професії (посади), що пов’язані, зокрема, з керівництвом підприємствами незалежно від форм власності та видів економічної діяльності, та охоплює широке коло професій, пов’язаних із здійсненням різноманітних функцій управління та керівництва.2
2 Докладно про те, хто належить до керівників підприємств, про їхні повноваження, обов’язки та відповідальність йдеться у статті «Керівник підприємства: від «А» до «Я» журналу «Все про працю і зарплату» № 10/2023, стор. 54.
Згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 № 336 (далі — Довідник № 336), до завдань та обов’язків директора (начальника, іншого керівника) підприємства належить, зокрема, керування виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю підприємства. Він відповідає, зокрема, за фінансово-господарські результати діяльності підприємства. Для директора (начальника, іншого керівника) підприємства встановлено наступні кваліфікаційні вимоги: Вища освіта ІІ рівня за ступенем магістра за відповідною галуззю знань або вища освіта ІІ рівня за ступенем магістра та післядипломна освіта за галуззю знань «Управління та адміністрування» або «Право». Стаж роботи на керівних посадах нижчого рівня — не менше ніж 5 років.
Відповідно до частини 4 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство, зокрема, вводить посаду бухгалтера або створює бухгалтерську службу на чолі з головним бухгалтером.
Отже, якщо на підприємстві не створена бухгалтерська служба на чолі з головним бухгалтером, то вводити до штатного розпису посаду головного бухгалтера не можна. В цьому випадку для працівника, який один буде вести бухгалтерський облік на підприємстві, вводиться до штату посада бухгалтера.3
3 Див. також лист Мінсоцполітики від 13.11.2017 № 21929/0/2-17/13, листи Мінпраці від 30.03.2010 № 3200/0/14-10/13 та від 26.10.2009 № 642/13/84-09, листи Мінфіну від 07.04.2010 № 31-34000-10-10/7408 та від 26.10.2010 № 31-34010-10-10/29300, лист Мін’юсту від 14.04.2010 № 327-0-2-10-20.
Посада «бухгалтер (з дипломом магістра)» (код КП 2411.2) наведена у розділі 2 «Професіонали: професіонали в галузі аудиту та бухгалтерського обліку» Класифікатора професій. Цей розділ вміщує професії, що передбачають високий рівень знань у галузі фізичних, математичних, технічних, біологічних, агрономічних, медичних чи гуманітарних наук. До цього розділу належать професії, що вимагають від працівника (з урахуванням кола та складності певних професійних завдань та обов’язків) освітньої кваліфікації за першим (бакалаврським), другим (магістерським), третім (освітньо-науковим/освітньо-творчим) рівнем вищої освіти.
Посада «бухгалтер» (код КП 3433) наведена у розділі 3 «Фахівці» Класифікатора професій. Цей розділ включає професії, що вимагають знань в одній чи більше галузях природознавчих, технічних і гуманітарних наук. До цього розділу належать професії, що вимагають освітньої кваліфікації за початковим (коротким циклом) рівнем вищої освіти і в окремих випадках — першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти.4
4 Детально про бухгалтерські посади, кваліфікаційні вимоги, обов’язки, відповідальність бухгалтерів розказано у статті «Бухгалтер: від прийняття на роботу до звільнення» журналу «Все про працю і зарплату» № 11/2023, стор. 68.
Згідно з Довідником № 336 бухгалтер самостійно і в повному обсязі веде бухгалтерський облік з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних, складає і подає фінансову, податкову, статистичну та іншу періодичну звітність підприємства.
Отже, враховуючи, що до посад «директор підприємства» і «бухгалтер» встановлено різні кваліфікаційні вимоги, працівники на цих посадах мають виконувати роботи різної складності та потребують різної кваліфікації, несуть різні види відповідальності, оклад за посадою директора підприємства має бути вищим ніж оклад за посадою бухгалтера. Різниця між розмірами окладів за цими посадами залежить від встановлених на підприємстві міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів посадових окладів.
Про обов’язковість дотримуватися міжкваліфікаційних співвідношень при встановленні розмірів окладу за посадами, що належать до різних розділів Класифікатора професій, зазначив і Верховний Суд в постанові від 04.06.2021 у справі № 816/1889/16.5