Нарахування «лікарняних» за період коронавірусної хвороби, яка частково припала на час перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати, наданої на період карантину
Працівник з 1 по 30 листопада 2020 року перебував у відпустці без збереження заробітної плати, наданій на підставі наказу керівника на період карантину (ч. друга ст. 26 Закону України «Про відпустки»). Під час перебування в цій відпустці працівник захворів на коронавірус. Після одужання 14 грудня (понеділок) працівник вийшов на роботу і надав підприємству листок непрацездатності з днями хвороби з 18 листопада по 11 грудня (п’ятниця). Чи нараховуються працівнику «лікарняні» за період хвороби, що припав на час його перебування у «карантинній» відпустці? Як в цьому випадку визначається розрахунковий період? Чи враховується страховий стаж працівника при нарахуванні «лікарняних» за період коронавірусної хвороби?
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (далі — ЛН).
Статтею 23 Закону № 1105 визначено підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Так, згідно з пунктом 6 частини 1 статті 23 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності не надається за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.
Згідно з пунктом 4 Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 р. № 440, дні тимчасової непрацездатності не оплачуються з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 1105.
Отже, у разі тимчасової непрацездатності працівника в період перебування у відпустці без збереження заробітної плати, в тому числі наданій на період карантину відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця та допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі разом — «лікарняні») не виплачуються.
В запитанні зазначено, що працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати з 1 вересня по 30 листопада 2020 року, а тимчасова непрацездатність (хвороба) у нього тривала з 18 листопада по 11 грудня 2020 року.
Отже, період тимчасової непрацездатності з 18 по 30 листопада (13 календарних днів) припав на відпустку без збереження заробітної плати, тому за цей період «лікарняні» працівнику не нараховуються (не виплачуються).1
1 Див. також лист ФСС з ТВП від 17.11.2016 р. № 2.4-46-2015. (Ред.)
За період тимчасової непрацездатності з 1 по 11 грудня 2020 року (11 календарних днів), коли працівник вже не перебував у відпустці без збереження заробітної плати і мав вийти на роботу та отримувати заробітну плату, «лікарняні» виплачуються в загальному порядку, оскільки мають повністю або частково компенсувати працівнику втрату заробітної плати (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105). Цей період припадає на чотирнадцятий – двадцять четвертий дні тимчасової непрацездатності, тому «лікарняні» виплачуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі — Фонд), оскільки згідно з частиною 2 статті 22 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності.
Незважаючи на те, що ЛН працівнику буде оплачено лише з 1 грудня, страховий випадок (тимчасова непрацездатність) настав у працівника 18 листопада, тому розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати будуть останні 12 календарних місяців, що передують листопаду 2020 року, а саме: листопад 2019 року – жовтень 2020 року (якщо працівник увесь цей період перебував у трудових відносинах з підприємством).
Для працівників, які хворіли на коронавірус і надали роботодавцю ЛН з причиною непрацездатності «захворювання загальне – 1», нарахування «лікарняних» здійснюється у загальновстановленому порядку залежно від страхового стажу відповідно до частини 1 статті 24 Закону № 1105.
Для працівників, які не хворіли на коронавірус, але перебували на самоізоляції та надали роботодавцю ЛН з причиною непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11», нарахування «лікарняних» здійснюється згідно з частиною 2 статті 24 Закону № 1105, а саме у розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу, за винятком медичних працівників, яким «лікарняні» у таких випадках виплачуються в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.