Начисление «больничных» за период коронавирусной болезни, которая частично пришлась на время пребывания работника в отпуске без сохранения заработной платы, предоставленного на период карантинаНарахування «лікарняних» за період коронавірусної хвороби, яка частково припала на час перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати, наданої на період карантину
Работник с 1 по 30 ноября 2020 года находился в отпуске без сохранения заработной платы на период карантина (ч. вторая ст. 26 Закона Украины «Об отпусках»). Во время пребывания в этом отпуске работник заболел коронавирусом. После выздоровления 14 декабря (понедельник) работник вышел на работу и предоставил предприятию листок нетрудоспособности с днями болезни с 18 ноября по 11 декабря (пятница). Начисляются ли работнику «больничные» за период болезни, которая пришлась на время его пребывания в «карантинном» отпуске? Как в этом случае определяется расчетный период? Учитывается ли страховой стаж работника при начислении «больничных» за период коронавирусной болезни?Працівник з 1 по 30 листопада 2020 року перебував у відпустці без збереження заробітної плати, наданій на підставі наказу керівника на період карантину (ч. друга ст. 26 Закону України «Про відпустки»). Під час перебування в цій відпустці працівник захворів на коронавірус. Після одужання 14 грудня (понеділок) працівник вийшов на роботу і надав підприємству листок непрацездатності з днями хвороби з 18 листопада по 11 грудня (п’ятниця). Чи нараховуються працівнику «лікарняні» за період хвороби, що припав на час його перебування у «карантинній» відпустці? Як в цьому випадку визначається розрахунковий період? Чи враховується страховий стаж працівника при нарахуванні «лікарняних» за період коронавірусної хвороби?
В соответствии с частью 1 статьи 31 Закона Украины «Об общеобязательном государственном социальном страховании» от 23.09.99 г. № 1105-XIV (далее — Закон № 1105) основанием для назначения пособия по временной нетрудоспособности является выданный в установленном порядке листок нетрудоспособности (далее — ЛН).
Статьей 23 Закона № 1105 определены основания для отказа в предоставлении пособия по временной нетрудоспособности.
Так, согласно пункту 6 части 1 статьи 23 Закона № 1105 пособие по временной нетрудоспособности не предоставляется за период пребывания застрахованного лица в отпуске без сохранения заработной платы, творческом отпуске, дополнительном отпуске в связи с обучением.
Согласно пункту 4 Порядка оплаты первых пяти дней временной нетрудоспособности вследствие заболевания или травмы, не связанной с несчастным случаем на производстве, за счет денежных средств работодателя, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 26.06.2015 г. № 440, дни временной нетрудоспособности не оплачиваются по основаниям, предусмотренным статьей 23 Закона № 1105.
Следовательно, в случае временной нетрудоспособности работника в период пребывания в отпуске без сохранения заработной платы, в том числе предоставленном на период карантина в соответствии с частью второй статьи 26 Закона Украины «Об отпусках» от 15.11.96 г. № 504/96-ВР, оплата первых пяти дней временной нетрудоспособности вследствие заболевания или травмы, не связанной с несчастным случаем на производстве, за счет средств работодателя и пособие по временной нетрудоспособности за счет средств Фонда социального страхования Украины (далее вместе — «больничные») не выплачиваются.
В вопросе указано, что работник находился в отпуске без сохранения заработной платы с 1 сентября по 30 ноября 2020 года, а временная нетрудоспособность (болезнь) у него длилась с 18 ноября по 11 декабря 2020 года.
Таким образом, период временной нетрудоспособности с 18 по 30 ноября (13 календарных дней) пришелся на отпуск без сохранения заработной платы, поэтому за этот период «больничные» работнику не начисляются и не выплачиваются.1
1 См. также письмо ФСС по ВУТ от 17.11.2016 г. № 2.4-46-2015. (Ред.)
