Нарахування заробітної плати працівникам, яким встановлено скорочену тривалість робочого часу та погодинну оплату праці
На підприємстві є працівники, зайняті на роботах із шкідливими умовами праці, яким встановлено скорочену тривалість робочого часу — 36 робочих годин на тиждень (ст. 51 КЗпП). Вони працюють за графіком 6-денного робочого тижня з таким режимом: понеділок — 7 робочих годин, вівторок – п’ятниця — по 6 р. г., субота — 5 р. г. У травні 2020 року норма праці для них становить 144 робочі години (4 р. д. х 7 р. г. + 16 р. д. х 6 р. г. + 4 р. д. х 5 р. г.). З 1 травня 2020 року для них встановлено погодинну оплату праці з годинною ставкою — 32 грн. Як правильно нарахувати заробітну плату працівникам за травень:
- з розрахунку 40-годинного робочого тижня — 4832 грн. (151 р. г. х 32 грн.);
- з розрахунку 36-годинного робочого тижня — 4608 грн. (144 відпрац. г. х 32 грн.) з доплатою до мінімальної заробітної плати у місячному розмірі (4723 грн.);
- з розрахунку 36-годинного робочого тижня — 4608 грн. (144 відпрац. г. х 32 грн.) без доплати до мінімальної заробітної плати у місячному розмірі?
Відповідно до статті 51 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) скорочена тривалість робочого часу встановлюється, зокрема, для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень.
Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 163.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 23.03.2001 р. № 122 затверджено Порядок застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (далі — Порядок № 122).
Згідно з пунктом 9 Порядку № 122 скорочена тривалість робочого тижня встановлюється колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. № 442. Підтвердження цього права працівникові можливе тільки при віднесенні його робочого місця до категорії із шкідливими умовами праці за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Скорочений робочий час — це робочий час, тривалість якого менше нормальної тривалості робочого часу, встановленої на підприємстві, і який встановлюється для окремих категорій працівників з метою надання їм додаткового відпочинку у випадках, встановлених законодавством.
Незалежно від того, якої тривалості законодавством для працівника (його посади чи професії) встановлено скорочений робочий час (36, 30, 24, 18 годин тощо), при виконанні місячної норми праці заробітна плата повинна нараховуватися йому в розмірі повної місячної тарифної ставки (повного окладу).
Якщо працівнику, працюючому із скороченим робочим часом, встановлено погодинну оплату праці, то йому за виконану годинну норму праці повинна нараховуватися годинна тарифна ставка. При цьому годинна тарифна ставка повинна нараховуватися працівнику за кожну відпрацьовану годину, передбачену індивідуальним (скороченим) графіком роботи, незалежно від нормальної тривалості робочого часу, встановленої на підприємстві.
Відповідно до статті 95 КЗпП та статті 3 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Згідно з частиною першою статті 3-1 Закону про оплату праці розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
Мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці (ч. шоста ст. 3-1 Закону про оплату праці).
Нагадаємо, що на 2020 рік розміри мінімальної заробітної плати встановлено статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 р. № 294-IX і становлять:
– у місячному розмірі — 4723 грн.;
– у погодинному розмірі — 28,31 грн.
Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 2 частини 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі» від 05.05.2010 р. № 330 мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі визначається виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на місяць та середньомісячної норми тривалості робочого часу за рік при 40-годинному робочому тижні.
Оскільки норма тривалості робочого часу за 2020 рік при 40-годинному робочому тижні становить 2002 робочі години, то мінімальна заробітна плата (далі — МЗП) в погодинному розмірі у 2020 році розраховується таким чином:
4723 грн. : (2002 р. г. : 12 міс.) = 28,31 грн.
Як бачимо, МЗП в погодинному розмірі розраховується виходячи з нормальної тривалості робочого тижня — 40 годин на тиждень.
Таким чином, якщо працівникам (незалежно від режиму роботи) встановлено місячну тарифну ставку (оклад, посадовий оклад), то для них мінімальною державною гарантією в оплаті праці є МЗП у місячному розмірі, яка у 2020 році становить 4723 грн. Якщо працівникам (незалежно від режиму роботи) встановлено погодинну оплату праці, то для них мінімальною державною гарантією в оплаті праці є МЗП у погодинному розмірі, яка у 2020 році становить 28,31 грн.
У випадку, коли працівники, яким встановлені годинні ставки, виконали місячну норму праці і розмір нарахованої місячної заробітної плати нижчий МЗП у місячному розмірі, то доплата до розміру МЗП у місячному розмірі таким працівникам не провадиться, оскільки для них мінімальною державною гарантією в оплаті праці є МЗП у погодинному розмірі (тобто місячна заробітна плата таких працівників може бути менше МЗП у місячному розмірі).8
Зважаючи на зміст запитання, якщо працівникам, які працюють із скороченим робочим тижнем, з 1 травня 2020 року встановлено погодинну оплату праці з годинною ставкою — 32 грн., що перевищує у 2020 році розмір МЗП у погодинному розмірі, — 28,31 грн., то роботодавцем виконано мінімальну державну гарантію в оплаті праці, при цьому нараховувати таким працівникам доплату до МЗП у місячному розмірі немає підстав.
Якщо у травні 2020 року місячна норма праці для працівників, яким встановлено скорочений 36-годинний робочий тиждень, становить 144 робочі години, то за умови виконання працівниками цієї норми праці їм нараховується заробітна плата за травень в розмірі 4608 грн. (144 відпрац. г. х 32 грн.), тобто нараховується годинна ставка за кожну відпрацьовану годину, передбачену індивідуальним (скороченим) графіком роботи (незалежно від нормальної тривалості робочого часу, встановленої на підприємстві), а доплата до МЗП у місячному розмірі зазначеним працівникам не нараховується.
Водночас підприємства в колективному договорі можуть передбачити додаткові порівняно з чинним законодавством гарантії для працівників (ч. третя ст. 13 КЗпП).
Так, на підприємстві для працівників з погодинною оплатою і 36-годинним робочим тижнем може бути встановлено МЗП у погодинному розмірі, яка розраховується виходячи з МЗП у місячному розмірі (у 2020 році — 4723 грн.) та середньомісячної норми тривалості робочого часу за рік при 36-годинному робочому тижні. Якщо норма тривалості робочого часу за 2020 рік при 36-годинному робочому тижні становить 1808 робочих годин, то МЗП у погодинному розмірі у 2020 році розраховується таким чином:
4723 грн. : (1808 р. г. : 12 міс.) = 31,35 грн.