О заполнении Налогового расчета, если только в первом месяце квартала предприятие выплатило доход физическому лицуЩодо заповнення Податкового розрахунку, якщо лише в першому місяці кварталу підприємство виплатило дохід фізичній особі
На предприятии нет наемных работников, а руководит предприятием учредитель – физическое лицо (без начисления себе заработной платы). В январе 2021 года предприятие приобрело у физического лица – предпринимателя канцелярские товары в рамках его предпринимательской деятельности. Других доходов в течение I квартала 2021 года предприятие никому не начисляло и не выплачивало. Каким образом предприятию заполнить Налоговый расчет за I квартал 2021 года?На підприємстві немає найманих працівників, а керівництво підприємством здійснює засновник – фізична особа (без нарахування собі заробітної плати). В січні 2021 року підприємство придбало у фізичної особи – підприємця канцелярські товари в межах здійснення нею підприємницької діяльності. Інших доходів протягом I кварталу 2021 року підприємство нікому не нараховувало і не виплачувало. Яким чином підприємству заповнити Податковий розрахунок за I квартал 2021 року?
В соответствии с подпунктом «б» пункта 176.2 статьи 176 Налогового кодекса Украины (далее — НКУ) лица, которые в соответствии с этим Кодексом имеют статус налоговых агентов, и плательщики единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование (далее — ЕСВ) обязаны подавать в сроки, установленные НКУ для налогового квартала, налоговый расчет сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу плательщиков налогов – физических лиц, и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса (с разбивкой по месяцам отчетного квартала), в контролирующий орган по основному месту учета (далее — Расчет). Такой Расчет подается только в случае начисления сумм указанных доходов плательщику налога – физическому лицу налоговым агентом, плательщиком ЕСВ в течение отчетного периода.
Форма Расчета и Порядок заполнения и подачи налоговыми агентами Налогового расчета сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу плательщиков налогов – физических лиц, и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса (далее — Порядок № 4) утверждены приказом Министерства финансов Украины от 13.01.2015 г. № 4 (в редакции приказа Министерства финансов Украины от 15.12.2020 г. № 773).
Учитывая содержание вопроса, поскольку предприятие в январе 2021 года осуществило оплату физическому лицу – предпринимателю за приобретенные у него канцелярские товары, т. е. начислило и выплатило доход физическому лицу в течение I квартала 2021 года, то имеются основания для подачи предприятием (налоговым агентом) Расчета за I квартал 2021 года, в котором необходимо отразить начисленный и выплаченный доход физическому лицу – предпринимателю.
При заполнении Расчета за I квартал 2021 года предприятие в заглавной части Расчета проставляет отметку «Х» в строке 091 «Роботодавець» несмотря на то, что предприятие не является работодателем по отношению к физическому лицу – предпринимателя (в этой ситуации иного признака для налогового агента не предусмотрено).
Поскольку оплата физическому лицу – предпринимателю за приобретенные у него канцелярские товары в рамках его предпринимательской деятельности не является базой начисления ЕСВ, то такой доход в приложении 1 к Расчету «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далее — Д1) не отражается.
Также указанный доход на основании подпункта 165.1.36 и пункта 177.8 НКУ не является объектом налогообложения налогом на доходы физических лиц (далее — НДФЛ) и военным сбором (далее — ВС), поэтому в приложении 4ДФ к Расчету «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далее — 4ДФ) за январь по физическому лицу – предпринимателю с признаком дохода 157 в графах 3а и 3 отражаются суммы начисленного и выплаченного дохода, а в графах 4а и 4, 5а и 5 проставляются прочерки (в случае подачи Расчета в электронном виде такие графы не заполняются).
Если показатели для декларирования в Расчете имеются хотя бы в одном из месяцев квартала, то Д1 и 4ДФ подаются за каждый месяц квартала, при этом в Д1 и 4ДФ за месяц, в котором отсутствуют показатели для декларирования, должна быть одна пустая строка, где все показатели прочеркиваются (в случае подачи Расчета в электронном виде такая строка не заполняется).
Таким образом, предприятие, кроме подачи 4ДФ за январь с вышеуказанной информацией, должно подать Д1 за январь, февраль и март, 4ДФ за февраль и март, в которых должна быть одна пустая строка, где все показатели прочеркиваются (в случае подачи Расчета в электронном виде такая строка не заполняется).
Відповідно до підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку (далі — Розрахунок). Такий Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником ЄСВ протягом звітного періоду.
Форму Розрахунку і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Порядок № 4) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 р. № 773).
Зважаючи на зміст запитання, оскільки підприємство в січні 2021 року здійснило оплату фізичній особі – підприємцю за придбані у неї канцелярські товари, тобто нарахувало і виплатило дохід фізичній особі протягом І кварталу 2021 року, то наявні підстави для подання підприємством (податковим агентом) Розрахунку за І квартал 2021 року, в якому потрібно відобразити нарахований і виплачений дохід фізичній особі – підприємцю.
При заповненні Розрахунку за І квартал 2021 року підприємство в заголовній частині Розрахунку проставляє відмітку «Х» в рядку 091 «Роботодавець» незважаючи на те, що підприємство не є роботодавцем по відношенню до фізичної особи – підприємця (в цій ситуації іншої ознаки для податкового агента не передбачено).
Оскільки оплата фізичній особі – підприємцю за придбані у неї канцелярські товари в межах здійснення нею підприємницької діяльності не є базою нарахування ЄСВ, то такий дохід у додатку 1 до Розрахунку «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі — Д1) не відображається.
Також зазначений дохід на підставі підпункту 165.1.36 і пункту 177.8 ПКУ не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) і військовим збором (далі — ВЗ), тому в додатку 4ДФ до Розрахунку «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі — 4ДФ) за січень по фізичній особі – підприємцю з ознакою доходу 157 в графах 3а і 3 відображаються суми нарахованого і виплаченого доходу, а в графах 4а і 4, 5а і 5 проставляються прочерки (у разі подання Розрахунку в електронному вигляді такі графи не заповнюються).
Якщо показники для декларування в Розрахунку наявні хоча б в одному з місяців кварталу, то Д1 і 4ДФ подаються за кожний місяць кварталу, при цьому в Д1 і 4ДФ за місяць, в якому відсутні показники для декларування, має бути один пустий рядок, де всі показники прокреслюються (у разі подання Розрахунку в електронному вигляді такий рядок не заповнюється).
Отже, підприємство, крім подання 4ДФ за січень із вищезазначеною інформацією, має подати Д1 за січень, лютий і березень, 4ДФ за лютий і березень, в яких має бути один пустий рядок, де всі показники прокреслюються (у разі подання Розрахунку в електронному вигляді такий рядок не заповнюється).