Розрахунок середньої заробітної плати за день медичного огляду, який працівник проходив у свій перший робочий день
Працівника прийнято на роботу з 2 листопада 2020 року (понеділок), про що 30 жовтня (п’ятниця) керівником підприємства видано відповідний наказ. У свій перший робочий день — 2 листопада працівник проходив медичний огляд у медичному закладі, що передбачено вимогами до його професії. Яким чином має бути оплачений цей день, якщо оклад за посадою працівника становить 7500 грн., а на підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю?
Відповідно до статті 169 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) та статті 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.92 р. № 2694-XII (далі — Закон про охорону праці) роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
За час проходження медичного огляду та за час перебування в медичному закладі на обстеженні за працівниками, зобов’язаними проходити такі огляд та обстеження, зберігаються місце роботи (посада) і середній заробіток за місцем роботи (ст. 123 КЗпП, ч. четверта ст. 17 Закону про охорону праці).
Обчислення середньої заробітної плати за час проходження медичного огляду та за час перебування в медичному закладі на обстеженні (далі — медогляд) провадиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Згідно з абзацом третім пункту 2 Порядку № 100 у всіх випадках збереження середньої заробітної плати (крім нарахування відпускних та відпускної компенсації) середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві менше 2 календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до абзацу третього пункту 4 Порядку № 100 (абз. четвертий п. 2 Порядку № 100).
Абзацом третім пункту 4 Порядку № 100 встановлено, що у випадках, коли нарахування проводяться виходячи із середньої заробітної плати, а працівник не мав заробітку не з вини працівника, розрахунки проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Отже, якщо працівник проходив медогляд у свій перший робочий день (тобто якщо у працівника немає розрахункового періоду), то обчислення середньої заробітної плати для нарахування оплати за час проходження медогляду здійснюється виходячи з установленого йому посадового окладу, при цьому для розрахунку середньоденної заробітної плати використовується норма робочого часу в місяці проходження медогляду, оскільки цей місяць є для працівника першим робочим місяцем на підприємстві.
Зважаючи на зміст запитання, якщо оклад працівника на момент проходження медогляду — у листопаді становить 7500 грн., при цьому він працює з 5-денним робочим тижнем і вихідними днями в суботу та неділю, а норма робочого часу у листопаді — 21 робочий день, то середньоденна заробітна плата працівника становить:
7500 грн. : 21 р. д. = 357,14 грн.
Таким чином, за день проходження медогляду — 2 листопада, який є робочим днем працівника, роботодавець має нарахувати йому середній заробіток в сумі 357,14 грн.