Лист Міністерства економіки України «Щодо розміру добових витрат при службових відрядженнях працівників госпрозрахункових підприємств» від 27.01.2022 № 4711-06/4121-01
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 27.01.2022 № 4711-06/4121-01
Щодо розміру добових витрат при службових
відрядженнях працівників госпрозрахункових підприємств
(Витяг)
Міністерство економіки України розглянуло <…> звернення <…> щодо надання роз’яснень <…> та в межах компетенції повідомляє.
Питання, пов’язані зі службовими відрядженнями, врегульовано статтею 121 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).
У статті 121 КЗпП встановлені гарантії та компенсації при службових відрядженнях. Частиною другою зазначеної статті передбачено, що працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.
Відповідно до підпункту 170.9.1 Податкового кодексу України суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються за рахунок бюджетних коштів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 02.02.2011 № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» (далі — постанова № 98). Додатком 1 до постанови № 98 розмір добових для відряджень в межах України встановлено у розмірі 300 гривень.
Разом з тим, оскільки дія постанови № 98 поширюється лише на органи державної влади, підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, то госпрозрахункові підприємства питання стосовно відряджень мають врегулювати самостійно.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат підприємства встановлюють самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво органом.
Отже, умови встановлення і розміри компенсаційних виплат, в тому числі і за період відрядження, підприємства визначають самостійно в колективному договорі або іншому локальному акті підприємства.
Що стосується роз’яснень, наданих листом Мінсоцполітики від 21.12.2016 № 1732/0/101-16/28, то зазначаємо, що листи міністерств розглядають конкретні ситуації та питання, порушені у конкретних зверненнях. Вони не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України – Юлія СВИРИДЕНКО
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Вищенаведений лист Мінекономіки є відповіддю на запитання стосовно мінімального розміру добових витрат для працівників госпрозрахункових підприємств, тобто тих, які не утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів. Справа в тому, що ще у 2016 році на аналогічне запитання Мінсоцполітики у листі від 21.12.2016 № 1732/0/101-16/28, який згадується в останньому абзаці коментованого листа, зазначило, що розмір добових витрат для працівників госпрозрахункових підприємств не може бути нижчим, ніж встановлено постановою Кабінету Міністрів України «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.2011 № 98 (далі — Постанова № 98), тобто у 2022 році розмір добових для працівників госпрозрахункових підприємств має бути не нижче 300 грн.
На відміну від Мінсоцполітики, висновок якого не відповідає чинному законодавству, Мінекономіки у вищенаведеному листі справедливо зазначило, що госпрозрахункові підприємства умови встановлення і розміри компенсаційних виплат за період відрядження визначають самостійно в колективному договорі або іншому локальному акті підприємства.
Отже, госпрозрахункові підприємства розмір добових витрат затверджують самостійно в локальному документі підприємства (наприклад в Положенні про відрядження), при цьому він може як дорівнювати 300 грн., так і бути меншим або більшим ніж зазначена сума.
Також не слід плутати мінімальний розмір добових з сумою добових, яка не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором. Нагадаємо, що відповідно до підпункту 170.9.1 Податкового кодексу України до оподатковуваного доходу не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2022 році — не більше 650 грн.), в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон — не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України, в розрахунку за кожен такий день.