За период временной нетрудоспособности с 1 по 11 декабря 2020 года (11 календарных дней), когда работник уже не находился в отпуске без сохранения заработной платы и должен был выйти на работу и получать заработную плату, «больничные» выплачиваются в общем порядке, поскольку они должны полностью или частично компенсировать работнику потерю заработной платы (ч. 1 ст. 22 Закона № 1105). Этот период приходится на 14-й – 24-й дни временной нетрудоспособности, поэтому «больничные» выплачиваются за счет средств Фонда социального страхования Украины (далее — Фонд), поскольку согласно части 2 статьи 22 Закона № 1105 пособие по временной нетрудоспособности выплачивается Фондом застрахованным лицам начиная с 6-го дня нетрудоспособности за весь период до восстановления трудоспособности.
Несмотря на то, что ЛН работнику будет оплачен только с 1 декабря, страховой случай (временная нетрудоспособность) наступил у работника 18 ноября, поэтому расчетным периодом для исчисления средней заработной платы будут последние 12 календарных месяцев, предшествующих ноябрю 2020 года, а именно: ноябрь 2019 года – октябрь 2020 года (если работник весь этот период состоял в трудовых отношениях с предприятием).
Для работников, которые болели коронавирусом и представили работодателю ЛН с причиной нетрудоспособности «захворювання загальне – 1», начисление «больничных» осуществляется в общеустановленном порядке в зависимости от страхового стажа в соответствии с частью 1 статьи 24 Закона № 1105.
Для работников, которые не болели коронавирусом, но находились на самоизоляции и предоставили работодателю ЛН с причиной нетрудоспособности «ізоляція від COVID-19 – 11», начисление «больничных» осуществляется в соответствии с частью 2 статьи 24 Закона № 1105, а именно в размере 50% средней заработной платы (дохода) независимо от страхового стажа, за исключением медицинских работников, которым «больничные» в таких случаях выплачиваются в размере 100% средней заработной платы (дохода) независимо от страхового стажа.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (далі — ЛН).
Статтею 23 Закону № 1105 визначено підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Так, згідно з пунктом 6 частини 1 статті 23 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності не надається за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.
Згідно з пунктом 4 Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 р. № 440, дні тимчасової непрацездатності не оплачуються з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 1105.
Отже, у разі тимчасової непрацездатності працівника в період перебування у відпустці без збереження заробітної плати, в тому числі наданій на період карантину відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця та допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі разом — «лікарняні») не виплачуються.
В запитанні зазначено, що працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати з 1 вересня по 30 листопада 2020 року, а тимчасова непрацездатність (хвороба) у нього тривала з 18 листопада по 11 грудня 2020 року.
Отже, період тимчасової непрацездатності з 18 по 30 листопада (13 календарних днів) припав на відпустку без збереження заробітної плати, тому за цей період «лікарняні» працівнику не нараховуються (не виплачуються).1
1 Див. також лист ФСС з ТВП від 17.11.2016 р. № 2.4-46-2015. (Ред.)
За період тимчасової непрацездатності з 1 по 11 грудня 2020 року (11 календарних днів), коли працівник вже не перебував у відпустці без збереження заробітної плати і мав вийти на роботу та отримувати заробітну плату, «лікарняні» виплачуються в загальному порядку, оскільки мають повністю або частково компенсувати працівнику втрату заробітної плати (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105). Цей період припадає на чотирнадцятий – двадцять четвертий дні тимчасової непрацездатності, тому «лікарняні» виплачуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі — Фонд), оскільки згідно з частиною 2 статті 22 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності.
Незважаючи на те, що ЛН працівнику буде оплачено лише з 1 грудня, страховий випадок (тимчасова непрацездатність) настав у працівника 18 листопада, тому розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати будуть останні 12 календарних місяців, що передують листопаду 2020 року, а саме: листопад 2019 року – жовтень 2020 року (якщо працівник увесь цей період перебував у трудових відносинах з підприємством).
Для працівників, які хворіли на коронавірус і надали роботодавцю ЛН з причиною непрацездатності «захворювання загальне – 1», нарахування «лікарняних» здійснюється у загальновстановленому порядку залежно від страхового стажу відповідно до частини 1 статті 24 Закону № 1105.
Для працівників, які не хворіли на коронавірус, але перебували на самоізоляції та надали роботодавцю ЛН з причиною непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11», нарахування «лікарняних» здійснюється згідно з частиною 2 статті 24 Закону № 1105, а саме у розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу, за винятком медичних працівників, яким «лікарняні» у таких випадках виплачуються в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.