Начисление среднего заработка за время простоя, если в месяце расчетного периода работник не работал из-за отпуска и болезни, но ему в этом месяце начислена квартальная премияНарахування середнього заробітку за час простою, якщо в місяці розрахункового періоду працівник не працював через відпустку і хворобу, але йому в цьому місяці нарахована квартальна премія
Для работников предприятия из-за карантина введен простой с 18 марта 2020 года, за время которого согласно приказу руководителя за работниками сохраняется средний заработок (ч. третья ст. 113 КЗоТ). Одна из работниц (кассир), оклад которой составляет 7000 грн., в расчетном периоде (январь – февраль) находилась в ежегодном отпуске с 2 по 26 января (24 к. д.), а с 27 по 31 января (5 к. д.) болела. В январе у работницы нет отработанных дней, но в этом месяце ей начислена производственная премия за IV квартал в сумме 4500 грн. В феврале работница отработала все рабочие дни и получила зарплату в размере оклада. Каким образом при исчислении среднего заработка за время простоя учитываются выплаченные работнице в расчетном периоде отпускные, «больничные» и квартальная премия?Для працівників підприємства через карантин введено простій з 18 березня 2020 року, за час якого згідно з наказом керівника за працівниками зберігається середній заробіток (ч. третя ст. 113 КЗпП). Одна з працівниць (касир), оклад якої становить 7000 грн., в розрахунковому періоді (січень – лютий) перебувала у щорічній відпустці з 2 по 26 січня (24 к. д.), а з 27 по 31 лютого (5 к. д.) хворіла. В січні у працівниці немає відпрацьованих днів, але в цьому місяці їй нараховано виробничу премію за IV квартал в сумі 4500 грн. В лютому працівниця відпрацювала всі робочі дні та отримала зарплату в розмірі окладу. Яким чином при обчисленні середнього заробітку за час простою враховуються виплачені працівниці в розрахунковому періоді відпускні, «лікарняні» і квартальна премія?
Согласно части третьей статьи 113 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ) за время простоя, когда возникла производственная ситуация, опасная для жизни или здоровья работника или для людей, которые его окружают, и окружающей природной среды не по вине работника, за ним сохраняется средний заработок.
Исчисление среднего заработка за время простоя осуществляется согласно нормам Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 г. № 100 (далее — Порядок № 100).
Средний заработок за время простоя исчисляется исходя из выплат за последние 2 календарных месяца работы, предшествующих месяцу начала простоя (абз. третий п. 2 Порядка № 100).
Начисление оплаты за время простоя (среднего заработка) осуществляется путем умножения среднедневного заработка на число рабочих дней, приходящихся на время простоя. Среднедневная заработная плата определяется делением заработной платы за фактически отработанные в течение 2 месяцев рабочие дни на число отработанных рабочих дней за этот период (п. 8 Порядка № 100).
Выплаты, включаемые в расчет средней заработной платы, определены в пункте 3 Порядка № 100, а выплаты, которые не включаются в расчет средней заработной платы — в пункте 4 этого Порядка.
Абзацем вторым пункта 4 Порядка № 100 установлено, что при исчислении средней заработной платы за последние 2 месяца не учитываются выплаты за время, в течение которого сохраняется средний заработок работника (за время ежегодного и дополнительного отпусков, командировки, выполнения государственных и общественных обязанностей и т. д.) и пособие по временной нетрудоспособности (далее — «больничные»).
Следовательно, при исчислении среднего заработка за время простоя не учитываются отпускные и «больничные», начисленные работнику в расчетном периоде.
Абзацем первым пункта 3 Порядка № 100 установлено, что при исчислении средней заработной платы во всех случаях ее сохранения включаются: основная заработная плата; постоянные доплаты и надбавки; производственные премии и премии за экономию конкретных видов топлива, электроэнергии и тепловой энергии; вознаграждение по итогам годовой работы и выслугу лет и т. д. Премии включаются в заработок того месяца, на который они приходятся согласно расчетной ведомости на заработную плату. Премии, выплачиваемые за квартал и более продолжительный промежуток времени, при исчислении средней заработной платы за последние 2 календарных месяца, включаются в заработок в части, соответствующей количеству месяцев в расчетном периоде. В случае если число рабочих дней в расчетном периоде отработано не полностью, премии, вознаграждения и другие поощрительные выплаты при исчислении средней заработной платы за последние 2 календарных месяца учитываются пропорционально времени, отработанному в расчетном периоде.
Таким образом, при исчислении средней заработной платы за последние 2 календарных месяца (в том числе за время простоя) премии за квартал и более продолжительный промежуток времени включаются в расчет средней заработной платы с учетом двух условий:
– в части, соответствующей количеству месяцев в расчетном периоде;2
2 См. письма Минсоцполитики от 09.09.2019 г. № 1288/0/206-19 и от 21.09.2012 г. № 991/13/84-12 в журнале «Все о труде и зарплате» соответственно № 9/2019, стр. 119, и № 2/2018, стр. 120. (Ред.)
