Разъяснение Черкасского городского отделения Фонда социального страхования Украины «Алгоритм действий, если работник заболел и сообщил работодателю о том, что ему выдан электронный листок нетрудоспособности» от 09.08.2021Роз’яснення Черкаського міського відділення Фонду соціального страхування України «Алгоритм дій, якщо працівник захворів і повідомив роботодавця про те, що йому видано електронний листок непрацездатності» від 09.08.2021
ЧЕРКАССКОЕ ГОРОДСКОЕ ОТДЕЛЕНИЕ ФОНДА СОЦИАЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ УКРАИНЫ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 09.08.2021
Алгоритм действий, если работник заболел и сообщил работодателю о том,
что ему выдан электронный листок нетрудоспособности
(Извлечение)
<…>
Э-больничные являются основанием для получения пособий из Фонда социального страхования Украины, а также оплаты первых пяти дней лечения болезней или травм своих сотрудников, которую осуществляют работодатели.
Следовательно, как действовать, если ваш работник заболел и сообщил о том, что ему выдан электронный листок нетрудоспособности?
1. Для организации работы работодателю следует определить порядок и круг лиц, которые будут отвечать за работу с э-больничными. Получение э-больничного не влияет на процедуру назначения, расчета и выплаты материального обеспечения от ФССУ, но должно быть определено лицо, которое будет отслеживать наличие э-больничных в личном кабинете на сайте Пенсионного фонда.
2. Проверить наличие э-больничного в кабинете Пенсионного фонда. Для работодателей он должен быть доступен сразу после открытия. И эта информация даст возможность работодателю правильно отобразить информацию в табеле учета рабочего времени.
Следует заметить, что статус у него сразу будет «закритий», но до окончания срока лечения врач может изменить даты пребывания на больничном. Именно поэтому все действия по назначению и начислению пособия по временной нетрудоспособности необходимо делать после окончания срока лечения, указанного в листке нетрудоспособности.1
1 «Больничные» начисляются только по э-больничному, который получил статус «готовий до сплати». (Ред.)
3. Э-больничный по решению работодателя или печатается, или остается в электронной форме в кадровой службе. Работнику не нужно распечатывать э-больничный и предоставлять работодателю какое-либо бумажное подтверждение временной нетрудоспособности.
4. Отдел кадров или другое ответственное лицо определяет страховой стаж для установления размера пособия. Как и в случае бумажного больничного листа, размер пособия по временной утрате трудоспособности составит от 50% до 100% среднего дохода застрахованного лица в зависимости от стажа, а размер пособия по беременности и родам — 100% среднего дохода.
5. Далее информация попадает в комиссию (уполномоченному) по социальному страхованию, которая назначает пособие и оформляет свое решение протоколом установленной формы. Согласно законодательству срок назначения не может превышать 10 дней с момента закрытия больничного. Комиссии не следует забывать об отметках о нарушении режима и состоянии алкогольного опьянения, которые присутствуют и в электронной форме больничного так же, как и в бумажной.
6. Бухгалтерия осуществляет расчет материального обеспечения на основании больничного и решения комиссии по социальному страхованию, формирует заявление-расчет и не позднее 5 рабочих дней с даты принятия решения комиссии направляет его в рабочий орган Фонда. ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ! В э-больничном отсутствует серия, только присваивается уникальный номер. Поэтому заявления-расчеты следует подавать отдельно от обычных листков нетрудоспособности.2
2 О прохождении э-больничного на предприятии подробно рассказано также в разъяснениях ФССУ от 07.06.2021 и от 11.06.2021 — см. журнал «Все о труде и зарплате» № 4/2021, стр. 122 и 123. (Ред.)
Следует отметить, что если пациенту был открыт больничный на бланке, то его продолжение до закрытия должно осуществляться исключительно в бумажном виде даже в случае перехода больницы на электронный формат.
7. <…> При оформлении заявления-расчета следует внимательно проверить причины нетрудоспособности, которые отличаются от бумажных больничных. Так, в э-больничных:
«1 — Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві»;
«2 — Вагітність і пологи»;
«3 — Необхідність догляду за хворою дитиною»;
«4 — Необхідність догляду за хворим членом сім’ї»;
«5 — Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною»;
«6 — Карантин, встановлений відповідно до законодавства»;
«7 — Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства»;
«8 — Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу»;
«9 — Тимчасове переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу» (може бути із позначкою про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта);
«10 — Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2».
При наличии в медицинском заключении отметки о связи случая временной нетрудоспособности с профессиональной деятельностью пациента причина нетрудоспособности «Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві» после завершения расследования может быть изменена Фондом социального страхования Украины на основании актов расследования несчастного случая или профессионального заболевания на причины:
«11 — Тимчасова непрацездатність внаслідок професійного захворювання»;
«12 — Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві».
