Нарахування середнього заробітку працівнику, який після закінчення військової служби за призовом осіб офіцерського складу відразу уклав контракт на проходження військової служби в особливий період
Згідно з наказом керівника підприємства працівник був увільнений від виконання трудових обов’язків з 19.06.2019 р. по 23.06.2020 р. на час проходження військової служби за призовом осіб офіцерського складу (підстава — повістка військкомату). Працівнику встановлено погодинну оплату праці, тому перед призовом в розрахунковому періоді (квітень – травень 2019 року) був обчислений середньогодинний заробіток — 51,37 грн., за яким нараховувався працівнику середній заробіток у червні – грудні 2019 року (ч. третя ст. 119 КЗпП). З 01.01.2020 р. на підприємстві (працівнику) було підвищено годинну ставку на 15%, тому з вказаної дати відкоригований середньогодинний заробіток працівника становить 59,08 грн. (51,37 грн. х 1,15). Відразу після закінчення військової служби за призовом працівник уклав контракт на проходження військової служби строком 1 рік з 24.06.2020 р. по 23.06.2021 р. Яким чином йому нараховувати середній заробіток за період проходження військової служби за контрактом?
Новий середньогодинний заробіток обчислювати не потрібно.
Відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Враховуючи, що наразі особливий період в Україні триває, за працівниками, прийнятими на військову службу за контрактом під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток за місцем роботи.
Середній заробіток за час проходження військової служби обчислюється згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Середній заробіток за час проходження військової служби (залучення працівників до виконання військових обов’язків) обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю прийняття (призову) на військову службу. Якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. третій, четвертий п. 2, абз. третій п. 4 Порядку № 100).
Якщо працівник, який був призваний на військову службу за призовом осіб офіцерського складу в особливий період, підлягає звільненню з військової служби у зв’язку із закінченням періоду військової служби, але продовжує військову службу у зв’язку з укладенням контракту (тобто коли звільнення працівника з військової служби не відбувається), то він лише змінює один вид військової служби на інший (військова служба за призовом осіб офіцерського складу стає військовою службою за контрактом). При цьому збереження місця роботи, посади та середнього заробітку за працівником, прийнятим на військову службу за контрактом під час дії особливого періоду, є продовженням гарантії щодо збереження місця роботи, посади та середнього заробітку за працівником, призваним на військову службу за призовом осіб офіцерського складу в особливий період, на підставі частини третьої статті 119 КЗпП.
Враховуючи, що за працівником, якого після закінчення військової служби за призовом осіб офіцерського складу відразу прийнято під час дії особливого періоду на військову службу за контрактом, збереження місця роботи, посади та середнього заробітку триває, то підстав для розрахунку нового середньогодинного заробітку немає.5 Для розрахунку середнього заробітку за час проходження військової служби за контрактом застосовується той самий середньогодинний заробіток, який використовувався для розрахунку працівникові середнього заробітку за час проходження військової служби за призовом осіб офіцерського складу на момент звільнення з військової служби (в запитанні — відкоригований з 01.01.2020 р. середньогодинний заробіток — 59,08 грн.).
Вищезазначене стосується і працівників, які після закінчення строку дії одного контракту про проходження військової служби в особливий період відразу укладають новий контракт на проходження військової служби в особливий період.
Якщо працівник був призваний на військову службу за призовом осіб офіцерського складу в особливий період, потім звільнений з неї і через певний проміжок часу (наприклад, через два тижні) уклав контракт на проходження військової служби в особливий період, то для нього потрібно обчислювати новий середньогодинний заробіток з урахуванням положень Порядку № 100.6
Середній заробіток за час проходження військової служби визначається шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком (п. 8 Порядку № 100).
Зважаючи на зміст запитання, якщо у 2020 році відкоригований середньогодинний заробіток становив 59,08 грн., то середній заробіток працівника за червень 2020 року, який включає середній заробіток за час проходження військової служби за призовом осіб офіцерського складу (з 1 по 23 червня, що налічує 128 робочих годин (16 р. д. х 8 р. г.)) та середній заробіток за час проходження військової служби за контрактом (з 24 по 30 червня, що налічує 32 робочі години (4 р. д. х 8 р. г.)), дорівнює:
59,08 грн. х 128 р. г. + 59,08 грн. х 32 р. г. = 7562,24 + 1890,56 = 9452,80 грн.
Якщо під час проходження військової служби за контрактом працівнику буде підвищено годинну ставку, то необхідно здійснити коригування середньогодинної заробітної плати з дня підвищення годинної ставки (абз. другий п. 10 Порядку № 100). Коригування середньогодинного заробітку з дня підвищення годинної ставки здійснюється на коефіцієнт коригування, який обчислюється шляхом ділення годинної ставки, встановленої після підвищення, на годинну ставку, встановлену до підвищення. Якщо під час проходження військової служби відбувається декілька підвищень годинної ставки, то кожного разу середньогодинний заробіток коригується.