Роз’яснення Південного міжрегіонального управління Держпраці «Увільнення працівника від роботи за підставою: повістка до територіального центру комплектування та соціальної підтримки» від 18.05.2023
ПІВДЕННЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 18.05.2023
Увільнення працівника від роботи за підставою:
повістка до територіального центру комплектування та соціальної підтримки
Увільнення від роботи (посади) — це тимчасове припинення виконання працівником трудових обов’язків зі збереженням місця роботи і посади.
Однією із підстав увільнення є повістка, видана військовозобов’язаному.
Повістка — це розпорядження територіального центру комплектування та соціальної підтримки конкретній особі, яке зобов’язує її прибути у визначений термін.
При отриманні роботодавцем повістки, незалежно від її мети (для уточнення облікових записів, проходження медичного огляду, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки), рекомендуємо за місцем роботи видати наказ про увільнення працівника від роботи.
В наказі про увільнення працівника від роботи слід зазначати такі відомості як: прізвище, ім’я та по-батькові працівника; посада, дата та підстава увільнення працівника (із доданням відповідного документа).
У табелі обліку використання робочого часу дні, протягом яких працівник увільнений від роботи, необхідно відображати за допомогою буквеного коду «ІН» або цифрового коду 22 (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством, — виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, тощо).
Водночас отримання повістки не означає автоматичне зарахування працівника до лав Збройних Сил України. Документальним підтвердженням фактичного початку проходження військової служби є мобілізаційне розпорядження, контракт, витяг із наказу або довідка про зарахування до списків військової частини, тощо.
Якщо для підтвердження факту мобілізації працівник не може особисто надати документ, він може зробити це, надіславши роботодавцю фото документа через месенджер чи електронну пошту.
Починаючи з 19.07.2022 року за увільненими працівниками (призваними для проходження військової служби під час мобілізації, на особливий період) зберігаються місце роботи та посада, яку вони раніше обіймали.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного лише додамо, що за день відвідування територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦКСП) за повісткою (незалежно від її мети — для уточнення облікових записів, проходження медичного огляду, прибуття до ТЦКСП), коли за місцем роботи видано наказ про увільнення працівника від роботи, за працівником зберігається середній заробіток, оскільки відповідно до частини 2 статті 21 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-ХІІ громадяни України для виконання обов’язків, пов’язаних із взяттям на військовий облік, призовом або прийняттям на військову службу, а також особи, які направляються відповідними районними (міськими) ТЦКСП, Центральним управлінням або регіональним органом Служби безпеки України, відповідним підрозділом Служби зовнішньої розвідки України на медичний огляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування, звільняються від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов’язків та перебування в лікувальному закладі охорони здоров’я, із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати.1
1 Докладно про трудові гарантії працівників-військовозобов’язаних йдеться у статтях «Нововведення в законодавстві, направлені на оптимізацію трудових відносин» та «Трудові гарантії працівників, призваних на військову службу або прийнятих до тероборони під час воєнного стану» журналу «Все про працю і зарплату» відповідно № 4/2022, стор. 12, та № 2/2022, стор. 32.
За мобілізованими працівниками зберігається місце роботи, проте з 19.07.2022 не зберігається середній заробіток.