Роз’яснення Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо виплати працівнику відпускних після закінчення відпустки» від 08.06.2023
ПІВНІЧНО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 08.06.2023
Щодо виплати працівнику відпускних після закінчення відпустки
Працівник йде у відпустку за графіком, чи можна виплатити «відпускні» після виходу з відпустки?
Ні.
Відповідно до вимог частини першої статті 21 Закону України «Про відпустки» та частини п’ятої статті 115 КЗпП України заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором.
Таким чином, заробітна плата за весь час відпустки у загальному випадку повинна бути виплачена не пізніше моменту початку відпустки. Моментом початку відпустки доцільно вважати нуль годин нуль хвилин першого календарного дня відпустки, зазначеного у рішенні про її надання.
При цьому трудовим або колективним договором можуть бути встановлені інші умови здійснення такої виплати. Закон прямо не визначає заборони можливості визначення у колективних чи трудових договорах термінів виплати, що припадають на період після початку відпустки.
Водночас, відповідно до статті 9 КЗпП України умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними.
Як правило, умови, в т. ч. договорів про працю, щодо відтермінування належних працівникові виплат на більш пізній момент вважаються гіршими у порівнянні з умовами виплати їх у гарантований законодавством термін або раніше.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Частина п’ята статті 115 КЗпП та частина перша статті 21 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон про відпустки) допускають встановлення строків виплати відпускних у трудовому або колективному договорі. Тому наразі у вказаних локальних документах можна передбачити виплату відпускних працівнику і після закінчення відпустки, що не буде порушенням законодавства про працю.
Щоб запобігти цьому у Верховній Раді України вже зареєстровано проєкт Закону України № 9309 від 19.05.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків оплати відпусток». Цим законопроектом передбачено внесення змін до статті 115 КЗпП та статті 21 Закону про відпустки в частині встановлення граничного строку виплати відпускних працівникам та необхідності для роботодавця погоджувати такий строк з працівником. Пропонується у частини п’ятій статті 115 КЗпП та частині першій статті 21 Закону про відпустки додатково прописати, що виплата заробітної плати у інший строк (тобто якщо відпускні виплачуються не до початку відпустки, а у строк, передбачений трудовим або колективним договором) проводиться за погодженням з працівником, але не пізніше дня закінчення відпустки.
Таким чином, якщо вищевказаний законопроект стане Законом, то відпускні не можна буде виплачувати працівникам після закінчення відпустки.