Щодо врахування квартальної премії, нарахованої в місяці простою, при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних
Працівнику з 15 червня по 9 липня 2020 року (24 к. д.) надається щорічна основна відпустка. В розрахунковому періоді (червень 2019 року – травень 2020 року) на підприємстві через карантин вводився простій з 18 березня по 21 травня з нарахуванням оплати простою в розмірі 2/3 окладу. Весь інший час розрахункового періоду працівник працював у звичайному режимі. В місяці простою — квітні працівнику нарахована і виплачена виробнича премія за І квартал в сумі 4500 грн. Чи враховується така премія при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних у червні 2020 року?
Середня заробітна плата за час щорічної відпустки обчислюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), про що зазначено в підпункті «а» пункту 1 цього Порядку.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Працівникові, який пропрацював на підприємстві менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.
Виплати, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, визначені у пункті 3 Порядку № 100, а виплати, які не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, — у пункті 4 цього Порядку.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; постійні доплати і надбавки; виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.
Час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100). До цього часу належить час простою не з вини працівника, який оплачувався в розмірі 2/3 окладу на підставі частини першої статті 113 Кодексу законів про працю України.
Отже, якщо працівник не працював весь місяць через простій, період якого оплачувався частково (в розмірі 2/3 окладу), то цей місяць виключається з розрахункового періоду, і при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних не враховуються і всі виплати, нараховані в такому місяці, зокрема, не враховуються оплата простою, виробнича премія (незалежно від того, за який період вона нарахована — місяць, квартал, півріччя).
Зважаючи на зміст запитання, оскільки працівник не працював весь квітень через простій, період якого оплачувався в розмірі 2/3 окладу (ч. перша ст. 113 КЗпП), то цей місяць виключається з розрахункового періоду, і при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних не враховується нарахована в квітні виробнича премія за І квартал.