Нарахування «декретних» працівниці, яка обіймає 0,5 посади, якщо одразу після перебування у відпустці для догляду за дитиною до 6 років їй надається відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами
Працівниця з 2018 року перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку за медичним висновком. В середині грудня 2020 року вона надала підприємству листок непрацездатності, виданий у зв’язку з вагітністю та пологами, тому наказом керівника працівниці перервано відпустку для догляду за дитиною і з 17 грудня 2020 року надано «декретну» відпустку (126 к. д.). Як обчислити суму «декретних», якщо протягом останніх 12 місяців працівниця не працювала, а за трудовим договором і наказом керівника вона обіймає 0,5 посади (працює 4 години в день), при цьому оклад за повною посадою працівниці у грудні 2020 року становить 8000 грн.?
Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266), середньоденна заробітна плата для нарахування допомоги по вагітності та пологах (далі — «декретні») обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний соціальний внесок (далі — ЄСВ), на кількість календарних днів зайнятості (перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі — поважні причини).
Згідно з пунктом 28 Порядку № 1266 якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.
Зважаючи на зміст запитання, оскільки у працівниці страховий випадок (відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами; далі — «декретна» відпустка) настав у грудні 2020 року, а протягом останніх 12 календарних місяців (грудень 2019 року – листопад 2020 року) вона з поважних причин (через перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичним висновком) не мала заробітку, середня заробітна плата для нарахування «декретних» визначається виходячи з частини посадового окладу, встановленої працівниці на день настання страхового випадку.
Враховуючи, що за трудовим договором і наказом керівника працівниця обіймає 0,5 посади (працює 4 години в день), а оклад за повною посадою працівниці у грудні 2020 року становить 8000 грн., то середня заробітна плата для нарахування «декретних» визначається виходячи <