Нарахування заробітної плати працівнику після переведення на іншу посаду, якщо оклад стає більше, а загальна заробітна плата менше, ніж на попередній посаді
Працівника з 15 червня 2020 року переведено на іншу посаду: оклад за новою посадою — 8000 грн., за попередньою — 7500 грн. Але за новою посадою, на відміну від попередньої, у працівника немає доплати за ненормований робочий день в розмірі 10% окладу, тому місячна заробітна плата на новій посаді (8000 грн.) менше, ніж була на попередній посаді (8250 грн.). Чи застосовується в цьому випадку до працівника норма статті 114 КЗпП про нарахування доплати до попереднього середнього заробітку протягом двох тижнів з дня переведення? Як обчислити зарплату працівника після переведення, якщо протягом квітня він не працював через простій на підприємстві, але працівнику за час простою нараховано оплату в розмірі 2/3 окладу (ст. 113 КЗпП)?
Відповідно до статтi 114 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення.
Збереження середнього заробітку означає, що протягом двох тижнів з дня переведення працівникові провадиться доплата до заробітної плати на новій роботі з таким розрахунком, щоб вона разом із заробітком на новій роботі дорівнювала середньому заробітку на попередній роботі. При цьому на новій роботі (посаді) заробітна плата обчислюється з урахуванням усіх її складових, передбачених статтею 2 Закону України «Про оплату праці».1
1 Див. також лист Мінсоцполітики від 21.11.2019 р. № 1707/0/206-19 в журналі «Все про працю і зарплату» № 12/2019, стор. 108.
Отже, у випадку, якщо внаслідок переведення працівника на іншу посаду зменшується його загальний заробіток (незважаючи на те, що оклад за новою посадою стає вище), потрібно застосовувати вищенаведену норму статті 114 КЗпП, тобто провадиться доплата до попереднього середнього заробітку протягом двох тижнів з дня переведення. Доплата провадиться з таким розрахунком, щоб разом із заробітною платою (з урахуванням усіх її складових: оклад, доплати, надбавки, премія тощо) на новій посаді (роботі) працівник одержував оплату в розмірі, не меншому середньої заробітної плати на попередній роботі, протягом двох тижнів з дня переведення.
Фактично для виконання норми статті 114 КЗпП у працівників, яким встановлено оклади (посадові оклади, місячні тарифні ставки), необхідно порівняти денний заробіток працівника протягом перших двох тижнів роботи після переведення з середньоденним заробітком на попередньому місці роботи. Якщо денний заробіток працівника на новому місці роботи буде менше середньоденного заробітку, то здійснюється доплата до середньоденного заробітку за кожний робочий день протягом перших двох тижнів роботи з дня переведення, тобто денний заробіток працівника з урахуванням доплати повинен дорівнювати середньоденному заробітку протягом перших двох тижнів з дня переведення.
До денного заробітку, який має порівнюватись із середньоденним заробітком, включаються всі елементи заробітної плати, які працівник отримує згідно з умовами трудового, колективного договору на новому місці роботи: оклад, доплати, надбавки, премії, індексація тощо.
Обчислення середньоденного заробітку з метою його порівняння із денним заробітком у разі переведення працівника на іншу нижчеоплачувану роботу здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю переведення (абз. третій п. 2 Порядку № 100).
Виплати, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, визначені у пункті 3 Порядку № 100, а виплати, які не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, — у пункті 4 цього Порядку.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 100 середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 2 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період.
Але слід враховувати, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100). До цього часу належить час простою не з вини працівника, який оплачувався в розмірі 2/3 окладу на підставі частини першої статті 113 КЗпП.
Зважаючи на зміст запитання, якщо весь квітень на підприємстві (для працівника) був простій з нарахуванням оплати за час простою в розмірі 2/3 окладу, то цей місяць виключається з розрахункового періоду, а оплата простою, нарахована в розмірі 2/3 окладу, не враховується при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100.
Отже, обчислення середньоденної заробітної плати здійснюється виходячи з даних єдиного відпрацьованого місяця розрахункового періоду — травня.
ПРИКЛАД
Нарахування заробітної плати працівнику, в якого загальна заробітна плата
після переведення на іншу посаду стає менше, ніж на попередній посаді
Умови як в запитанні: з 15 червня 2020 року працівника переведено на іншу посаду: оклад за новою посадою — 8000 грн., за попередньою посадою — 7500 грн. Крім того, за попередньою посадою, на відміну від нової, у працівника була доплата за ненормований робочий день в розмірі 10% окладу, яка становила 750 грн. (7500 грн. х 10%). Протягом всього квітня працівник не працював через простій, але йому за час простою нараховано оплату в розмірі 2/3 окладу (ст. 113 КЗпП). На підприємстві 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу і неділю, тому норма робочого часу становить: у травні — 19 робочих днів, у червні — 20 робочих днів. Працівник протягом травня – червня відпрацював всі робочі дні, передбачені графіком роботи.
Протягом 2 тижнів з дня переведення — в період з 15 по 28 червня заробітна плата працівника має бути не менше його попереднього середнього заробітку (ст. 114 КЗпП). На цей період припадає 10 робочих днів.
Оскільки весь квітень працівник не працював через простій, то цей місяць виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100), а оплата простою, нарахована в розмірі 2/3 окладу, не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати. Отже, обчислення середньої заробітної плати здійснюється виходячи з даних єдиного відпрацьованого місяця розрахункового періоду — травня.
Заробіток працівника в розрахунковому періоді (травні) за попередньою посадою:
7500 грн. (оклад) + 750 грн. (доплата) = 8250 грн.
Середньоденний заробіток за попередньою посадою в розрахунковому періоді:
8250 грн : 19 відпрац. д. = 434,21 грн.
Денний заробіток працівника в червні за новою посадою:
8000 грн. : 20 р. д. = 400 грн.
Як бачимо, денний заробіток працівника в червні за новою посадою є меншим за середньоденний заробіток (400 грн. < 434,21 грн.), тому працівнику нараховується доплата до середньоденного заробітку в сумі 34,21 грн. (434,21 – 400) за кожний відпрацьований робочий день в період з 15 по 28 червня.
Сума доплати до середнього заробітку за попередньою посадою за 10 відпрацьованих робочих днів на новій посаді в період з 15 по 28 червня:
34,21 грн. х 10 відпрац. д. = 342,10 грн.
Сума заробітної плати за 10 відпрацьованих робочих днів з 15 по 28 червня виходячи з умов оплати праці на новій посаді:
400 грн. х 10 відпрац. д. = 4000 грн.
Загальна заробітна плата працівника на новій посаді в період з 15 по 28 червня (протягом двох тижнів з дня переведення):
4000 грн. (зарплата за відпрацьований час на новій посаді) + 342,10 грн. (доплата до середнього заробітку за попередньою посадою) = 4342,10 грн.