Дополнительную информацию по:
– пользованию Электронным кабинетом работодателя можно получить, позвонив на горячую линию Пенсионного фонда Украины по телефону: 0-800-503-753;
– оплате э-больничных — позвонив на горячую линию Фонда социального страхования Украины по телефону: 0-800-501-892.
ЧЕРКАСЬКЕ МІСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 09.08.2021
Алгоритм дій, якщо працівник захворів і повідомив роботодавця про те,
що йому видано електронний листок непрацездатності
(Витяг)
<…>
Е-лікарняні є підставою для отримання допомог від Фонду соціального страхування України, а також оплати перших п’яти днів лікування хвороб або травм своїх співробітників, яку здійснюють роботодавці.
Отже, як діяти, якщо ваш працівник захворів і повідомив про те, що йому видано електронний листок непрацездатності?
1. Для організації роботи роботодавцю слід визначити порядок та коло осіб, які будуть відповідати за роботу з е-лікарняними. Отримання е-лікарняного не впливає на процедуру призначення, розрахунку та виплати матеріального забезпечення від ФССУ, але має бути визначена особа, яка буде відслідковувати наявність е-лікарняних в особистому кабінеті на сайті Пенсійного фонду.
2. Перевірити наявність е-лікарняного в кабінеті Пенсійного фонду. Для роботодавців він має бути доступний відразу після відкриття. І ця інформація дасть можливість роботодавцю вірно відобразити інформацію в табелі обліку робочого часу.
Слід зауважити, що статус у нього відразу буде «закритий», але до закінчення терміну лікування лікар може змінити дати перебування на лікарняному. Саме тому всі дії по призначенню та нарахуванню допомоги по тимчасовій непрацездатності слід роботи після закінчення терміну лікування, вказаного у листку непрацездатності.1
1 «Лікарняні» нараховуються лише за е-лікарняним, який отримав статус «Готовий до сплати». (Ред.)f
3. Е-лікарняний за рішенням роботодавця або друкується, або залишається в електронній формі в кадровій службі. Працівнику не потрібно роздруковувати е-лікарняний та надавати роботодавцю будь-яких паперових підтверджень про тимчасову непрацездатність.
4. Відділ кадрів або інша відповідальна особа визначає страховий стаж для встановлення розміру допомоги. Як і в разі паперового лікарняного листка, розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності складе від 50% до 100% середнього доходу застрахованої особи залежно від тривалості стажу, а розмір допомоги по вагітності та пологах — 100% середнього доходу.
5. Далі інформація потрапляє до комісії (уповноваженого) із соціального страхування, яка призначає допомогу та оформлює своє рішення протоколом встановленої форми. Згідно із законодавством термін призначення допомоги не може перевищувати 10 днів з моменту закриття лікарняного. Комісії не слід забувати про позначки про порушення режиму та стан алкогольного сп’яніння, які присутні і в електронній формі лікарняного так само, як і в паперовій.
6. Бухгалтерія здійснює розрахунок матеріального забезпечення на підставі лікарняного та рішення комісії із соціального страхування, формує заяву-розрахунок та не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття рішення комісії надсилає її до робочого органу Фонду. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У Е-лікарняного відсутня серія, лише присвоюється унікальний номер. Тому заяви-розрахунки слід подавати окремо від звичайних листків непрацездатності.2
2 Про проходження е-лікарняного на підприємстві докладно йдеться також у роз’ясненнях ФССУ від 07.06.2021 р. та від 11.06.2021 р. — див. журнал «Все про працю і зарплату» № 4/2021, стор. 122 та 123. (Ред.)
Слід зазначити, якщо пацієнту було відкрито лікарняний на бланку, то його продовження аж до закриття має здійснюватися виключно у паперовому вигляді навіть у разі переходу лікарні на електронний формат.
7. <…> При оформленні заяви-розрахунку слід уважно перевірити причини непрацездатності, які відрізняються від паперових лікарняних. Так, в е-лікарняних:
«1 — Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві»;
«2 — Вагітність і пологи»;
«3 — Необхідність догляду за хворою дитиною»;
«4 — Необхідність догляду за хворим членом сім’ї»;
«5 — Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною»;
«6 — Карантин, встановлений відповідно до законодавства»;
«7 — Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства»;
«8 — Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу»;
«9 — Тимчасове переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу» (може бути із позначкою про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта);
«10 — Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2».
У разі наявності в медичному висновку відмітки про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта причина непрацездатності «Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві» після завершення розслідування може бути змінена Фондом соціального страхування України на підставі актів розслідування нещасного випадку або професійного захворювання на причини:
«11 — Тимчасова непрацездатність внаслідок професійного захворювання»;
«12 — Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві».
Додаткову інформацію щодо:
– користування Електронним кабінетом роботодавця можна отримати, зателефонувавши на гарячу лінію Пенсійного фонду України за номером: 0-800-503-753;
– оплати е-лікарняних — зателефонувавши на гарячу лінію Фонду соціального страхування України за номером: 0-800-501-892.