Виплата заробітної плати за відпрацьований час перед відпусткою разом з відпускними: обов’язок чи право роботодавця?
Чи зобов’язаний роботодавець виплачувати працівнику перед відпусткою заробітну плату за відпрацьований перед такою відпусткою робочий час, якщо щорічна відпустка починається 22 червня і закінчується 16 липня 2020 року, а дата виплати заробітної плати на підприємстві за ІІ половину місяця — 7 число наступного місяця?
Згідно зі статтею 115 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) та статтею 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР заробітна плата працівникам за час відпустки (далі — відпускні) виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.
У наведеній нормі йдеться про календарні три дні. Тому, наприклад, якщо перший день відпустки — 22 червня (понеділок), то останнім днем виплати відпускних є 18 червня (четвер).
Відповідно до статті 115 КЗпП та статті 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Отже, головною «часовою» умовою виплати заробітної плати є її здійснення у строки, встановлені колективним договором або наказом (розпорядженням) керівника підприємства, але не пізніше:
– за І половину місяця — 22 числа поточного місяця;
– за ІІ половину місяця — 7 числа наступного місяця.
Законодавство не містить норми, відповідно до якої роботодавець зобов’язаний перед відпусткою виплачувати заробітну плату працівнику за відпрацьований перед такою відпусткою робочий час, зокрема разом з виплатою відпускних або в останній робочий день перед відпусткою. При цьому законодавством не встановлено й обмежень щодо можливості одночасної виплати відпускних та заробітної плати за відпрацьований час перед відпусткою.
Отже, роботодавець не зобов’язаний, але має право виплатити заробітну плату працівнику за відпрацьований робочий час перед відпусткою за три дні до її початку разом з відпускними або в останній робочий день перед відпусткою (виходячи із запитання — виплатити 18 (19, 20) червня заробітну плату за відпрацьований по 21 червня включно робочий час перед відпусткою), про що має бути зазначено в окремому наказі або наказі про надання відпустки.
Рекомендуємо порядок (строки) виплати заробітної плати у випадку, що розглядається, відобразити в колективному договорі або нормативному акті роботодавця, погодженому з профспілкою підприємства (органом чи представником, уповноваженим трудовим колективом).