Начисление заработной платы работнику, который весь месяц не работал из-за простояНарахування заробітної плати працівнику, який весь місяць не працював через простій
Из-за карантина, установленного правительством, для всех работников структурного подразделения предприятия с 30 марта 2020 года введен простой, время которого согласно приказу руководителя оплачивается в размере 2/3 оклада. Весь апрель работники этого структурного подразделения не работали. Каким образом работнику структурного подразделения начисляется заработная плата за апрель, если оклад по его должности составляет 6000 грн.? Необходимо ли работнику осуществлять доплату до минимальной заработной платы?Через карантин, встановлений урядом, для всіх працівників структурного підрозділу підприємства з 30 березня 2020 року введено простій, час якого згідно з наказом керівника оплачується в розмірі 2/3 окладу. Весь квітень працівники цього структурного підрозділу не працювали. Яким чином працівнику структурного підрозділу нараховується заробітна плата за квітень, якщо оклад за його посадою становить 6000 грн.? Чи потрібно працівнику здійснювати доплату до мінімальної заробітної плати?
Согласно части первой статьи 113 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ) время простоя не по вине работника, в том числе на период объявления карантина, установленного Кабинетом Министров Украины, оплачивается из расчета не ниже двух третей тарифной ставки установленного работнику разряда (оклада).
Конкретный размер оплаты времени простоя, но не менее 2/3 тарифной ставки (оклада), устанавливается в приказе руководителя предприятия о введении простоя.
Оплата за время простоя, который имел место не по вине работника, является минимальной государственной гарантией в оплате труда, о чем указано в части первой статьи 12 Закона Украины «Об оплате труда» от 24.03.95 г. № 108/95-ВР (далее — Закон № 108).
В соответствии со статьей 95 КЗоТ и статьей 3 Закона № 108 минимальная заработная плата — это установленный законом минимальный размер оплаты труда за выполненную работником месячную (часовую) норму труда.
Частью первой статьи 3-1 Закона № 108 установлено, что размер заработной платы работника за полностью выполненную месячную (часовую) норму труда не может быть ниже размера минимальной заработной платы.
В случае заключения трудового договора о работе на условиях неполного рабочего времени, а также при невыполнении работником в полном объеме месячной (часовой) нормы труда минимальная заработная плата выплачивается пропорционально выполненной норме труда (ч. пятая ст. 3-1 Закона № 108).
Учитывая вышеизложенное, доплата до минимальной заработной платы может выплачиваться только за время, в течение которого работник выполнял работу. В этом случае минимальная заработная плата в месяце простоя исчисляется пропорционально выполненной норме труда (отработанному времени).
В период простоя работа, предусмотренная трудовым договором (должностной или рабочей инструкцией), работником не выполняется. Следовательно, за время простоя доплата до минимальной заработной платы не выплачивается.
Учитывая содержание вопроса, если из-за карантина, установленного постановлением Кабинета Министров Украины «О предотвращении распространения на территории Украины острой респираторной болезни COVID-19, вызванной коронавирусом SARS-CoV-2» от 11.03.2020 г. № 211, для всех работников структурного подразделения предприятия введен простой, время которого согласно приказу руководителя оплачивается в размере 2/3 оклада, то у работника, который весь месяц — апрель не работал из-за простоя и у которого оклад составляет 6000 грн., заработная плата за этот месяц составляет 4000 грн. (6000 грн. х 2/3), при этом доплата до минимальной заработной платы не выплачивается.
Згідно з частиною першою статті 113 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Конкретний розмір оплати часу простою, але не менше 2/3 тарифної ставки (окладу), встановлюється в наказі керівника підприємства про введення простою.
Оплата за час простою, який мав місце не з вини працівника, є мінімальною державною гарантією в оплаті праці, про що зазначено в частині першій статті 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон № 108).
Відповідно до статті 95 КЗпП і статті 3 Закону № 108 мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Частиною першою статті 3-1 Закону № 108 встановлено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці (ч. п’ята ст. 3-1 Закону № 108).
Враховуючи вищезазначене, доплата до мінімальної заробітної плати може виплачуватися лише за час, протягом якого працівник виконував роботу. В цьому випадку мінімальна заробітна плата в місяці простою обчислюється пропорційно до виконаної норми праці (відпрацьованого часу).
В період простою робота, передбачена трудовим договором (посадовою або робочою інструкцією), працівником не виконується. Отже, за час простою доплата до мінімальної заробітної плати не виплачується.
Зважаючи на зміст запитання, якщо через карантин, встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 р. № 211, для всіх працівників структурного підрозділу підприємства введено простій, час якого згідно з наказом керівника оплачується в розмірі 2/3 окладу, то у працівника, який весь місяць — квітень не працював через простій і оклад якого становить 6000 грн., заробітна плата за цей місяць становить 4000 грн. (6000 грн. х 2/3), при цьому доплата до мінімальної заробітної плати не виплачується.