Обчислення суми вихідної допомоги працівнику, який протягом останніх 4 місяців не працював через хворобу
Працівника звільняють у зв’язку із скороченням його посади 30 червня 2020 року. При звільненні йому виплачується вихідна допомога у розмірі середнього місячного заробітку. Протягом останніх 4 місяців (лютий – травень) працівник хворів, тому в розрахунковому періоді йому були нараховані лише «лікарняні». Як обчислити суму вихідної допомоги, якщо працівнику (сторож) встановлено режим роботи: добу працюю (з 9.00 до 9.00 наступного дня) — три доби відпочиваю з підсумованим обліком робочого часу, а оклад працівника становить 5000 грн.?
Обчислення середньої заробітної плати для нарахування суми вихідної допомоги при звільненні працівника провадиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 у всіх випадках збереження середньої заробітної плати (крім нарахування відпускних та відпускної компенсації), в тому числі для розрахунку вихідної допомоги при звільненні, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (в нашому випадку — передують місяцю, в якому відбувається звільнення працівника).
Якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. третій п. 4 Порядку № 100).
При обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Зважаючи на зміст запитання, оскільки протягом останніх 4 місяців (лютий – травень) перед місяцем звільнення (червень) працівник хворів і не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата для розрахунку вихідної допомоги обчислюється виходячи з установленого йому посадового окладу (5000 грн.).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 100 у разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 2 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні 2 календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, встановленим з дотриманням вимог законодавства.
Враховуючи, що працівник протягом останніх 2 календарних місяців не працював та у нього немає в цьому періоді відпрацьованих робочих днів, для розрахунку береться кількість робочих днів, встановлених за графіком роботи працівника. При цьому доба роботи за графіком, яка припадає на 2 суміжні календарні дні, при обчисленні кількості робочих днів враховується як 2 робочі дні.
Припустимо, що протягом останніх 2 календарних місяців (квітень – травень) перед місяцем звільнення (червень) за графіком роботи у працівника: у квітні — 8 робочих діб або 16 робочих днів; у травні — 9 робочих діб або 18 робочих днів.
Середньоденна заробітна плата:
(5000 грн. х 2 міс.) : (16 р. д. + 18 р. д.) = 294,18 грн.
Середньомісячне число робочих днів:
(16 р. д. (квітень) + 18 р. д. (травень)) : 2 = 17 р. д.
Середня місячна заробітна плата:
294,18 грн. х 17 р. д. = 5001,06 грн.
Отже, розмір вихідної допомоги, яку потрібно виплатити працівнику при звільненні, становить 5001,06 грн.