Разъяснение Пенсионного фонда Украины «Проверка электронных листков нетрудоспособности» от 24.12.2021Роз’яснення Пенсійного фонду України «Перевірка електронних листків непрацездатності» від 24.12.2021
ПЕНСИОННЫЙ ФОНД УКРАИНЫ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 24.12.2021
Проверка электронных листков нетрудоспособности
1. Э-больничный не отражается в кабинете страхователя. Что делать?
ШАГ 1. Проверить, создан ли листок нетрудоспособности.
Это может сделать застрахованное лицо, зарегистрированное в личном кабинете на вебпортале электронных услуг Пенсионного фонда Украины.
Авторизация застрахованного лица в личном кабинете на вебпортале электронных услуг Пенсионного фонда Украины осуществляется по квалифицированной электронной подписи (КЭП) или Bank ID.
Застрахованному лицу в личном кабинете в пункте меню «Мої листки непрацездатності» предоставлена возможность просмотра своих листков нетрудоспособности. Для просмотра доступны, в частности:
– номер листка нетрудоспособности;
– дата открытия листка нетрудоспособности;
– дата закрытия листка нетрудоспособности;
– статус листка нетрудоспособности;
– причина нетрудоспособности;
– ЕГРПОУ страхователя;
– наименование страхователя (по основному месту работы).
Если застрахованное лицо установило, что листок нетрудоспособности сформирован не для того страхователя, ему необходимо обратиться к страхователю (по основному месту работы) или в Главное управление Пенсионного фонда Украины по месту регистрации страхователя для проверки предоставленной работодателем информации о трудоустройстве и трудовых отношениях, а в случае некорректности/отсутствия данных — исправления в отчетности страхователя.
ШАГ 2. Если листок нетрудоспособности не создан (не отражается в личном кабинете застрахованного лица).
Если листок нетрудоспособности не создан, это свидетельствует о том, что в процессе обработки медицинского заключения о временной нетрудоспособности возникла ошибка.
Чтобы выяснить причину, почему не создан листок нетрудоспособности, застрахованному лицу необходимо позвонить в Контакт-центр Пенсионного фонда Украины по многоканальному телефонному номеру 0-800-503-753 и предоставить информацию о дате обращения к лечащему врачу, номере(ах) медицинского(их) заключения(ий) о временной утрате трудоспособности. Консультанты Контакт-центра имеют возможность поиска медицинских заключений о временной нетрудоспособности в Электронном реестре листков нетрудоспособности, после чего информируют заявителя о результате обработки медицинского заключения или о том, что он не поступал на обработку в Электронный реестр листков нетрудоспособности.
Если медицинское заключение о временной нетрудоспособности не поступало на обработку в Электронный реестр листков нетрудоспособности (далее — Реестр), необходимо обратиться к врачу для направления такого заключения в Реестр.
Если результат обработки медицинского заключения о временной нетрудоспособности «Непрацездатну особу не знайдено в Реєстрі застрахованих осіб», застрахованному лицу необходимо:
– обратиться к лечащему врачу для проверки корректности регистрационного номера учетной карточки плательщика налогов/паспортных данных, ФИО и в случае корректировки направить медицинское заключение о временной нетрудоспособности в Реестр;
– обратиться к работодателю (по основному месту работы) для проверки предоставленной информации о трудоустройстве и трудовых отношениях в случае, если лицо недавно трудоустроено (отсутствуют сведения в отчете за последний закрытый квартал), для подачи справочного отчета по форме «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску», после чего —обратиться к лечащему врачу для отправки медицинского заключения о временной нетрудоспособности в Реестр.
Если результат обработки медицинского заключения о временной нетрудоспособности «Помилка однозначного пошуку в Реєстрі застрахованих осіб/За направленими персональними даними знайдено більше однієї особи/Перевірте ПІБ та документ особи», застрахованному лицу необходимо проверить в личном кабинете застрахованного лица на вебпортале электронных услуг Пенсионного фонда отражение ФИО и регистрационного номера учетной карточки плательщика налогов:
– в случае выявления застрахованным лицом некорректных сведений в своей учетной карточке (фамилия, имя, отчество на текущий момент; регистрационный номер учетной карточки плательщика налогов; дата рождения, место рождения; пол; гражданство; серия и номер паспорта; номер телефона (с согласия), адрес места жительства) оно может подать анкету застрахованного лица на вебпортале электронных услуг Пенсионного фонда Украины для внесения/изменения/уточнения данных в Реестр(е) застрахованных лиц;
– если данные в Реестре застрахованных лиц корректны — обратиться к лечащему врачу для проверки корректности регистрационного номера учетной карточки плательщика налогов/паспортных данных и ФИО в медицинском заключении, в случае корректировки — направить медицинское заключение о временной нетрудоспособности в Реестр.
