Щодо нарахування працівнику, який працює по вівторках і четвергах, «лікарняних» за дні хвороби, що припадають на п’ятницю – понеділок
На підприємстві більше року працює працівник на умовах неповного робочого тижня — 2 робочі дні на тиждень (вівторок і четвер). 21 січня 2020 року (вівторок) він надав листок непрацездатності з днями хвороби з п’ятниці по понеділок (з 17 по 20 січня), що не є робочими днями цього працівника. Чи нараховувати працівнику «лікарняні» за ці дні хвороби?
Так, нараховувати.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця згідно з Порядком оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 р. № 440 (далі — Порядок № 440).
Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом соціального страхування України застрахованим особам починаючи з 6-го дня непрацездатності.
Обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця (далі — «лікарняні») здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1266 сума страхових виплат застрахованій особі та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця (далі — «лікарняні») обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.
Отже, «лікарняні» нараховуються за всі календарні дні хвороби, зазначені в листку непрацездатності, незалежно від режиму роботи працівника (в тому числі якщо всі дні хвороби припадають на неробочі дні за графіком роботи працівника).
Зважаючи на зміст запитання, якщо в листку непрацездатності днями хвороби зазначені 4 календарні дні з 17 по 20 січня 2020 року, то за всі ці дні працівнику виплачуються «лікарняні» за рахунок коштів роботодавця згідно з Порядком № 440 (незважаючи на те, що вказані дні є неробочими для працівника).
Наприклад, якщо у працівника в розрахунковому періоді (січень – грудень 2019 року) заробітна плата, з якої сплачено єдиний соціальний внесок і яка враховується при обчисленні «лікарняних», становить 18 576 грн., і в нього немає періодів, які виключаються з розрахункового періоду, то при страховому стажі у працівника більше 8 років середньоденна заробітна плата дорівнює 50,89 грн. (18 576 грн. : 365 к. д.), а за дні хвороби з 17 по 20 січня йому потрібно нарахувати «лікарняні» в сумі 203,56 грн. (50,89 грн. х 4 к. д.).