Нарахування оплати за час відрядження та відпустки, якщо в розрахунковому періоді вимушений прогул через незаконне звільнення
Працівник був звільнений роботодавцем 09.08.2019 р., але суд рішенням від 30.10.2020 р. поновив його на роботі, тому підприємство на початку листопада нарахувало та виплатило працівнику середній заробіток за час вимушеного прогулу з 10.08.2019 р. по 30.10.2020 р. (при цьому середньоденна заробітна плата становила 250 грн.). Поновленого на роботі працівника було направлено у відрядження з 9 по 13 листопада, а з 23 листопада йому надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарні дні. Як нарахувати оплату за час відрядження та відпустки, якщо в розрахунковому періоді працівнику нараховано тільки середній заробіток за час вимушеного прогулу, а його оклад у листопаді становить 7500 грн.?
Відповідно до статті 235 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) у разі звільнення без законної підстави працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Середній заробіток за час відрядження та час щорічної відпустки обчислюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Середній заробіток за час відрядження обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю направлення у відрядження. Якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. третій і четвертий п. 2, абз. третій п. 4 Порядку № 100).
Перелік виплат, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, наведено у пункті 3 Порядку № 100, а які не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати — у пункті 4 цього Порядку.
Виходячи з норм абзаца першого пункту 3 Порядку № 100, лише премії включаються в заробітну плату того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю. Всі інші виплати мають враховуватись в тих місяцях, за які їх здійснено.
Підпунктом 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, прийнятої відповідно до Закону України «Про оплату праці», встановлено, що нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця). Наприклад, суми нарахувань за час відпусток, на відміну від порядку їхньої фактичної виплати, розподіляються пропорційно часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці.
Отже, середній заробіток за час вимушеного прогулу має враховуватися не в місяці його фактичної виплати, а в місяцях, за які він нарахований.
При обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці (в тому числі за час відрядження) не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Враховуючи вищевикладене та зважаючи на зміст запитання, якщо працівника направлено у відрядження в листопаді 2020 року, а в розрахунковому періоді — протягом останніх 2 місяців (вересень – жовтень) та протягом попередніх 2 місяців (липень – серпень) він не відпрацював жодного робочого дня, і йому нараховувався за ці місяці лише середній заробіток за час вимушеного прогулу, який не враховується при обчисленні середньої заробітної плати за час відрядження, то розрахунок останньої здійснюється виходячи з установленого працівнику окладу (місячної тарифної ставки). Розрахований середньоденний заробіток необхідно порівняти із денним заробітком працівника в місяці відрядження, і залежно від того, який показник вище, нараховується оплата за час відрядження (див. відповідь на попереднє запитання).
Що стосується нарахування відпускних, то відповідно до пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Отже, у разі надання відпустки у листопаді 2020 року розрахунковим періодом буде період з 1 листопада 2019 року по 31 жовтня 2020 року.
При обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. четвертий п. 3 Порядку № 100).
Таким чином, при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних враховується середній заробіток за час вимушеного прогулу, що нарахований за місяці, які включаються до розрахункового періоду.
В запитанні зазначено, що середній заробіток за час вимушеного прогулу був нарахований працівнику на початку листопада 2020 року за період з 10.08.2019 р. по 30.10.2020 р. Оскільки розрахунковий період для нарахування відпускних включає період з 01.11.2019 р. по 31.10.2020 р., то при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних враховується середній заробіток за час вимушеного прогулу, нарахований за робочі дні, що припадають на період з 01.11.2019 р. по 30.10.2020 р.
ПРИКЛАД
Нарахування оплати за час відрядження та відпустки, якщо в розрахунковому періоді вимушений прогул
Умови як в запитанні: працівника з 9 по 13 листопада було направлено у відрядження, а з 23 листопада йому надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарні дні. В період з 10.08.2019 р. по 30.10.2020 р., в тому числі в розрахункових періодах для нарахування оплати за час відрядження та відпустки, працівник не працював, але йому за цей період нараховано середній заробіток за час вимушеного прогулу, при цьому середньоденна заробітна плата становила 250 грн. Оклад працівника в листопаді — 7500 грн. На підприємстві 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю.
Обчислимо оплату за час відрядження та відпустки працівника.
І. Обчислення оплати за час відрядження.
Спочатку визначимо середньоденний заробіток працівника виходячи з окладу, встановленого в місяці відрядження (листопаді), та норми робочого часу в умовному розрахунковому періоді (вересень – жовтень).
Кількість робочих днів за графіком роботи працівника в розрахунковому періоді:
22 р. д. (вересень) + 21 р. д. (жовтень) = 43 р. д.
Середньоденний заробіток:
(7500 грн х 2 міс.) : 43 р. д. = 348,84 грн.
Зазначений середньоденний заробіток порівнюється з денним заробітком працівника в місяці відрядження.
Оскільки в листопаді у працівника за графіком роботи 21 робочий день, то денний заробіток у цьому місяці становить:
7500 грн. (оклад) : 21 р. д. = 357,14 грн.
Розрахунки показали, що денний заробіток вищий середньоденного заробітку (357,14 грн. > 348,84 грн.), тому працівнику за кожний робочий день, що припадає на період відрядження (з 9 по 13 листопада), тобто за 5 робочих днів, підприємство має нарахувати денний заробіток, а за весь час відрядження — звичайну заробітну плату.
Заробітна плата працівника за час відрядження:
357,14 грн. х 5 р. д. = 1785,70 грн.
ІІ. Обчислення оплати за час відпустки.
В розрахунковому періоді (листопад 2019 року – жовтень 2020 року) працівнику нараховано тільки середній заробіток за час вимушеного прогулу. Період вимушеного прогулу, що припадає на розрахунковий період (01.11.2019 р. – 31.10.2020 р.), налічує 250 робочих днів, тому працівнику на підставі рішення суду за цей період нараховано середній заробіток у розмірі 62 500 грн. (250 грн. х 250 р. д.). Ця сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних.
Середньоденна заробітна плата для нарахування відпускних:
62 500 грн. : (366 к. д. – 11 святк. д.) = 176,06 грн.
Сума відпускних:
176,06 грн. х 24 к. д. = 4225,44 грн.