Если результат обработки медицинского заключения о временной нетрудоспособности «Відсутня інформація про трудові відносини на дату початку періоду непрацездатності»:
- в случае если лицо, по которому создано медицинское заключение о временной нетрудоспособности, официально трудоустроено, необходимо выполнить следующие шаги:
– в кабинете застрахованного лица на вебпортале электронных услуг Пенсионного фонда Украины проверить наличие данных о трудовых отношениях — начисленную заработную плату по страхователю, у которого лицо работает (пункт «Моя заробітна плата» — Заработная плата/доход (по страхователям);
– обратиться к работодателю для проверки в личном кабинете страхователя на вебпортале электронных услуг Пенсионного фонда Украины данных о трудовых отношениях.
- если данные о трудовых отношениях отсутствуют или недостоверны:
– страхователю необходимо подать отчет по форме «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску»;
– если лицо недавно трудоустроено (отсутствуют сведения в отчете за последний закрытый квартал), необходимо подать уведомление о принятии работника на работу;
– при наличии недостоверных данных страхователю необходимо подать уточняющий отчет с достоверными данными.
По результатам проведенных действий (согласно шагу 2) проверить в личном кабинете застрахованного лица и/или страхователя на вебпортале электронных услуг Пенсионного фонда Украины корректность отражения данных о трудовых отношениях, поданных страхователем.
В случае корректного отражения данных о трудоустройстве обратиться к врачу с просьбой направить медицинское заключение о временной нетрудоспособности повторно в Электронный реестр листков нетрудоспособности.
2. Могут ли работодатели просмотреть э-больничные своих работников, в том числе работающих по совместительству?
Получить сведения о своих работниках, в частности об оформлении электронного листка нетрудоспособности, размере заработной платы для проведения расчетов выплат по больничным листкам, работодатели могут через электронный кабинет страхователя (работодателя) вебпортала электронных услуг Пенсионного фонда Украины.
После перехода по кнопке «Дані з Електронного реєстру листків непрацездатності» в разделе «Страхувальникам» в личном кабинете работодателя открывается возможность просмотра всех записей о временной нетрудоспособности работников работодателя, сформированных в Электронном реестре листов нетрудоспособности на основании медицинских заключений о временной нетрудоспособности.
В настоящее время ведутся работы по реализации возможности отражения листков нетрудоспособности в личных кабинетах всех страхователей, с которыми застрахованное лицо состоит в трудовых отношениях.
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 24.12.2021
Перевірка електронних листків непрацездатності
1. Е-лікарняний не відображається в кабінеті страхувальника. Що робити?
КРОК 1. Перевірити, чи створено листок непрацездатності.
Це може зробити застрахована особа, яка зареєстрована в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Авторизація застрахованої особи в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України здійснюється за кваліфікованим електронним підписом (КЕП) або Bank ID.
Застрахованій особі з особистого кабінету з пункту меню «Мої листки непрацездатності» надано можливість перегляду своїх листків непрацездатності. Для перегляду доступні, зокрема:
– номер листка непрацездатності;
– дата відкриття листка непрацездатності;
– дата закриття листка непрацездатності;
– статус листка непрацездатності;
– причина непрацездатності;
– ЄДРПОУ страхувальника;
– найменування страхувальника (за основним місцем роботи).
Якщо застрахована особа встановила, що листок непрацездатності сформовано не для того страхувальника, їй необхідно звернутися до страхувальника (за основним місцем роботи) або до Головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації страхувальника для перевірки наданої роботодавцем інформації про працевлаштування та трудові відносини, а у разі некоректності/відсутності даних — виправлення у звітності страхувальника.
КРОК 2. Якщо листок непрацездатності не створено (не відображається в особистому кабінеті застрахованої особи).
Якщо листок непрацездатності не створено, це є свідченням, що у процесі обробки медичного висновку про тимчасову непрацездатність виникла помилка.
Щоб з’ясувати причину, чому не створено листок непрацездатності, застрахованій особі необхідно зателефонувати до Контакт-центру Пенсійного фонду України за багатоканальним телефонним номером 0-800-503-753 та надати інформацію про дату звернення до лікуючого лікаря, номер(и) медичного(их) висновку(ів) про тимчасову втрату працездатності. Консультанти Контакт-центру мають можливість пошуку медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Електронному реєстрі листків непрацездатності, після чого інформують заявника про результат обробки медичного висновку або про те, що він не надходив на обробку до Електронного реєстру листків непрацездатності.