– пропорционально отработанному времени в расчетном периоде.
Обращаем внимание, что январь, в котором нет отработанных дней из-за ежегодного отпуска и болезни, но за работницей сохранялся средний заработок за время отпуска и болезни, не исключается из расчетного периода, поскольку в соответствии с абзацем шестым пункта 2 Порядка № 100 из расчетного периода исключается только время, в течение которого работники согласно действующему законодательству или по другим уважительным причинам не работали и за ними не сохранялся заработок или сохранялся частично.
Следовательно, отсутствие отработанных дней из-за оплачиваемых отпуска и болезни в месяце расчетного периода, в котором работнику начислена квартальная премия, не является основанием для исключения такой премии из расчета.
Учитывая вышеизложенное и содержание вопроса, если работнице в расчетном периоде, включающем 2 месяца (январь – февраль), начислена производственная премия за IV квартал, который включает 3 месяца (октябрь, ноябрь, декабрь), то сначала в расчет включается 2/3 такой премии. После этого, поскольку в расчетном периоде отработаны не все рабочие дни (в январе из-за отпуска и болезни не отработано ни одного рабочего дня, а в феврале отработано 20 рабочих дней), указанная часть (2/3) квартальной премии должна быть учтена пропорционально отработанному времени в расчетном периоде.
ПРИМЕР
Начисление среднего заработка за время простоя, если в месяце расчетного периода работник не работал из-за отпуска и болезни, но ему в этом месяце выплачена квартальная премия
На предприятии с 5-дневной рабочей неделей (выходные дни в субботу и воскресенье) из-за карантина введен простой с 18 марта 2020 года, за время которого согласно приказу руководителя за работниками сохраняется средний заработок (ч. третья ст. 113 КЗоТ).
В расчетном периоде (январь – февраль) работница в январе не отработала ни одного из 21 рабочего дня, предусмотренного графиком работы на этот месяц, поскольку находилась в ежегодном отпуске с 2 по 26 января (за время отпуска ей начислены отпускные), а с 27 по 31 января болела (за время болезни ей начислены «больничные»). В январе ей начислена производственная премия за IV квартал в сумме 4500 грн. В феврале работница выполнила месячную норму рабочего времени — отработала 20 рабочих дней, поэтому получила за этот месяц заработную плату в размере оклада — 7000 грн.
Исчислим средний заработок работницы за время простоя в марте — с 18 по 31 марта 2020 года, на который приходится 10 рабочих дней по графику работы.
Отпускные и «больничные», начисленные работнице в расчетном периоде, не учитываются при исчислении среднего заработка за время простоя (абз. второй п. 4 Порядка № 100).
Производственная премия за IV квартал выплачена по итогам работы за 3 месяца (октябрь, ноябрь, декабрь) этого квартала, а расчетный период включает 2 месяца (январь – февраль), поэтому при исчислении средней заработной платы за время простоя сначала учитывается только 2/3 такой премии. После этого, поскольку в расчетном периоде отработаны не все рабочие дни по графику работы, указанная часть (2/3) квартальной премии учитывается пропорционально отработанному времени в расчетном периоде (абз. первый п. 3 Порядка № 100).
Количество рабочих дней в расчетном периоде:
21 р. д. (январь) + 20 р. д. (февраль) = 41 р. д.
Количество отработанных дней в расчетном периоде:
0 отраб. д. (январь) + 20 отраб. д. (февраль) = 20 отраб. д.
Сумма премии за IV квартал, которая учитывается при исчислении средней заработной платы:
4500 грн. х 2/3 : 41 р. д. х 20 отраб. д. = 1463,41 грн.
Общая заработная плата в расчетном периоде, с которой исчисляется средняя заработная плата за время простоя:
7000 грн. (зарплата за февраль) + 1463,41 грн. (премия за IV квартал) = 8463,41 грн.
Среднедневная заработная плата работницы:
8463,41 грн. : 20 отраб. д. = 423,17 грн.
Средний заработок за время простоя в марте (включает 10 рабочих дней):
423,17 грн. х 10 р. д. = 4231,70 грн.
Згідно з частиною третьою статті 113 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з вини працівника, за ним зберігається середній заробіток.
Обчислення середнього заробітку за час простою здійснюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Середній заробіток за час простою обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю початку простою (абз. третій п. 2 Порядку № 100).
Нарахування оплати за час простою (середнього заробітку) провадиться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів, які припадають на час простою. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 2 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період (п. 8 Порядку № 100).
Виплати, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, визначені у пункті 3 Порядку № 100, а виплати, які не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, — у пункті 4 цього Порядку.
Абзацом другим пункту 4 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час щорічної і додаткової відпусток, відрядження, виконання державних і громадських обов’язків тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (далі — «лікарняні»).
