Лист Фонду соціального страхування України «Щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності за місцем роботи за сумісництвом» від 04.04.2022 № 362-11-1
ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 04.04.2022 № 362-11-1
Щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності
за місцем роботи за сумісництвом
Відповідно до статті 33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок).
Так, згідно з пунктом 30 Порядку у разі, коли на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, обчислення середньої заробітної плати здійснюється страхувальниками окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо.
Страхові виплати та оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі копії виданого в установленому порядку листка непрацездатності, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою за основним місцем роботи, та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.
У такому разі сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
Отже, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності за місцем роботи за сумісництвом застрахованій особі необхідно надати довідку про середню заробітну плату за основним місцем роботи, оскільки це може вплинути на розрахунок середньої заробітної плати і, у свою чергу, на суму допомоги за місцем роботи за сумісництвом у випадку, якщо заробітна плата за основним місцем роботи перевищує розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
Враховуючи зазначене, довідка про середню заробітну плату за основним місцем роботи не впливає на прийняття рішення комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства за місцем роботи за сумісництвом щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, а лише використовується для правомірного обчислення суми такого матеріального забезпечення.1
1 Докладно про обчислення середньої заробітної плати для нарахування страхових виплат за сумісництвом йдеться у статті «Сумісники: нарахування лікарняних і декретних» журналу «Все про працю і зарплату» № 4/2019, стор. 46. (Ред.)
Директор Т. Михайленко
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: У зв’язку із запровадженням електронних листків непрацездатності (далі — е-ЛН) норми Порядку № 1266 наразі вже є застарілими в частині надання працівником за місцем роботи за сумісництвом копії виданого в установленому порядку ЛН, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою за основним місцем роботи. Наразі про тимчасову непрацездатність працівника, по якому на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність сформовано е-ЛН в Електронному реєстрі листків непрацездатності (далі — ЕРЛН), роботодавець, в якого він працює за сумісництвом, може дізнатись через свій електронний кабінет страхувальника на сайті Пенсійного фонду України (далі — ПФУ). І лише якщо по працівнику оформлено (йому видано) паперовий ЛН, норми пункту 30 Порядку № 1266 не втратили свою актуальність.
Нагадаємо, що згідно з пунктом 2 розділу II Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.06.2021 № 1234, сформований ЛН надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
ФССУ в листах від 27.07.2021 № 03/С-619з-798 та від 12.10.2021 № 03/О-878з-1047 (див. ВПЗ № 8/2021, стор. 117 та 120) зазначив, що е-ЛН повинен бути відображений в електронних кабінетах усіх страхувальників, з якими застрахована особа перебувала у трудових відносинах на момент настання страхового випадку, тобто і в електронному кабінеті роботодавця за сумісництвом. Отже, у випадку формування для працівника е-ЛН надавати за місцем роботи за сумісництвом копію ЛН, засвідчену підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи, не потрібно. У випадку не відображення в електронних кабінетах страхувальників е-ЛН працівник має можливість підтвердити факт своєї тимчасової непрацездатності витягом з ЕРЛН, виданим територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі для кожного роботодавця окремо.
Крім того, ФССУ в роз’ясненні від 28.05.2022 (див. ВПЗ № 3/2022, стор. 125) повідомив, що витяг з ЕРЛН формується у кабінеті на вебпорталі ПФУ та не потребує візиту до сервісних центрів. Однак, якщо потрібна паперова версія — сервісні центри ПФУ її нададуть. Також витяги е-ЛН своїх працівників можуть зробити роботодавці. Застрахованій особі витяг можна завантажити у форматі PDF та передати роботодавцю для опрацювання і нарахування допомоги — ФССУ профінансує виплати після отримання від роботодавця заяви-розрахунку.
ФССУ в роз’ясненні від 10.02.2022 (див. ВПЗ № 1/2022, стор. 120) зазначив, що особливістю е-ЛН сумісників є те, що в електронному кабінеті роботодавця за сумісництвом відображається не е-ЛН безпосередньо, а його цифрова копія. Вона відрізняється від оригіналу е-ЛН порядковим номером копії, який додається до унікального номеру е-ЛН після знаку крапки: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.1. Якщо у працівника декілька роботодавців за сумісництвом, цифра після крапки буде зростати за порядком (.2 і далі). Зазначена цифра є технічною інформацією про те, що це копія е-ЛН, а застрахована особа працює в роботодавця за сумісництвом. Номер копії е-ЛН не є складовою частиною унікального номеру е-ЛН, тому при формуванні заяви-розрахунку для працівників за сумісництвом необхідно вказувати номер їхнього ЛН до знаку крапки. Внесення до заяви-розрахунку номеру е-ЛН сумісника із врахуванням номеру його копії (крапка та цифра після неї) призведе до помилки — таку заяву буде автоматично відхилено.