Відображення у Звіті з ЄСВ працівника, який весь місяць перебував у відпустці без збереження заробітної плати і не мав в цьому місяці доходу
Працівник (основне місце роботи) весь травень 2020 року перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину (ст. 26 Закону України «Про відпустки»), тому в цьому місяці дохід йому не нараховувався. Чи сплачується за нього ЄСВ за травень? Чи відображається цей працівник у Звіті з ЄСВ за травень?
Відповідно до частини 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI та пункту 9 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449, якщо за основним місцем роботи база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати (далі — МЗП), встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та встановленої ставки ЄСВ за умови перебування у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності згідно із законодавством.
Отже, сплата ЄСВ з МЗП можлива лише у разі, якщо у працівника за основним місцем роботи у звітному місяці є база нарахування ЄСВ. Якщо працівник весь місяць перебував у відпустці без збереження заробітної плати, наданої на період карантину відповідно до статті 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), і не отримував в цьому місяці дохід, що є базою нарахування ЄСВ, то ЄСВ за такого працівника за звітний місяць роботодавцем не сплачується.
Заповнення Звіту з ЄСВ здійснюється відповідно до норм Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. № 435 (далі — Порядок № 435).
Порядком № 435 не передбачено відображення в таблиці 5 Звіту з ЄСВ відпусток без збереження заробітної плати (крім відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку), які надаються відповідно до статей 25 і 26 Закону про відпустки та інших нормативно-правових актів.
Таблиця 6 Звіту з ЄСВ містить реквізит 14 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати», в якому відображається кількість днів без збереження заробітної плати — кількість календарних днів відпустки без збереження заробітної плати та/або кількість днів звільнення від роботи згідно з довідкою про тимчасове звільнення від роботи по догляду за хворою дитиною (п. 9 р. IV Порядку № 435).
Враховуючи вищезазначене, навіть якщо працівник весь місяць перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину (ст. 26 Закону про відпустки), і йому в цьому місяці не нараховувався дохід, що є базою нарахування ЄСВ, все одно такого працівника потрібно відображати в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за цей звітний місяць із заповненням реквізиту 14, але без заповнення реквізитів з сумовими показниками.
В запитанні зазначено, що працівник весь травень 2020 року перебував у відпустці без збереження заробітної плати, наданій на період карантину (ст. 26 Закону про відпустки), отже, 31 календарний день такої відпустки у травні (з 1 по 31 травня) відображається в реквізиті 14 таблиці 6 Звіту з ЄСВ за травень.
Таким чином, в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за травень працівник відображається в одному рядку, в якому зазначаються, зокрема:
– в реквізиті 9 «Код категорії ЗО» — 1;
– в реквізитах 10, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21 — прочерк;
– в реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — 05.2020;
– в реквізиті 14 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати» — 31 (з 1 по 31 травня);
– в реквізиті 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових … відносинах … протягом звітного місяця» — 31 (всі календарні дні травня);
– в реквізитах 22 – 25 — відповідна інформація.
В таблиці 1 Звіту з ЄСВ працівник, який весь місяць перебував у відпустці без збереження заробітної плати, передбаченій статтею 26 Закону про відпустки, включається в показники «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період» та «Облікова кількість штатних працівників», оскільки під час перебування в зазначеній відпустці він продовжує перебувати у трудових відносинах.