Бухучет выплат больничных за счет ФСС по ВУТ
ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 12.04.2011 р. № 17-04/969-5120
Щодо відображення в бухобліку бюджетних установ нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності за рахунок ФСС з ТВП
<…>
Щодо відображення в бухобліку нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності за рахунок Фонду соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (далі — Фонд) та нарахування єдиного внеску на допомогу з тимчасової непрацездатності
Відображення у бухгалтерському обліку нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснюється відповідно до кореспонденції субрахунків, наведеної у Інструкції про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ, затвердженій наказом Державного казначейства України від 10.07.2000 р. № 61 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 14.08.2000 р. за № 497/4718 (в редакції наказу Державного казначейства України від 14.02.2005 р. № 28, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.03.2005 р. за № 288/10568) (далі — Інструкція).
Щодо запровадження додаткових субрахунків для розрахунків по допомозі з тимчасової непрацездатності за рахунок Фонду, у т. ч. для єдиного внеску та податку на доходи, що утримується із неї
Згідно з пунктом 3 Інструкції при проведенні бухгалтерських записів бюджетними установами застосовуються субрахунки (рахунки другого порядку), установлені Планом рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, виходячи із загальнодержавних та галузевих потреб управління, контролю, аналізу та звітності. Господарські операції установ можуть відображатися за допомогою додаткових субрахунків (рахунків третього, четвертого й ін. порядків), з обов’язковим збереженням номерів субрахунків Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ (рахунків другого порядку).
Виплати допомоги, що надається за рахунок фондів державного соціального страхування, відображаються у Розрахунково-платіжній відомості (зведеній) типова форма № П-7, затвердженій наказом Державного комітету статистики України від 05.12.2008 р. № 489 “Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці”.
Щодо відображення в бухобліку операцій з утримання зарплати за минулий рік у зв’язку з уточненням відпрацьованих робочих днів
Відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” всі господарські операції, які здійснюються бюджетною установою, повинні бути повністю відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
При необхідності внесення змін до облікових регістрів слід керуватися Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.06.95 р. за № 168/704.
Роз’яснення щодо порядку відображення в бухгалтерському обліку виправлення помилок було надано листом Державного казначейства України від 25.02.2005 р. № 07-04/334-1617.
Щодо коштів, за рахунок яких треба нараховувати єдиний внесок на допомогу з тимчасової непрацездатності, виплачену за рахунок Фонду
Бюджетним кодексом України передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (частина 1 ст. 48).
Статтею 50 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (далі — Закон) встановлено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України).
Пунктами 1 та 2 статті 34 Закону визначені такі види матеріального забезпечення, як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах.
Відповідно до статті 21 Закону підставою дія фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
Враховуючи вищезазначене, видатки, пов’язані з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до Закону, здійснюються бюджетними установами виключно за рахунок коштів, перерахованих органом відділення Фонду на вказаний розпорядником рахунок, відкритий в органі Державного казначейства України.
Щодо оформлення Заявки на видачу готівки та перерахування коштів на вкладні рахунки при отриманні (перерахуванні) лікарняних
Відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.2004 р. № 89 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.06.2004 р за № 716/9315, та Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 04.11.2002 р. № 205, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.11.2002 р. за № 919/7207, для оформлення документ на отримання заробітної плати, стипендії та інших коштів, що видаються на видатки, які не можуть бути проведені безготівковою оплатою, розпорядники та одержувачі бюджетних коштів подають до органів Державного казначейства заявку на видачу готівки та перерахування коштів на вкладні рахунки у двох примірниках.
У заявках на видачу готівки на виплату заробітної плати указуються суми податку з доходів фізичних осіб, суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок), інші податки і обов’язкові платежі, які утримані із заробітної плати та нараховані відповідно до законодавства.
Для отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності з рахунків 3711 бюджетні установи надають заявку на видачу готівки та перерахування коштів на вкладні рахунки, в якій зазначаються суми допомоги по тимчасовій непрацездатності та утриманих внесків і податків.
Перший заступник голови – О. Даневич