Отже, при обчисленні середнього заробітку за час простою не враховуються відпускні та «лікарняні», нараховані працівнику в розрахунковому періоді.
Абзацом першим пункту 3 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; постійні доплати і надбавки; виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні 2 календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.
Таким чином, при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 календарні місяці (в тому числі за час простою) премії за квартал і більш тривалий проміжок часу включаються до розрахунку середньої заробітної плати з урахуванням двох умов:
– в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді;2
2 Див. листи Мінсоцполітики від 09.09.2019 р. № 1288/0/206-19 та від 21.09.2012 р. № 991/13/84-12 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 9/2019, стор. 119, та № 2/2018, стор. 120. (Ред.)
– пропорційно відпрацьованому часу в розрахунковому періоді.
Звертаємо увагу, що січень, в якому немає відпрацьованих днів через щорічну відпустку і хворобу, але за працівницею зберігався середній заробіток за час відпустки і хвороби, не виключається з розрахункового періоду, оскільки відповідно до абзацу шостого пункту 2 Порядку № 100 з розрахункового періоду виключається тільки час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково.
Отже, відсутність відпрацьованих днів через оплачувані відпустку і хворобу в місяці розрахункового періоду, в якому працівнику нарахована квартальна премія, не є підставою для виключення такої премії із розрахунку.
Враховуючи вищевикладене та зміст запитання, якщо працівниці в розрахунковому періоді, який включає 2 місяці (січень – лютий), нараховано виробничу премію за IV квартал, який включає 3 місяці (жовтень, листопад, грудень), то спочатку до розрахунку включається 2/3 такої премії. Після цього, оскільки в розрахунковому періоді відпрацьовано не всі робочі дні (в січні через відпустку і хворобу не відпрацьовано жодного робочого дня, а в лютому відпрацьовано 20 робочих днів), зазначена частина (2/3) квартальної премії має бути врахована пропорційно відпрацьованому часу в розрахунковому періоді.
ПРИКЛАД
Нарахування середнього заробітку за час простою, якщо в місяці розрахункового періоду працівник
не працював через відпустку і хворобу, але йому в цьому місяці виплачена квартальна премія
На підприємстві з 5-денним робочим тижнем (вихідні дні в суботу і неділю) через карантин введено простій з 18 березня 2020 року, за час якого згідно з наказом керівника за працівниками зберігається середній заробіток (ч. третя ст. 113 КЗпП).
В розрахунковому періоді (січень – лютий) працівниця в січні не відпрацювала жодного з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на цей місяць, оскільки перебувала у щорічній відпустці з 2 по 26 січня (за час відпустки їй нараховано відпускні), а з 27 по 31 січня хворіла (за час хвороби їй нараховано «лікарняні»). В січні їй нараховано виробничу премію за IV квартал в сумі 4500 грн. В лютому працівниця виконала місячну норму робочого часу — відпрацювала 20 робочих днів, тому отримала за цей місяць заробітну плату в розмірі окладу — 7000 грн.
Обчислимо середній заробіток працівниці за час простою в березні — з 18 по 31 березня 2020 року, на який припадає 10 робочих днів за графіком роботи.
Відпускні та «лікарняні», нараховані працівниці в розрахунковому періоді, не враховуються при обчисленні середнього заробітку за час простою (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Виробнича премія за IV квартал виплачена за підсумками роботи за 3 місяці (жовтень, листопад, грудень) цього кварталу, а розрахунковий період включає 2 місяці (січень – лютий), тому при обчисленні середньої заробітної плати за час простою спочатку включається лише 2/3 такої премії. Після цього, оскільки в розрахунковому періоді відпрацьовано не всі робочі дні за графіком роботи, вказана частина (2/3) квартальної премії враховується пропорційно відпрацьованому часу в розрахунковому періоді (абз. перший п. 3 Порядку № 100).
Кількість робочих днів в розрахунковому періоді:
21 р. д. (січень) + 20 р. д. (лютий) = 41 р. д.
Кількість відпрацьованих днів в розрахунковому періоді:
0 відпрац. д. (січень) + 20 відпрац. д. (лютий) = 20 відпрац. д.
Сума премії за IV квартал, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати:
4500 грн. х 2/3 : 41 р. д. х 20 відпрац. д. = 1463,41 грн.
Загальна заробітна плата в розрахунковому періоді, з якої обчислюється середня заробітна плата за час простою:
7000 грн. (зарплата за лютий) + 1463,41 грн. (премія за IV квартал) = 8463,41 грн.
Середньоденна заробітна плата працівниці:
8463,41 грн. : 20 відпрац. д.= 423,17 грн.
Середній заробіток за час простою в березні (включає 10 робочих днів):
423,17 грн. х 10 р. д. = 4231,70 грн.