З початком військової агресії проти України і введенням воєнного стану відбулись масштабні зміни в законодавстві, що регулює порядок сплати податків, зборів та єдиного соціального внеску, однак тривалий час звітність по них не змінювалась. І лише на початку липня 2022 року Міністерством фінансів України був виданий, а у серпні набрав чинності наказ, яким внесено зміни до форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. Крім того, внесено зміни до Порядку заповнення та подання зазначеного Податкового розрахунку. Що саме змінилося у формі Податкового розрахунку? Коли вперше подавати Податковий розрахунок за оновленою формою?
Зміни у Податковому розрахунку та порядку його заповнення
09.08.2022 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» від 04.07.2022 № 189 (далі — Наказ № 189), норми якого було відкориговано наказом Міністерства фінансів України від 25.07.2022 № 215.
Наказом № 189 внесено зміни до наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі — Наказ № 4), яким затверджено:
– форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок);
Наказом № 189 внесено зміни до Наказу № 4, а саме до форми Податкового розрахунку і додатків 2, 4 до неї, які викладено в новій редакції, а також до Порядку № 4.
Одразу зазначимо, що за оновленою формою Податковий розрахунок роботодавці повинні вперше подати за звітний період — IV квартал 2022 року, оскільки оприлюднення цієї нової форми відбулося у серпні — місяці IІІ кварталу 2022 року. Це випливає з норм пункту 46.6 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), відповідно до якого до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення. Але не виключено, що Державна податкова служба України та Пенсійний фонд України будуть наполягати на поданні оновленого Податкового розрахунку вже за IІІ квартал 2022 року, оскільки це допоможе застрахованим особам раніше збільшити страховий стаж.
Розглянемо докладно зміни, внесені до Податкового розрахунку та Порядку № 4.
Зміни до основної таблиці Податкового розрахунку
Основну таблицю Податкового розрахунку, яка включає заголовну частину та три розділи, викладено в новій редакції, після чого ця таблиця стала значно більше.
Так, в розділі І «Нарахування доходу та єдиного внеску за найманих працівників в розрізі місяців звітного кварталу» основної таблиці Податкового розрахунку після відповідних рядків додано такі нові рядки:
1.6 |
сума нарахованої заробітної плати за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення11, з них: |
|||
1.6.1 |
5,3 % |
|||
1.6.2 |
5,5 % |
|||
1.6.3 |
22 % |
2.6 |
за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення11, з них: |
|||
2.6.1 |
5,3 % |
|||
2.6.2 |
5,5 % |
|||
2.6.3 |
22 % |
3.7 |
на суму нарахованої заробітної плати за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення11, з них: |
|||
3.7.1 |
5,3 % |
|||
3.7.2 |
5,5 % |
|||
3.7.3 |
22 % |
4.4 |
Донараховано єдиного внеску у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення11, з них: |
|||
4.4.1 |
5,3 % |
|||
4.4.2 |
5,5 % |
|||
4.4.3 |
22 % |
6.4 |
Зменшено суму нарахувань з єдиного внеску у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення11, з них: |
|||
6.4.1 |
5,3 % |
|||
6.4.2 |
5,5 % |
|||
6.4.3 |
22 % |
У виносці 11 до основної таблиці Податкового розрахунку вказано, які саме роботодавці мають заповнювати вищенаведені нові рядки:
«11 Заповнюється роботодавцями – платниками єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування — фізичними особами – підприємцями, які належать до другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичними особами, які належать до третьої групи платників єдиного податку за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, у період мобілізації, визначений Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію».».
Одразу виникає запитання: як роботодавцю дізнатися, отримував чи ні його мобілізований працівник доходи у вигляді грошового забезпечення? Порядок № 4 не дає відповіді на це запитання.
Зауважимо, що всі особи, призвані під час мобілізації на військову службу, на підставі наказу, виданого відповідним командиром, зараховуються до особового складу військової частини і одночасно стають військовослужбовцями, а згідно з частинами 1 і 4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.91 № 2011-XII та частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) військовослужбовцям, в тому числі працівникам, призваним під час мобілізації на військову службу під час особливого періоду, за весь час перебування на військовій службі виплачується грошове забезпечення за рахунок коштів державного бюджету. При цьому лише військова частина, в якій проходить військову службу мобілізована особа, знає, чи отримує така особа грошове забезпечення. Отже, якщо у роботодавця немає зв’язку з мобілізованим працівником (наприклад, через його безпосередню участь у бойових діях), то єдиний вихід для роботодавця — з письмовим запитом звертатися до військової частини, в якій проходить військову службу мобілізований працівник (про неї можна дізнатись через призивний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), щодо отримання (неотримання) ним доходів у вигляді грошового забезпечення.
Звертаємо увагу, що у виносці 11 до основної таблиці Податкового розрахунку йдеться про роботодавців, які згадуються у пункті 9-20 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ), тобто які мають пільги у сплаті єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ) з середнього заробітку мобілізованих працівників.
