З початком збройної агресії проти України ми неодноразово на сторінках журналу розглядали трудові гарантії працівників, призваних на військову службу в особливий період, в тому числі під час мобілізації та воєнного стану, які тривають і зараз. Крім трудових гарантій зазначеним працівникам-військовослужбовцям, законодавством передбачено трудові гарантії та пільги особам, які після перебування на військовій службі в особливий період були демобілізовані, зокрема після поранення. Що необхідно враховувати роботодавцям, працівники яких після демобілізації стали до роботи? Які особливості надання їм відпусток, нарахування відпускних, «середньозарплатних» та страхових виплат? Чи мають вони право на пільги в оподаткуванні?
Звільнений з військової служби працівник став до роботи: трудові гарантії, пільги та виплати
У зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією проти України воєнний стан і мобілізацію в нашій країні Указами Президента України продовжено до 10 листопада 2024 року. Незважаючи на це, за наявності підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII та статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII (далі — Закон про військовий обов’язок), військовослужбовці можуть бути звільнені з військової служби (демобілізовані). Ті з військовослужбовців, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємства) або у фізичних осіб – підприємців (далі разом — роботодавці), після звільнення з військової служби (демобілізації) мають стати до роботи у своїх роботодавців.
Підтвердження звільнення працівника з військової служби
Перш ніж допустити працівника до роботи роботодавець має впевнитися, що працівник дійсно звільнився з військової служби, а не покинув її самовільно.
Пунктом 7 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі — Положення № 1153), визначено, що військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону про військовий обов’язок закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Згідно з пунктом 70 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок № 1487), органи військового управління (органи управління), військові частини (підрозділи) інших військових формувань повідомляють у 7-де