Іноді на підприємствах трапляються ситуації, коли видано наказ про звільнення працівника або закінчується термін дії трудового договору, внаслідок чого виникає необхідність у звільненні працівника, але він станом на день звільнення хворіє. В яких випадках працівника можна звільнити під час хвороби? Коли заборонено таке звільнення? Які особливості звільнення працівника під час хвороби в період дії воєнного стану? Як здійснюється і документально оформляється звільнення працівника під час хвороби? Який порядок проведення остаточного розрахунку з працівником, який хворів в день звільнення? Чи нараховуються і ким працівникові «лікарняні», якщо він захворів до дня звільнення, але хвороба тривала і після дня звільнення?
Звільнення працівника в період тимчасової непрацездатності
Порядок звільнення працівників регламентується статтями 36 – 45 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) та деякими іншими спеціальними законами.
Вичерпний перелік підстав для припинення трудового договору наведено у частині першій статті 36 КЗпП. З усіх цих підстав для припинення трудового договору прямими є всі, крім звільнення за пунктом 4 частини першої статті 36 КЗпП. Як підставу для припинення трудового договору пункт 4 частини першої статті 36 КЗпП містить відсилочну норму до інших статей КЗпП, що містять спеціальні норми, згідно з якими трудовий договір припиняється з ініціативи працівника (ст. 38, 39 КЗпП), з ініціативи роботодавця (ст. 40, 41 КЗпП) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (ст. 45 КЗпП).
Випадки, коли можливе і неможливе звільнення працівника
в період його тимчасової непрацездатності
Законодавство не містить заборони на звільнення працівника під час його тимчасової непрацездатності в усіх випадках припинення трудового договору, зазначених у статті 36 КЗпП, крім випадків розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Це випливає з частини третьої статті 40 КЗпП, якою, зокрема, встановлено таке:
«Не допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктами 5 і 13 частини першої цієї статті), <…>. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації. <…>».
Враховуючи вищевикладене, звільнити працівника з роботи в період його тимчасової непрацездатності не можна тільки у випадках, коли ініціатором зв