Якщо медичний висновок про тимчасову непрацездатність не надходив на обробку до Електронного реєстру листків непрацездатності (далі — Реєстр), необхідно звернутися до лікаря для направлення такого висновку до Реєстру.
Якщо результат обробки медичного висновку про тимчасову непрацездатність «Непрацездатну особу не знайдено в Реєстрі застрахованих осіб», застрахованій особі необхідно:
– звернутися до лікуючого лікаря для перевірки коректності реєстраційного номера облікової картки платника податків/паспортних даних, ПІБ та у разі коригування направити медичний висновок про тимчасову непрацездатність до Реєстру;
– звернутися до роботодавця (за основним місцем роботи) для перевірки наданої інформації про працевлаштування та трудові відносини у разі, якщо особа нещодавно працевлаштована (відсутні відомості у звіті за останній закритий квартал), для подання довідкового звіту за формою «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску», після чого — звернутися до лікуючого лікаря для відправлення медичного висновку про тимчасову непрацездатність до Реєстру.
Якщо результат обробки медичного висновку про тимчасову непрацездатність «Помилка однозначного пошуку в Реєстрі застрахованих осіб/За направленими персональними даними знайдено більше однієї особи/Перевірте ПІБ та документ особи», застрахованій особі необхідно перевірити в особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України коректність відображення ПІБ та реєстраційного номера облікової картки платника податків:
– у разі виявлення застрахованою особою некоректних відомостей у своїй обліковій картці (прізвище, ім’я, по батькові на поточний момент; реєстраційний номер облікової картки платника податків; дата народження, місце народження; стать; громадянство; серія та номер паспорта; номер телефону (за згодою); адреса місця проживання) вона може подати анкету застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України для внесення/зміни/уточнення даних у Реєстр(і) застрахованих осіб;
– якщо дані в Реєстрі застрахованих осіб коректні — звернутися до лікуючого лікаря для перевірки коректності реєстраційного номера облікової картки платника податків/паспортних даних та ПІБ у медичному висновку, у разі коригування — направити медичний висновок про тимчасову непрацездатність до Реєстру.
Якщо результат обробки медичного висновку про тимчасову непрацездатність «Відсутня інформація про трудові відносини на дату початку періоду непрацездатності»:
- у разі якщо особа, стосовно якої створено медичний висновок про тимчасову непрацездатність, офіційно працевлаштована, необхідно виконати такі кроки:
– в кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України перевірити наявність даних про трудові відносини — нараховану заробітну плату по страхувальнику, в якого особа працює (пункт «Моя заробітна плата» — Заробітна плата/дохід (по страхувальниках);
– звернутися до роботодавця для перевірки в особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України даних про трудові відносини.
- у разі якщо дані про трудові відносини відсутні або недостовірні:
– страхувальнику необхідно надати звіт за формою «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску»;
– якщо особа нещодавно працевлаштована (відсутні відомості у звіті за останній закритий квартал), необхідно подати повідомлення про прийняття працівника на роботу;
– у разі наявності недостовірних даних страхувальнику необхідно подати уточнюючий звіт з достовірними даними.
За результатами проведених дій (відповідно до кроку 2) перевірити в особистому кабінеті застрахованої особи та/або страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України коректність відображення даних про трудові відносини, поданих страхувальником.
У разі коректного відображення даних про працевлаштування звернутись до лікаря з проханням направити медичний висновок про тимчасову непрацездатність повторно до Електронного реєстру листків непрацездатності.
2. Чи можуть роботодавці переглянути е-лікарняні своїх працівників, у тому числі тих, хто працює за сумісництвом?
Отримати відомості про своїх працівників, зокрема щодо оформлення електронного листка непрацездатності, розміру заробітної плати для проведення розрахунків виплат за лікарняними листками, роботодавці можуть через Електронний кабінет страхувальника (роботодавця) вебпорталу Електронних послуг Пенсійного фонду України.
Після переходу за кнопкою «Дані з Електронного реєстру листків непрацездатності» в розділі «Страхувальникам» в особистому кабінеті роботодавця відкривається можливість перегляду усіх записів про тимчасову непрацездатність працівників роботодавця, що сформовані в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичних висновків про тимчасову непрацездатність.
Наразі тривають роботи з реалізації можливості відображення листків непрацездатності в особистих кабінетах усіх страхувальників, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах.