Нарахування заробітної плати працівнику, який частину місяця не відпрацював через простій, якщо його оклад менше мінімальної заробітної плати
Через карантин для всіх працівників структурного підрозділу підприємства з 17 березня 2020 року введено простій, час якого згідно з наказом керівника оплачується в розмірі 2/3 окладу. Яким чином працівнику структурного підрозділу нараховується заробітна плата за березень, якщо оклад працівника становить 4500 грн. (надбавок, доплат, премій тощо немає), а до введення простою він відпрацював лише 10 з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на березень? Чи потрібно працівнику здійснювати доплату до мінімальної заробітної плати?
Згідно з частиною першою статті 113 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Конкретний розмір оплати часу простою, але не менше 2/3 тарифної ставки (окладу), встановлюється в наказі про введення простою.
Оплата простою в розмірі не менше 2/3 тарифної ставки (окладу) є мінімальною державною гарантією в оплаті праці, про що зазначено в частині першій статті 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці).
Відповідно до статті 95 КЗпП і статті 3 Закону про оплату праці мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Згідно зі статтею 3-1 Закону про оплату праці розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці (ч. п’ята ст. 3-1 Закону про оплату праці).
В період простою робота, передбачена трудовим договором (посадовою або робочою інструкцією), працівником не виконується, тому й місячна норма праці в місяці простою не виконується. Відповідно, мінімальна заробітна плата в місяці простою обчислюється пропорційно до виконаної норми праці (далі — «пропорційна» мінімальна зарплата).
Оплата простою не включається до мінімальної заробітної плати, оскільки не є оплатою за відпрацьований час. Якщо простій тривав весь місяць, то у працівника немає відпрацьованого часу в такому місяці, і мінімальна заробітна плата не визначається.
Оплата простою здійснюється пропорційно робочим дням (годинам) за графіком роботи працівника, що припадають на період простою.
В запитанні зазначено, що в березні до введення простою (в період з 1 по 16 березня) працівник відпрацював 10 з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на цей місяць.
Отже, місячна заробітна плата працівника в березні, в якому він частину місяця (з 1 по 16 березня) працював, а іншу частину місяця (з 17 по 31 березня) не працював через простій, складається із заробітної плати за відпрацьований час і оплати часу простою.
Заробітна плата працівника за відпрацьований час в місяці простою порівнюється з «пропорційною» мінімальною зарплатою. Якщо заробітна плата працівника за відпрацьований час менше «пропорційної» мінімальної зарплати, то працівнику здійснюється доплата до «пропорційної» мінімальної зарплати.
ПРИКЛАД
Розрахунок заробітної плати працівника, який частину місяця не відпрацював через простій,
якщо його оклад менше мінімальної заробітної плати
На підприємстві, що працює з 5-денним робочим тижнем і вихідними днями в суботу та неділю, через карантин для всіх працівників структурного підрозділу з 17 березня 2020 року введено простій. Працівник цього структурного підрозділу до введення простою — в період з 1 по 16 березня відпрацював 10 з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на березень. В період з 17 по 31 березня працівник не працював через простій, час якого згідно з наказом керівника оплачується в розмірі 2/3 окладу. Оклад працівника становить 4500 грн. (надбавок, доплат, премій тощо у працівника немає).
Обчислимо заробітну плату працівника в березні з урахуванням мінімальних державних гарантій в оплаті праці.
Заробітна плата за 10 відпрацьованих днів в період з 1 по 16 березня:
4500 грн. : 21 р. д. х 10 відпрац. д. = 2142,86 грн.
«Пропорційна» мінімальна зарплата працівника в березні:
4723 грн. : 21 р. д. х 10 відпрац. д. = 2249,05 грн.
Заробітна плата працівника за відпрацьований час в березні менше «пропорційної» мінімальної зарплати, тому працівнику виплачується доплата до «пропорційної» мінімальної зарплати, сума якої становить:
2249,05 – 2142,86 = 106,19 грн.
Оплата простою в період з 17 по 31 березня, на який припадає 11 робочих днів за графіком роботи працівника:
4500 грн. х 2/3 : 21 р. д. х 11 р. д. = 1571,43 грн.
Загальна заробітна плата працівника в березні:
2142,86 грн. (зарплата за відпрацьований час) + 106,19 грн. (доплата до мінімальної зарплати) + 1571,43 грн. (оплата простою) = 3820,48 грн.