Нарахування середнього заробітку за час простою, якщо в місяці розрахункового періоду працівник не працював через відпустку і хворобу, але йому в цьому місяці нарахована квартальна премія
Для працівників підприємства через карантин введено простій з 18 березня 2020 року, за час якого згідно з наказом керівника за працівниками зберігається середній заробіток (ч. третя ст. 113 КЗпП). Одна з працівниць (касир), оклад якої становить 7000 грн., в розрахунковому періоді (січень – лютий) перебувала у щорічній відпустці з 2 по 26 січня (24 к. д.), а з 27 по 31 лютого (5 к. д.) хворіла. В січні у працівниці немає відпрацьованих днів, але в цьому місяці їй нараховано виробничу премію за IV квартал в сумі 4500 грн. В лютому працівниця відпрацювала всі робочі дні та отримала зарплату в розмірі окладу. Яким чином при обчисленні середнього заробітку за час простою враховуються виплачені працівниці в розрахунковому періоді відпускні, «лікарняні» і квартальна премія?
Згідно з частиною третьою статті 113 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з вини працівника, за ним зберігається середній заробіток.
Обчислення середнього заробітку за час простою здійснюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Середній заробіток за час простою обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю початку простою (абз. третій п. 2 Порядку № 100).
Нарахування оплати за час простою (середнього заробітку) провадиться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів, які припадають на час простою. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 2 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період (п. 8 Порядку № 100).
Виплати, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, визначені у пункті 3 Порядку № 100, а виплати, які не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, — у пункті 4 цього Порядку.
Абзацом другим пункту 4 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час щорічної і додаткової відпусток, відрядження, виконання державних і громадських обов’язків тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (далі — «лікарняні»).
Отже, при обчисленні середнього заробітку за час простою не враховуються відпускні та «лікарняні», нараховані працівнику в розрахунковому періоді.
Абзацом першим пункту 3 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; постійні доплати і надбавки; виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні 2 календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.
Таким чином, при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 календарні місяці (в тому числі за час простою) премії за квартал і більш тривалий проміжок часу включаються до розрахунку середньої заробітної плати з урахуванням двох умов:
– в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді;2
2 Див. листи Мінсоцполітики від 09.09.2019 р. № 1288/0/206-19 та від 21.09.2012 р. № 991/13/84-12 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 9/2019, стор. 119, та № 2/2018, стор. 120. (Ред.)
– пропорційно відпрацьованому часу в розрахунковому періоді.
Звертаємо увагу, що січень, в якому немає відпрацьованих днів через щорічну відпустку і хворобу, але за працівницею зберігався середній заробіток за час відпустки і хвороби, не виключається з розрахункового періоду, оскільки відповідно до абзацу шостого пункту 2 Порядку № 100 з розрахункового періоду виключається тільки час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково.
Отже, відсутність відпрацьованих днів через оплачувані відпустку і хворобу в місяці розрахункового періоду, в якому працівнику нарахована квартальна премія, не є підставою для виключення такої премії із розрахунку.
Враховуючи вищевикладене та зміст запитання, якщо працівниці в розрахунковому періоді, який включає 2 місяці (січень – лютий), нараховано виробничу премію за IV квартал, який включає 3 місяці (жовтень, листопад, грудень), то спочатку до розрахунку включається 2/3 такої премії. Після цього, оскільки в розрахунковому періоді відпрацьовано не всі робочі дні (в січні через відпустку і хворобу не відпрацьовано жодного робочого дня, а в лютому відпрацьовано 20 робочих днів), зазначена частина (2/3) квартальної премії має бути врахована пропорційно відпрацьованому часу в розрахунковому періоді.
ПРИКЛАД
Нарахування середнього заробітку за час простою, якщо в місяці розрахункового періоду працівник
не працював через відпустку і хворобу, але йому в цьому місяці виплачена квартальна премія
На підприємстві з 5-денним робочим тижнем (вихідні дні в суботу і неділю) через карантин введено простій з 18 березня 2020 року, за час якого згідно з наказом керівника за працівниками зберігається середній заробіток (ч. третя ст. 113 КЗпП).
В розрахунковому періоді (січень – лютий) працівниця в січні не відпрацювала жодного з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на цей місяць, оскільки перебувала у щорічній відпустці з 2 по 26 січня (за час відпустки їй нараховано відпускні), а з 27 по 31 січня хворіла (за час хвороби їй нараховано «лікарняні»). В січні їй нараховано виробничу премію за IV квартал в сумі 4500 грн. В лютому працівниця виконала місячну норму робочого часу — відпрацювала 20 робочих днів, тому отримала за цей місяць заробітну плату в розмірі окладу — 7000 грн.
Обчислимо середній заробіток працівниці за час простою в березні — з 18 по 31 березня 2020 року, на який припадає 10 робочих днів за графіком роботи.
Відпускні та «лікарняні», нараховані працівниці в розрахунковому періоді, не враховуються при обчисленні середнього заробітку за час простою (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Виробнича премія за IV квартал виплачена за підсумками роботи за 3 місяці (жовтень, листопад, грудень) цього кварталу, а розрахунковий період включає 2 місяці (січень – лютий), тому при обчисленні середньої заробітної плати за час простою спочатку включається лише 2/3 такої премії. Після цього, оскільки в розрахунковому періоді відпрацьовано не всі робочі дні за графіком роботи, вказана частина (2/3) квартальної премії враховується пропорційно відпрацьованому часу в розрахунковому періоді (абз. перший п. 3 Порядку № 100).
Кількість робочих днів в розрахунковому періоді:
21 р. д. (січень) + 20 р. д. (лютий) = 41 р. д.
Кількість відпрацьованих днів в розрахунковому періоді:
0 відпрац. д. (січень) + 20 відпрац. д. (лютий) = 20 відпрац. д.
Сума премії за IV квартал, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати:
4500 грн. х 2/3 : 41 р. д. х 20 відпрац. д. = 1463,41 грн.
Загальна заробітна плата в розрахунковому періоді, з якої обчислюється середня заробітна плата за час простою:
7000 грн. (зарплата за лютий) + 1463,41 грн. (премія за IV квартал) = 8463,41 грн.
Середньоденна заробітна плата працівниці:
8463,41 грн. : 20 відпрац. д.= 423,17 грн.
Середній заробіток за час простою в березні (включає 10 робочих днів):
423,17 грн. х 10 р. д. = 4231,70 грн.