Нагадаємо, що згідно з пунктом 9-20 розділу VIII Закону про ЄСВ під час періоду мобілізації, визначеного Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», роботодавці – платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування — фізичні особи – підприємці, які належать до другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, які належать до третьої групи платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України. Суми ЄСВ, нараховані та не сплачені вказаними роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких зазначені наймані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено ЄСВ за рахунок державного бюджету. Для визначення суми ЄСВ, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету, платник ЄСВ розраховує та відображає у звітності суму ЄСВ за таких найманих працівників у розмірах, передбачених частинами 5 і 14 статті 8 Закону про ЄСВ (тобто за ставками: в загальному випадку — 22 %, для осіб з інвалідністю — 8,41 %, для підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю — 5,3 %, для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, — 5,5 % бази нарахування ЄСВ).
Таким чином, вищенаведені роботодавці – платники єдиного податку за період, коли вони нараховують мобілізованим працівникам середній заробіток, мають право не сплачувати з нього ЄСВ, а за таких осіб ЄСВ сплачується за рахунок державного бюджету. Але у Податковому розрахунку зазначеними роботодавцями має відображатися не тільки нарахований мобілізованому працівнику середній заробіток, а й нарахований на нього ЄСВ, навіть якщо роботодавець його не сплачує. Саме відображені роботодавцями – платниками єдиного податку в нових рядках суми нарахованих середнього заробітку та ЄСВ потрібні для визначення сум ЄСВ, що підлягають сплаті за рахунок державного бюджету. При цьому якщо в повних місяцях проходження військової служби (крім місяця, в якому працівника демобілізовано) сума середнього заробітку (база нарахування ЄСВ) за основним місцем роботи менше мінімальної заробітної плати (далі — МЗП), то ЄСВ сплачується з МЗП.
Нагадаємо, що сплачений за місяць ЄСВ з доходів застрахованих осіб дозволяє включити такий місяць (повністю або частково) до страхового стажу.
Звертаємо увагу, що з 19 липня 2022 року частина третя статті 119 КЗпП не містить норму про збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками1, тому не нараховується й ЄСВ на нього.
1 Див. статтю «Нововведення в законодавстві, направлені на оптимізацію трудових відносин» на стор. 12 цього номера.
Враховуючи, що Наказ № 189 розроблявся ще до внесення змін до частини третьої статті 119 КЗпП, якими скасовано нарахування середнього заробітку мобілізованим працівникам, то норми цього Наказу в частині заповнення нових рядків розділу І основної таблиці Податкового розрахунку на момент його подання за IV квартал 2022 року будуть вже не актуальними. Лише стосовно середнього заробітку мобілізованих працівників за березень – липень 2022 року заповнення нових рядків є актуальним, але за березень (І квартал) та квітень – червень (ІІ квартал) Податкові розрахунки вже подано за чинною на час їх подання формою.
Вищенаведені нові рядки роботодавці – платники єдиного податку, які зазначені у виносці 11 до основної таблиці Податкового розрахунку (у пункті 9-20 розділу VIII Закону про ЄСВ), зможуть заповнити лише при поданні за новою формою Податкового розрахунку за IІІ квартал 2022 року, якщо вони в період з 1 по 18 липня 2022 року нараховували середній заробіток мобілізованим працівникам, а останні не отримували в цьому періоді грошове забезпечення. На підставі такої інформації ЄСВ буде сплачений із середнього заробітку мобілізованих працівників за рахунок державного бюджету. Також ці роботодавці можуть подати по середньому заробітку мобілізованих працівників за новою формою уточнюючі Податкові розрахунки за І та IІ квартали 2022 року.
Якщо вищезазначені роботодавці – платники єдиного податку з 19 липня 2022 року за власним рішенням продовжують нараховувати середній заробіток мобілізованим працівникам, то заповнювати вищенаведені нові рядки не потрібно, оскільки з такого середнього заробітку ЄСВ не буде сплачуватися за рахунок державного бюджету, а буде сплачуватися роботодавцями в загальному порядку як із заробітної плати.
Мобілізованих працівників, яким роботодавці з 19 липня 2022 року нараховують середній заробіток за власним рішенням, у додатку Д1, як і раніше, потрібно відображати в реквізиті 08 з кодом категорії застрахованих осіб 47. Якщо середній заробіток не нараховується, то такі працівники відображаються у додатку Д1 з кодом категорії застрахованих осіб 01, але без сум, при цьому в реквізити 14 зазначається кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (кількість календарних днів місяця).
Що стосується інших змін в основній таблиці Податкового розрахунку, то в деяких рядках виключено зайвий або додано чи відкориговано текст, але це жодним чином не вплинуло на порядок відображення в таких рядках інформації та сум. Зокрема, в заголовній частині рядок 032 отримав назву «код за Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (КАТОТТГ)», у той час як раніше він мав назву «Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад». Рядок 033 отримав назву «Відокремлений підрозділ юридичної особи (зазначається виключно у разі, якщо Розрахунок подає податковий агент за відокремлений підрозділ)», у той час як раніше він мав назву «Відокремлений підрозділ юридичної особи (якщо Розрахунок подається податковий агент за відокремлений підрозділ)». У назві розділу ІІ та в його рядках текст «допомога у зв’язку з вагітністю та пологами» замінено тектом «допомога жінкам військовослужбовцям у зв’язку з вагітністю та пологами» у відповідному відмінку.
