Об учете квартальной премии, начисленной в месяце простоя, при исчислении средней заработной платы для начисления отпускныхЩодо врахування квартальної премії, нарахованої в місяці простою, при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних
Работнику с 15 июня по 9 июля 2020 года (24 к. д.) предоставляется ежегодный основной отпуск. В расчетном периоде (июнь 2019 года – май 2020 года) на предприятии из-за карантина вводился простой с 18 марта по 21 мая с начислением оплаты простоя в размере 2/3 оклада. Все остальное время расчетного периода работник работал в обычном режиме. В месяце простоя — апреле работнику начислена и выплачена производственная премия за I квартал в сумме 4500 грн. Учитывается ли такая премия при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных в июне 2020 года?Працівнику з 15 червня по 9 липня 2020 року (24 к. д.) надається щорічна основна відпустка. В розрахунковому періоді (червень 2019 року – травень 2020 року) на підприємстві через карантин вводився простій з 18 березня по 21 травня з нарахуванням оплати простою в розмірі 2/3 окладу. Весь інший час розрахункового періоду працівник працював у звичайному режимі. В місяці простою — квітні працівнику нарахована і виплачена виробнича премія за І квартал в сумі 4500 грн. Чи враховується така премія при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних у червні 2020 року?
Средняя заработная плата за время ежегодного отпуска исчисляется в соответствии с нормами Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 г. № 100 (далее — Порядок № 100), о чем указано в подпункте «а» пункта 1 этого Порядка.
В соответствии с пунктом 2 Порядка № 100 исчисление средней заработной платы для оплаты времени ежегодного отпуска, дополнительных отпусков в связи с обучением, творческого отпуска, дополнительного отпуска работникам, имеющим детей, осуществляется исходя из выплат за последние 12 календарных месяцев работы, предшествующих месяцу предоставления отпуска. Работнику, проработавшему на предприятии меньше года, средняя заработная плата исчисляется исходя из выплат за фактическое время работы, то есть с первого числа месяца после оформления на работу до первого числа месяца, в котором предоставляется отпуск.
Выплаты, включаемые в расчет средней заработной платы, определены в пункте 3 Порядка № 100, а выплаты, которые не включаются в расчет средней заработной платы, — в пункте 4 этого Порядка.
Согласно пункту 3 Порядка № 100 при исчислении средней заработной платы во всех случаях ее сохранения включаются: основная заработная плата; постоянные доплаты и надбавки; производственные премии и премии за экономию конкретных видов топлива, электроэнергии и тепловой энергии; вознаграждение по итогам годовой работы и выслугу лет и т. д. Премии включаются в заработок того месяца, на который они приходятся согласно расчетной ведомости на заработную плату.
Время, в течение которого работники согласно действующему законодательству или по другим уважительным причинам не работали и за ними не сохранялся заработок или сохранялся частично, исключается из расчетного периода (абз. шестой п. 2 Порядка № 100). К этому времени относится время простоя не по вине работника, которое оплачивалось в размере 2/3 оклада на основании части первой статьи 113 Кодекса законов о труде Украины.
Следовательно, если работник не работал весь месяц из-за простоя, период которого оплачивался частично (в размере 2/3 оклада), то этот месяц исключается из расчетного периода, и при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных не учитываются и все выплаты, начисленные в таком месяце, в частности, не учитываются оплата простоя, производственная премия (независимо от того, за какой период она начислена, — месяц, квартал, полугодие).
Учитывая содержание вопроса, поскольку работник не работал весь апрель из-за простоя, период которого оплачивался в размере 2/3 оклада (ч. первая ст. 113 КЗоТ), то этот месяц исключается из расчетного периода, и при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных не учитывается начисленная в апреле производственная премия за I квартал.
Середня заробітна плата за час щорічної відпустки обчислюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), про що зазначено в підпункті «а» пункту 1 цього Порядку.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Працівникові, який пропрацював на підприємстві менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.
Виплати, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, визначені у пункті 3 Порядку № 100, а виплати, які не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, — у пункті 4 цього Порядку.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; постійні доплати і надбавки; виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.
Час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100). До цього часу належить час простою не з вини працівника, який оплачувався в розмірі 2/3 окладу на підставі частини першої статті 113 Кодексу законів про працю України.
Отже, якщо працівник не працював весь місяць через простій, період якого оплачувався частково (в розмірі 2/3 окладу), то цей місяць виключається з розрахункового періоду, і при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних не враховуються і всі виплати, нараховані в такому місяці, зокрема, не враховуються оплата простою, виробнича премія (незалежно від того, за який період вона нарахована — місяць, квартал, півріччя).
Зважаючи на зміст запитання, оскільки працівник не працював весь квітень через простій, період якого оплачувався в розмірі 2/3 окладу (ч. перша ст. 113 КЗпП), то цей місяць виключається з розрахункового періоду, і при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних не враховується нарахована в квітні виробнича премія за І квартал.