Роз’яснення Управління Держпраці у Рівненській області «Щодо безкоштовної видачі молока працівникам за шкідливі умови праці» від 13.05.2020 р.
УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 13.05.2020 р.
Щодо безкоштовної видачі молока працівникам за шкідливі умови праці
(Витяг)
Чи можлива на даний час безкоштовна видача молока працівникам за шкідливі умови праці?
Забезпечення працівників молоком — встановлена законом норма. Станом на даний час порядок безоплатного надання молока законодавчо не врегульовано, роботодавець самостійно вирішує питання щодо безкоштовної видачі молока працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, у колективному договорі або угоді з урахуванням результатів атестації робочих місць за умовами праці.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442, та Методичних рекомендацій щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Мінпраці України від 01.09.1992 р. № 41.
В даний час чинною є стаття 166 Кодексу законів про працю України та стаття 7 Закону України «Про охорону праці», якими передбачено право на безоплатне отримання молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівниками, зайнятими на роботах зі шкідливими умовами праці.
Також статтею 7 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що працівникам, зайнятим на роботах із важкими та шкідливими умовами праці, пільги і компенсації надаються в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 р. № 994 «Про затвердження переліку заходів та засобів з охорони праці» (зі змінами) джерела і обсяг фінансування витрат на охорону праці визначаються в колективному договорі або угоді.
Пункт 6 переліку заходів та засобів з охорони праці постанови № 994 передбачає забезпечення працівників, зайнятих на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком чи рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою відповідно до Кодексу законів про працю України, Закону України «Про охорону праці», колективного договору або угоди.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про охорону праці» грошова компенсація працівникові на придбання молока або рівноцінних харчових продуктів на умовах, передбачених колективним договором, виплачується тільки у разі роз’їзного характеру роботи.
Також заборонено видавання молока за одну або декілька змін наперед та за попередні зміни.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Із вищенаведеного роз’яснення випливає, що наразі порядок безоплатної видачі молока працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, що підтверджено результатами атестації робочих місць, регулюється лише колективним договором та/або галузевою угодою. Це пояснюється тим, що з 1 березня 2018 року розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 р. № 1022-р скасовано дію на території України постанови Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС від 16.12.87 р. № 731/П13, якою був затверджений Порядок безоплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам і службовцям, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці.
Водночас деякі положення скасованого Порядку, в тому числі стосовно умов і норм забезпечення працівників молоком, підприємства за бажанням можуть відобразити у внутрішньому документі, зокрема, у Порядку безоплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, затвердженому наказом керівника підприємства або наведеному в додатку до колективного договору. Це узгоджується зі статтею 13 КЗпП, відповідно до якої у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, умов і охорони праці.