Нововведення при заповненні додатка Д1 до Податкового розрахунку
При заповненні додатка Д1 до Податкового розрахунку слід враховувати, що додано нові коди категорії застрахованих осіб у додатку 1 до Порядку № 4 «Таблиця відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а саме:
75 — громадяни України, що підписали контракт добровольця територіальної оборони (сума нарахованої середньої заробітної плати);
76 — наймані працівники, яких було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України та які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення у період мобілізації (сума нарахованої заробітної плати, що обкладається ЄСВ за ставкою 22%);
77 — особи, які працюють на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариствах УТОГ та УТОС, яких було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України та які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення (сума нарахованої заробітної плати, що обкладається ЄСВ за ставкою 5,3%);
78 — працююча особа з інвалідністю на підприємстві або в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, в яких кількість осіб з інвалідністю становить понад 50%, яку було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України та яка не отримувала доходів у вигляді грошового забезпечення (сума нарахованої заробітної плати, що обкладається ЄСВ за ставкою 5,5%);
79 — найманий працівник – особа з інвалідністю, який працює в товариствах УТОГ та УТОС, якого було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України та який не отримував доходи у вигляді грошового забезпечення (сума нарахованої заробітної плати, що обкладається ЄСВ за ставкою 5,3%);
80 — найманий працівник – особа з інвалідністю, який працює на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, якого було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України та який не отримував доходів у вигляді грошового забезпечення (сума нарахованої заробітної плати, що обкладається ЄСВ за ставкою 5,3%).
Таким чином, тепер працівники, які підписали контракт добровольця територіальної оборони і яким на підставі частини першої статті 119 КЗпП нараховується середній заробіток за час виконання державних обов’язків у робочий час, відображаються у додатку Д1 із зазначенням в реквізиті 08 коду категорії застрахованих осіб 75, а з кодами 76, 77, 78, 79, 80 залежно від категорії роботодавців відображаються працівники, яких було призвано під час мобілізації на військову службу та яким нараховано середній заробіток, але які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення, тобто працівники, за яких ЄСВ сплачується за рахунок державного бюджету (див. вище).
Також до пункту 1 розділу IV Порядку № 4 внесено доповнення, згідно з яким при заповненні додатка Д1 внесення від’ємних значень сум нарахованої заробітної плати (нарахованого доходу) допускається у разі відображення сторнованих сум, нарахованих платниками єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування — фізичними особами – підприємцями, які належать до другої та третьої групи платників єдиного податку, а також юридичними особами, які належать до третьої групи платників єдиного податку, у період дії воєнного стану, для категорії застрахованих осіб 29, 36, 37, 39, 42 – 45, 47, 50, 66, 75 – 78 відповідно до додатка 1 до Порядку № 4.
Отже, при сторнуванні вищезазначеними роботодавцями сум нарахованої заробітної плати (нарахованого доходу) застрахованим особам, які мають коди категорії застрахованих осіб 29, 36, 37, 39, 42 – 45, 47, 50, 66, 75 – 78, такі сторновані суми у додатку Д1 зазначаються зі знаком «–».
Зміни до додатка 4ДФ до Податкового розрахунку
Додаток 4ДФ до Податкового розрахунку викладено в новій редакції, а зміни полягають в наступному:
– рядок 032 заголовної частини отримав нову скорочену назву «Код за КАТОТТГ за місцезнаходженням платника податків або відокремленого підрозділу, якщо Розрахунок подає податковий агент за відокремлений підрозділ» (попередня назва — «Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад за місцезнаходженням податкового агента або відокремленого підрозділу, якщо Розрахунок подається за відокремлений підрозділ»);
– розділ ІІ отримав нову назву «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею, сільськогосподарської продукції», а також рядок 07 цього розділу доповнено новими двома рядками:
«Доходи від продажу сільськогосподарської продукції» — відображається загальна сума нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізичними особами від продажу податковому агенту власної сільськогосподарської продукції, загальна сума нарахованого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб та загальна сума нарахованого та перерахованого військового збору. Відомості про фізичну особу – платника податку, якій нараховані доходи у вигляді сільськогосподарської продукції, не зазначаються;
«Доходи від продажу сільськогосподарської продукції – виключення7» — відображається інформація щодо оподаткування сільськогосподарської продукції, яка підлягає виключенню.
Зміни до Порядку заповнення та подання Податкового розрахунку
Крім вищезгаданих змін до пункту 1 розділу IV Порядку № 4 щодо відображення сторнованих сум, також у цьому Порядку:
– виправлено помилки, зокрема вказано правильні номери граф у додатку Д1;
– назви розділів і рядків в основній таблиці Податкового розрахунку та у додатках до Податкового розрахунку приведено у відповідність з їхніми новими назвами;
– додано інформацію про нові рядки в основній таблиці Податкового розрахунку та додатку 4ДФ із зазначенням порядку їх заповнення.
Інших змін, які впливають на порядок заповнення Податкового розрахунку, у Порядку № 4 немає.