Щодо відображення в Податковому розрахунку працівника, який весь місяць перебував у відпустці без збереження заробітної плати
Працівник підприємства весь вересень 2024 року перебував у відпустці без збереження заробітної плати (ст. 26 Закону України «Про відпустки») і в цьому місяці йому доходи не нараховувалися. Чи потрібно відображати його в додатках Податкового розрахунку за вересень? Чи сплачується ЄСВ за такого працівника за вересень з мінімальної заробітної плати?
Заповнення Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок) здійснюється відповідно до норм Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок № 4).
Порядком № 4 не передбачено відображення в додатку 5 «Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби» (далі — Д5) відпусток без збереження заробітної плати (крім відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку), які надаються працівникам відповідно до статей 25 і 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та інших нормативно-правових актів.
Водночас додаток 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі — Д1) містить реквізит 13 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати», в якому відображається кількість календарних днів відпустки без збереження заробітної плати (п. 1 р. IV Порядку № 4).
Зважаючи на зміст запитання, якщо працівник весь вересень (з 1 по 30 число) — 30 календарних днів перебував у відпустці без збереження заробітної плати і в цьому місяці йому дохід не нараховувався (не виплачувався), то він відображається в Д1 за вересень Податкового розрахунку за ІІІ квартал в одному рядку, де в реквізиті 13 зазначається 30 — кількість календарних днів відпустки без збереження заробітної плати у вересні, в реквізиті 14 «Кількість календарних днів перебування у трудових … відносинах … протягом звітного місяця» зазначається 30 (всі календарні дні вересня), а в реквізитах 16, 17, 18, 20 проставляються прочерки. В додатку 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» за вересень працівник не відображається.
Працівники, які весь місяць перебувають у відпустках без збереження заробітної плати, передбачених статтями 25 та 26 Закону про відпустки та іншими нормативно-правовими актами (крім відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку), включаються до показників рядка 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період» та рядка 104 «Облікова кількість штатних працівників» заголовної частини Податкового розрахунку.
Що стосується сплати єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ), то якщо у вересні працівнику доходи не нараховувалися, тобто у працівника в цьому місяці немає бази нарахування ЄСВ, то за вересень роботодавцем за працівника ЄСВ не сплачується.