Лист Міністерства економіки України «Щодо збереження середнього заробітку педагогічним та науково-педагогічним працівникам, призваним на військову службу під час мобілізації» від 16.08.2022 № 4711-06/59141-07
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 16.08.2022 № 4711-06/59141-07
Щодо збереження середнього заробітку педагогічним та науково-педагогічним працівникам,
призваним на військову службу під час мобілізації
(Витяг)
Міністерство економіки України розглянуло лист <…> та в межах компетенції повідомляє.
Законом України від 01.07.2022 № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який 19.07.2022 набрав чинності, внесено зміни до статті 119 Кодексу законів про працю України в частині виключення норми щодо збереження роботодавцем середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.
Разом з тим необхідно зазначити, що Верховною Радою України прийнято Закон України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (зі змінами) (далі — Закон), який регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (стаття 5 Закону).
Частиною другою статті 57 Закону передбачено гарантії держави педагогічним та науково-педагогічним працівникам, які передбачають, зокрема, що у разі проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за такими працівниками зберігається попередній середній заробіток.
На цей час відповідних змін до Закону щодо припинення збереження попереднього середнього заробітку працівникам, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не внесено.
Отже, відповідно до норм статті 57 Закону за педагогічними та науково-педагогічними працівниками зберігається середній заробіток, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.
<…>
Заступник Міністра економіки України Тетяна БЕРЕЖНА
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведеного листа випливає, що незважаючи на виключення з 19.07.2022 із частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України норми щодо збереження роботодавцем середнього заробітку за працівниками, призваними (прийнятими за контрактом) на військову службу в особливий період1, потрібно також враховувати норми спеціальних законодавчих актів, оскільки вони для певної сфери мають найвищу юридичну силу.
1 Докладно про це йдеться у статті «Нововведення в законодавстві, направлені на оптимізацію трудових відносин» журналу «Все про працю і зарплату» № 4/2022, стор. 12.
Так, у сфері освіти потрібно керуватися Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII. Частиною 2 статті 57 цього Закону передбачено гарантії педагогічним та науково-педагогічним працівникам. Зокрема, у разі проходження педагогічним чи науково-педагогічним працівником військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток.
Отже, вищевказаним працівникам роботодавці (заклади освіти) й після 19.07.2022 повинні нараховувати середній заробіток за час перебування на військовій службі в особливий період.